Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Rowerowa Ewangelizacja

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Łódzkiego Jerycha

Na początku września w 7 parafiach w Łodzi miało miejsce Łódzkie Jerycho – wyprawa rowerowa dookoła miasta, łącząca modlitwę, ewangelizację i sport.

Uczestnicy zatrzymywali się w 7 kościołach, na terenie miasta Łodzi, w których był czas na wspólną modlitwę wraz ze zgromadzonymi w świątyni. Członkowie wyprawy zatrzymali się w następujących miejscach: Kościół pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego, Kościół pw. św. Maksymiliana, Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej, Kościół NMP Królowej Polski, Kościół Św. Michała Archanioła oraz Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Wydarzenie rozpoczęła poranna Eucharystia w parafii Ojców Jezuitów w Łodzi, przy ul. Sienkiewicza 60 o godz. 9:30. Z tego miejsca wyruszyła ponad 80 osobowa ekipa rowerowa, do pierwszej stacji – czyli kościoła św. Brata Alberta Chmielowskiego.

- W tym roku charakteryzowała nas nie tylko kolumna rowerzystów ale również bus, który był nagłośniony i obklejony plakatami, dzięki temu byliśmy nie tylko widoczni ale też dobrze słyszalni. Celowo wybieraliśmy trasy osiedlowe, by być bliżej ludzi – podkreśla Joanna Władyszewska, odpowiedzialna za przedsięwzięcie.

Wybór parafii miał na celu okrążenie i otoczenie miasta modlitwą. Pątnicy modlili się na różańcu oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia. W poszczególnych kościołach, które były pewnego rodzaju przystankami, odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Reklama

- W niektórych parafiach byłą zorganizowana całodniowa Adoracja Pana Jezusa z konkretnymi dyżurami. W tym roku dało się odczuć zdecydowanie większe zaangażowanie ze strony parafian. Wspólnota Nazaret poprowadziła uwielbienie a wspólnota Głos Pana ze Skierniewic przyjechała ze swoimi świadectwami. Później udali się na ewangelizację na ulice – podkreśla Joanna.

- Zaskoczeniem był dla nas deszcz, ale jechaliśmy dalej, nie patrząc na przeciwności. Mogliśmy liczyć na opiekę i wsparcie policji , nawet w momencie kiedy w błocie utknął bus i 20 osób go próbowało wyciągnąć – dodaje organizatorka.

Uroczyste zakończenie miało miejsce w Pasażu Schillera, przy ul. Piotrkowskiej o godz. 19:30, gdzie rozstawiona została scena dla zespołu muzycznego, oraz gości - Krzysztofa Sowińskiego i Grzegorza Miecznikowskiego. Była także przestrzeń do modlitwy wstawienniczej.

- Całe wydarzenie jest owocem posługi Modlitwy za Miasto Wspólnoty Mocni w Duchu, gdzie od ponad 4-5 lat najpierw różańcem, później już bezpośrednią ewangelizacją, rozmową z mieszkańcami Łodzi, wychodzimy co tydzień na ulicę, głosząc m.in. na ul. Piotrkowskiej, modląc się z nałożeniem rąk, ale też przez niektóre osoby w skrytości, na różańcu – podsumowuje Joanna Władyszewska.

Wszystkie dodatkowe informacje dostępne są na stronie Facebooka https://www.facebook.com/Modlitwa-za-Miasto-6022122765869 lub drogą mailową: lodzkiejerycho@gmail.com 

2020-09-19 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Uliczna misja dla najbardziej potrzebujących

2020-10-31 13:19

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Annie Spratt

Celem tego przedsięwzięcia jest nie tylko podzielenie się jedzeniem, ale przede wszystkim spotkanie z tymi, którzy potrzebują pomocy. W istocie spotkania nie chodzi jedynie o wymianę potrzeb, ale o spojrzenie głębiej, o spojrzenie, drobny gest, czy rozmowę.

W inicjatywę zaangażowani są studenci, nauczyciele, prawnicy czy księża. Zupa na Pietrynie to nie tylko ciepłe posiłki, pyszne kanapki ale także środki higieniczne czy ubrania, również mogą uzyskać potrzebujący.

Czas pandemii to moment, kiedy ta pomoc jest potrzebna jeszcze bardziej. Oprócz jedzenia, potrzebującym bardzo często trzeba udzielić pomocy medycznej. Organizatorzy stworzyli inicjatywę o nazwie Uliczna Misja Medyczna. Zaproszeni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i studenci medycyny. Będzie to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Missio Quotidiana” przy współpracy z Zupą na Pietrynie. Pomysłodawcy chcą stworzyć patrole medyczne, które będą świadczyły pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Inauguracja projektu nastąpi w Światowy dzień Ubogiego 15 listopada.

Zupę na Pietrynie można znaleźć na rogu ul. Piotrkowskiej i Stanisława Kostki, przy Katedrze. Osoby chcące włączyć się w projekt organizatorzy zapraszają do kontaktu na Facebooku. Posiłki przygotowywane są, co tydzień w niedzielę w jednym z katedralnych budynków parafialnych, przy ul. Ks. Skorupki 7. Osoby chętne do wsparcia materialnego i finansowego zapraszamy do wzięcia udziału w zbiórce https://zrzutka.pl/8bg4vp.

Tytuł zbiórki: „Wesprzyj głodnych z Zupą na Pietrynie podczas epidemii”

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR

2020-10-30 16:24

[ TEMATY ]

testy

minister zdrowia

PAP

Testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa, jak testy PCR-owe" - powiedział Niedzielski.

Jak przypomniał, "do tej pory zawsze, nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało wykonać i tak test PCR-owy potwierdzający". "Zmieniamy w ten sposób definicję przypadku. Teraz już nie tylko test PCR-owy, ale i objawy i test antygenowy będą dowodziły, że osoba jest chora na koronawirusa i nie potrzebuje potwierdzenia" - tłumaczył.

"Ma to związek z tym, że chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y, izby przyjęć (...) Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym" - dodał.

Minister zdrowia poinformował, że zmiany ogłoszone przez niego na piątkowej konferencji prasowej zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii. Jak dodał, jej "wersję trzecią przygotujemy w przyszłym tygodniu". (PAP)

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim Niedzielski podkreślił, że "eskalacja pandemii nadal ma miejsce" i rząd stara się "budować różne warianty". "Patrzymy na to, jak dokładnie przebiegają zachorowania, ale przygotowujemy się też z rozwiązaniami na sytuacje coraz trudniejsze" - poinformował.

Wśród rozwiązań, które chce zaproponować rząd, szef MZ wymienił "przede wszystkim pewne zmiany w zakresie prowadzenia kwarantanny". "Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, czyli osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny" - wyjaśnił.

Niedzielski zaapelował do wszystkich osób, które mają współdomownika z dodatnim wynikiem testu, aby zostali w domu na kwarantannie. "Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby takie formalności załatwić, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna" - podsumował.

Podczas konferencji prasowej Niedzielski mówił o działaniach podejmowanych w ramach zapewnienia opieki nad pacjentami z COVID-19. Przypomniał, że oprócz przekształcania szpitali powiatowych i oddziałów internistycznych w covidowe, powstają szpitale tymczasowe. "Premier wydał polecenie budowy szpitali wybranym spółkom Skarbu Państwa" - zaznaczył szef MZ.

Dodał, że rozbudowywana jest też sieć izolatoriów. "Na wczoraj było 4 tys. miejsc w izolatoriach. W tej chwili rozbudowujemy tę infrastrukturę do blisko 10 tys. Rozbudowujemy ją po to, by część pacjentów, którzy są hospitalizowani, a nie wymagają intensywnej opieki, mogła być przesuwana do leczenia w izolatoriach. To nie będą tylko hotele, ale też sanatoria" - wskazał.

Niedzielski poinformował też, że nowością będzie wykorzystanie pulsoksymetrów jako rozwiązania ogólnie funkcjonującego na poziomie podstawowym w opiece nad pacjentami, którzy są skąpo lub bezobjawowi. "Urządzenie informuje o natlenieniu krwi i w zależności od parametrów, które są wykazywane, będziemy podejmowali reakcję. Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik (na obecność koronawirusa - PAP), jest skąpo lub bezobjawowa, będzie otrzymywać pulsoksymetr. Zapis z niego będzie monitorowany przez specjalne centrum monitoringu, które będzie powołane przez Ministerstwo Zdrowia" - oświadczył minister zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Oazowa sztafeta modlitewna

2020-10-31 17:14

[ TEMATY ]

modlitwa

oaza

Ruch Światło‑Życie

sztafeta

Adober Stock

Z inicjatywy moderatorów diecezjalnych ogłaszamy sztafetę modlitewną w dniach: 1 XI-8 XII, pod hasłem: ,,Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”.

Chcemy powierzać Bogu naszą Ojczyznę w kontekście odbywających się w naszym kraju protestów, jak również w związku z obecną sytuacją pandemiczną. Sztafeta będzie polegała na tym, że każdego dnia w jednej z diecezji nasz Ruch podejmie 24-godzinną modlitwę, w ramach której co pół godziny inna osoba modlić się będzie modlitwą różańcową w intencji naszego kraju.

Sztafeta zostanie poprzedzona jutrzejszym postem moderatorów za animatorów!

Facebook/Ruch Światło-Życie

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję