Reklama

Bogactwem kapłana jest Chrystus

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 19/2011

Kościół potrzebuje kapłanów ubogich duchem, dla których jedynym bogactwem jest Jezus Chrystus; potrzebuje kapłanów czystego i przejrzystego serca, zdolnych do prawdziwej miłości, bezinteresownej służby bliźniemu, potrzebuje ludzi posłusznych, gotowych włączyć się bez reszty w wielkie dzieło nowej ewangelizacji świata - powiedział bp Tadeusz Rakoczy podczas wielkoczwartkowej liturgii Mszy Krzyżma Świętego.
W uroczystej Eucharystii wzięło udział Prezbiterium naszego Kościoła lokalnego. W dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa katedrę wypełnili kapłani z całej diecezji bielsko-żywieckiej, którzy w ten sposób wyrazili jedność z biskupem ordynariuszem i celebrowali tajemnicę powołania do służby w kapłaństwie.
W homilii bielsko-żywiecki ordynariusz bp Tadeusz Rakoczy podziękował prezbiterom za ofiarną służbę pełnioną na co dzień w parafiach, szkołach, szpitalach i uczelniach naszej diecezji. Podkreślił fakt, że kapłaństwo powinno określać w powołanych ich miejsce we współczesnym świecie.
- Kapłaństwo stanowi podstawowy rys naszej tożsamości. Wyznacza sposób patrzenia na nas samych na świat i na każdego człowieka, określa nasze miejsce w Kościele i społeczeństwie, nadaje sens naszej służbie - mówił bp Tadeusz Rakoczy. Nawiązując do słów św. Pawła wskazał na wielkość daru powołania do kapłaństwa przy jednoczesnej ludzkiej słabości obdarowanych. - Kapłaństwo nadaje sens naszej służbie. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że nosimy ten dar w glinianych naczyniach ludzkich ułomności, słabości ludzkiej, małostkowości, braku czasem gorliwości. Ta prawda powinna uczyć nas pokory i szukania duchowych sił u Jezusa Chrystusa, w którego kapłaństwie uczestniczymy.
Po homilii wszyscy prezbiterzy odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie: wierności, uczciwości, pokory i ducha służby, złożone w dniu święceń wobec biskupa i Kościoła. W czasie wielkoczwartkowej Mszy św. zostały poświęcone oleje Krzyżma św. i chorych. Jeszcze tego samego dnia trafiły one do wszystkich parafii naszej diecezji. Bp Tadeusz Rakoczy pobłogosławił także i wręczył krzyże 112 animatorom służby liturgicznej. Nowi animatorzy służby liturgicznej pochodzą z 43 parafii naszej diecezji. Po otrzymaniu biskupiego błogosławieństwa będą pomagać kapłanom w organizowaniu życia liturgicznego parafialnych wspólnot i w pracy z młodszymi ministrantami.

Reklama

Zielona Góra: Dekrety rozdane

2019-06-18 14:10

Katarzyna Krawcewicz

Czerwiec w naszej diecezji od lat jest miesiącem zmian. Księża proboszczowie, wikariusze i neoprezbiterzy otrzymują w tym czasie dekrety. W tym roku to wydarzenie miało miejsce 18 czerwca w domu biskupim w Zielonej Górze. Biskup Tadeusz Lityński wręczył dekrety kilkudziesięciu kapłanom.

Maciej Krawcewicz

Wśród księży, którzy otrzymali dekret, jest ks. Michał Graczyk, który opuszcza naszą diecezję i udaje się do zakonu benedyktynów w Triors we Francji. - To pragnienie kiełkowało we mnie jeszcze w seminarium, ale w pełni odkryłem je już po święceniach. Rozmawiałem o tym z księdzem biskupem, z czasem zacząłem już prosić o zgodę. Rok temu odbyłem dwumiesięczną próbę, a teraz wstępuję do nowicjatu i zaczynam formację – mówi.

Cały artykuł ukaże się w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

CBOS: lekki wzrost pozytywnych opinii Polaków o Kościele

2019-06-19 11:07

CBOS, lk / Warszawa (KAI)

Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii, w czerwcu CBOS odnotował lekką poprawę pozytywnych ocen Polaków o Kościele katolickim. Obecnie dobrze ocenia go 53 proc. ankietowanych, podczas gdy miesiąc wcześniej było to tylko 48 proc. - najmniej od 1995 r.

B. M. SZTAJNER/NIEDZIELA

W badaniu z maja poinformowano, że działalność Kościoła ocenia pozytywnie jedynie 48 proc. Polaków. Od marca do maja nastąpił spadek pozytywnych ocen o 9 punktów procentowych. 40 proc. natomiast oceniało Kościół negatywnie (od marca wzrost o 8 punktów procentowych).

Zdaniem autorów badania, zmiana ta miała prawdopodobnie związek z opublikowanym w pierwszej połowie maja filmem dokumentalnym Tomasza i Marka Sekielskich, poruszającym problem wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży.

Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii o Kościele katolickim, w czerwcu CBOS odnotował jednak pewną poprawę jego notowań. Obecnie działalność Kościoła pozytywnie ocenia ponad połowa Polaków (53 proc., od maja wzrost o 5 punktów procentowych), natomiast jedna trzecia (34 proc., spadek o 6 punktów) ją krytykuje.

Krytykę działalności Kościoła katolickiego wyraźnie częściej niż aprobatę wyrażają badani nieuczestniczący w praktykach religijnych lub uczestniczący w nich sporadycznie, identyfikujący się z lewicą, jak również, choć rzadziej, z politycznym centrum, a poza tym mieszkańcy największych miast oraz respondenci najmłodsi.

Pytanie dotyczące oceny działalności Kościoła było od 1989 r. kilkakrotnie zmieniane. Do września 1989 pytanie brzmiało: „Przedstawię Panu(i) listę organizacji, grup i osób z życia publicznego kraju. Jak Pan(i) ocenia działalność każdej z nich? Czy zgadza się Pan(i), że ich działalność dobrze służy społeczeństwu i jest zgodna z jego interesami?”.

Od listopada 1989 do października 1991: „Proszę teraz ocenić działalność różnych instytucji, organizacji oraz osób pełniących ważne funkcje w kraju. Czy, Pana(i) zdaniem, działalność Kościoła rzymskokatolickiego dobrze służy społeczeństwu i jest zgodna z jego interesami?”.

Od marca 1992 do września 1997: „Proszę Pana(ią) o ocenę działalności różnych instytucji i organizacji. Czy, Pana(i) zdaniem, działalność Kościoła rzymskokatolickiego dobrze służy społeczeństwu?”.

Od grudnia 1997 CBOS zadaje pytanie: „Proszę Pana(ią) o ocenę działalności różnych instytucji i organizacji. Jak by Pan(i) ocenił(a) działalność Kościoła rzymskokatolickiego?”.

Jednak, jak wskazuje analiza wyników, zmiany w brzmieniu pytania nie wpłynęły znacząco na odpowiedzi badanych.

Badanie przeprowadzono w dniach 6–13 czerwca na 1115-osobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem