Reklama

Nowi wikariusze biskupa

Ks. Dariusz Gronowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 19/2011

W Wielki Czwartek na Mszy św. Krzyżma w gorzowskiej katedrze bp Stefan Regmunt ogłosił nominacje dwóch wikariuszy biskupich. Zostali nimi ks. kan. Zbigniew Kobus i ks. kan. Tadeusz Lityński

Kościół w naszej diecezji wykazuje dużą żywotność. Wiąże się to między innymi z tym, że biskup bywa „rozrywany”. Wiele grup, wiele osób oczekuje jego obecności w różnych miejscach. Ponieważ jest fizycznie niemożliwe, aby biskup diecezjalny sprostał tym oczekiwaniom, wspomagają go inne osoby. Przede wszystkim biskup pomocniczy Paweł Socha, w miarę swoich możliwości także biskup emeryt Adam Dyczkowski, a dodatkowo ks. inf. Roman Harmaciński i okazyjnie inne osoby.

Potrzeby

Potrzeby są jednak większe, dlatego bp Stefan Regmunt podjął decyzję o wręczeniu dwóch nominacji zaczynających się od słów: „Mając na uwadze potrzeby duszpasterskie naszej diecezji, z dniem 21 kwietnia br. zgodnie z przepisem kan. 476 oraz kan. 477 Kodeksu Prawa Kanonicznego mianuję czcigodnego księdza kanonika wikariuszem biskupim do spraw duszpasterstwa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na okres 5 lat”.
Kanon 476 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi: „Ilekroć domaga się tego sprawny zarząd diecezją, biskup diecezjalny może ponadto mianować jednego lub kilku wikariuszy biskupich, którzy by w określonej części diecezji lub w oznaczonym zakresie spraw albo w odniesieniu do wiernych jakiegoś obrządku względnie do pewnej grupy osób posiadali taką samą władzę zwyczajną, jaką na mocy prawa powszechnego przysługuje wikariuszowi generalnemu, zgodnie z przepisami zamieszczonych poniżej kanonów”.
Zaś kanon 477 jest doprecyzowaniem mówiącym o swobodzie mianowania przez biskupa wikariusza generalnego lub biskupiego.

Kompetencje

Wikariuszem generalnym w naszej diecezji jest biskup Paweł Socha. O ile on posiada władzę wykonawczą delegowaną przez biskupa diecezjalnego do ogółu spraw w diecezji, o tyle wikariusze biskupi tylko to tych spraw, które biskup im wyznaczył.
Zakres odpowiedzialności i kompetencji wikariusza biskupiego określa Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 477-481. Zgodnie z decyzją bp. Regmunta zapisaną w dekretach nominacyjnych: „W szczególności zadaniem przewielebnego księdza kanonika jako wikariusza biskupiego jest udział w pracach diecezjalnych gremiów doradczych: Kolegium Konsultorów, Radzie Kapłańskiej i Diecezjalnej Radzie Duszpasterskiej, a także udzielanie sakramentu bierzmowania, reprezentowanie biskupa diecezjalnego na uroczystościach kościelnych i państwowych, sympozjach naukowych oraz innych wydarzeniach, odwiedzanie grup parafialnych, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń podczas ich spotkań formacyjnych, podejmowanie innych zadań zleconych przez biskupa diecezjalnego dla reprezentowania jego osoby i urzędu”.

Reklama

Ludzie

Kan. 478 Kodeksu Parawa Kanonicznego mówi, że wikariuszem biskupim może być kapłan, który ukończył przynajmniej 30 lat, posiada doktorat lub licencjat z prawa kanonicznego lub z teologii, ewentualnie w tych dyscyplinach jest przynajmniej naprawdę biegły, odznacza się zdrową nauką, prawością, roztropnością i doświadczeniem w załatwianiu spraw.
Obaj nowi wikariusze biskupi naszej diecezji mają po 48 lat i przyjęli święcenia kapłańskie 5 czerwca 1988 r. z rąk bp. Józefa Michalika.
Ks. kan. Zbigniew Kobus jest proboszczem parafii pw. św. Anny w Jordanowie. Pełni też wiele funkcji diecezjalnych, m.in. jest wykładowcą liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu i w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze oraz diecezjalnym referentem ds. liturgii i opiekunem nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Ks. kan. Tadeusz Lityński jest proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., jest też m.in. sędzią w Sądzie Kościelnym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i diecezjalnym duszpasterzem prawników.

Współpracownicy

Kiedy podczas Mszy św. Krzyżma w katedrze bp Stefan Regmunt ogłosił „Będą dzisiaj mianowani dwaj wikariusze biskupi”, było to pewnym zaskoczeniem, a to dlatego, że od dłuższego już czasu w naszej diecezji nie było nikogo, kto by taką funkcję piastował. Ostatnio wikariuszem biskupim był ks. prał. Konrad Herrmann, emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.
Bp Stefan wyraźnie zaznaczył, że ks. Kobus i ks. Lityński „wchodzą do grona bliskich współpracowników biskupa”. Oni jednak przyjęli ten niewątpliwy zaszczyt bardzo pokornie. - Mam poczucie, że nie jestem godzien sprawować takiej funkcji - mówi ks. Lityński. A ks. Kobus dodaje: - Przyjąłem tę posługę w duchu odpowiedzialności.
Wkrótce okaże się, jak szeroki zakres działań będzie w praktyce obejmowała ich posługa. Jedno jest jednak pewne - pracy im nie zabraknie.

Reklama

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

2019-10-23 00:22

Kamil Krasowski

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Karolina Krasowska
Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

Zobacz zdjęcia: Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Spotkanie w kościele Najświętszego Zbawiciela składało się z dwóch części. Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi Cudu Eucharystycznego i tego co on oznacza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem