Reklama

Lekcja patriotyzmu

Niedziela kielecka 22/2011

Majowe święta, na czele z rocznicą Ustawy Majowej, to zawsze lekcja patriotyzmu, w tym roku ze szczególnie mocno zaakcentowanymi wątkami papieskimi. Przemówienia, hymn państwowy, wieńce i znicze przy pomniku Czwórki Legionowej, spotkanie przy postumencie Stanisława Staszica w kieleckim Parku Miejskim, Eucharystia za Ojczyznę w kieleckiej bazylice, Msza św. odpustowa w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Polski, przemarsz pod pomnik Czynu Legionowego, a także impreza śpiewacza „Pieśniobranie” i koncert „WDK - Miastu” - tak w Kielcach wyglądały obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Przed pomnikiem jednego z twórców Konstytucji 3 Maja - Stanisława Staszica żołnierze wręczali kielczanom biało-czerwone flagi (do przedwojennej tradycji spotkań patriotycznych w tym miejscu powrócono 10 lat temu). Uroczystość zorganizowali: przedstawiciele Samorządu 2002, PiS, PO. Wojewoda świętokrzyski - B. Pałka-Koruba właśnie tam podkreśliła, że uchwalono Konstytucję, która stała się wzorem dla całej Europy i z której „dziś możemy być dumni”, a wiceprezydent Kielc A. Sygut zauważył, że w bardzo trudnym czasie udało się stworzyć dokument, który miał naprawić Polskę. W godzinach dopołudniowych Artyleria Piesza Księstwa Warszawskiego na skwerze przy ul. Jana Pawła II wystawiła placówkę artyleryjską rycerzy w historycznych strojach z XVII wieku - aby tradycji stało się zadość, aby święto obwieściły strzały armatnie.
Tłumy kielczan uczestniczyły we Mszy św. w bazylice pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana. Wysłuchano homilii pasterza Kościoła kieleckiego - o trudnej historii krzyża w Polsce, maryjności narodu, z jego wezwaniem do służenia ponad partyjnymi podziałami „świętokrzyskiej ojczyźnie”.
- Maryja - Matka i Królowa zrodziła się przy krzyżu - mówił bp Ryczan, zwracając się do parlamentarzystów, samorządowców, radnych wszystkich opcji politycznych oraz wiernych, zebranych na Eucharystii. Ksiądz Biskup przypomniał genezę obrania Maryi Królową Polski - potop szwedzki, śluby Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej oraz trwanie narodu polskiego przy Maryi - Królowej w najtrudniejszych momentach historii ojczyzny, a także obecne dramatyczne wydarzenia, związane z miejscem krzyża w życiu publicznym. Wyraził ubolewanie nad faktem, że dzisiejszych Polaków podzieliła tragedia smoleńska. - Przy krzyżu na Krakowskim Przedmieściu pogubili się (…) prezydent, władze miasta, miejscowi duchowni (…), język dyskusji stał się obraźliwy - stwierdził bp Ryczan. - Kto próbuje do krzyża dołożyć inną ideologię, ten się przy krzyżu nie modli - dodał. Podkreślił także, że naród ma prawo do całej prawdy o tragedii smoleńskiej. Zaapelował również o trwałą pamięć spuścizny Jana Pawła II oraz o sięganie do wartości Konstytucji Majowej. Wezwał do jedności władz, radnych, polityków wszystkich opcji, gdyż „wszyscy jesteśmy jednakowo odpowiedzialni za świętokrzyski skrawek naszej ojczyzny”.
Pochód pod Pomnik Czynu Legionowego tradycyjnie prowadzili ułani z Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Radomia - na starych, historycznych rowerach, mażoretki z Krasocina, Kielecka Orkiestra Dęta, kompanie reprezentacyjne Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, bryczki z aktorami w historycznych strojach i in. Pod Pomnikiem Czynu Legionowego został m.in. odczytany Akt powołania Szkoły Podchorążych Kawalerii Ochotniczej. W asyście Artylerii Pieszej Księstwa Warszawskiego - odbyło się wręczenie odznaczeń w Wojewódzkim Domu Kultury. Także tam, tradycyjnie - wieczorny koncert „WDK - Miastu”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję