Reklama

Ogólnopolski Dzień Strażaka

Ogólnopolskie obchody Dnia Strażaka, które 7 maja odbyły się w Łodzi, połączono z obchodami 135. rocznicy utworzenia Łódzkiej Straży Pożarnej

Uroczystości rozpoczęły się w bazylice archikatedralnej Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. W koncelebrze uczestniczyli m.in.: ks. dr mł. bryg. Jan Krynicki, duszpasterz krajowy strażaków, i ks. kan. mł. bryg. Henryk Betlej, kapelan strażaków województwa łódzkiego. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wiceprezes Rady Ministrów Waldemar Pawlak, minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, wicewojewoda Krystyna Ozga, marszałek województwa Witold Stępień, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak, komendanci PSP i policji, parlamentarzyści, delegacje strażaków z całej Polski, a wśród nich z Łodzi i województwa. Do św. Floriana - patrona wszystkich strażaków - modlono się, aby ich strzegł od wszelkich niebezpieczeństw i wyjednał łaski potrzebne do gorliwej, pełnej poświęceń służby drugiemu człowiekowi.

Patron Strażaków

Ksiądz Arcybiskup przywołując w homilii postać św. Floriana, dziękował strażakom za przywiązanie do tradycji i godne naśladowanie postępowania ich Patrona. Św. Florian żył w trudnych i niebezpiecznych czasach rzymskich prześladowań. Wiara w Chrystusa i jej publiczne wyznawanie związane było z bezpośrednim narażeniem życia. Florian był żołnierzem, cenionym dowódcą oddziału. Nie do pomyślenia było, aby będąc tak wysoko postawionym nad innymi, mógł być równocześnie wyznawcą religii chrześcijańskiej. Był to przecież jawny opór i sprzeciw wobec cesarskich rozkazów. Kiedy pomimo wszystko próbowano zmusić go do złożenia ofiary pogańskim bogom, Florian stanowczo odmówił, za co spotkały go tortury. Znosił je mężnie, pozostając nieugiętym w swej wierze. Wreszcie przywiązano mu młyński kamień do szyi i modlącego się strącono do rzeki. Święty męczennik nie wahał się wszystkiego poświęcić dla Chrystusa - za wiarę gotowy był oddać nawet własne życie.

Łódzka Straż Pożarna

Reklama

Metropolita łódzki przypomniał także historię Łódzkiej Straży Pożarnej. Charakterystyczne dla tej historii było powstawanie oddziałów fabrycznych. Fabrykanci zakładali własne przyfabryczne straże pożarne, ponosząc także koszty ich utrzymania. Z czasem stawały się one kolejnymi oddziałami Łódzkiej Straży Pożarnej. W ciągu swej ponadwiekowej działalności, zwłaszcza w latach dwóch wojen, Łódzka Straż Pożarna zawsze stanowiła ostoję bezpieczeństwa, przyczyniając się pośrednio do wzrostu i rozwoju naszego miasta. Zawsze wysoko ceniona, stała się symbolem służby na rzecz miasta i jego mieszkańców - podkreślił Pasterz Kościoła łódzkiego.
Po Mszy św. obchody kontynuowano na pl. im. Jana Pawła II przed archikatedrą. Wicepremier Waldemar Pawlak w imieniu swoim i rządu podziękował wszystkim strażakom za ich trudną, pełną poświęcenia służbę. Z kolei minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller dziękował strażakom za wytrwałą, ofiarną pomoc, którą nieśli tysiącom rodzin poszkodowanym w ubiegłorocznych powodziach.

Wczoraj i dziś strażaków

Następnie abp Władysław Ziółek poświęcił pięć nowoczesnych wozów gaśniczych, przeznaczonych dla strażaków regionu łódzkiego - m.in. Zgierza, Łęczycy, Wielunia. Kluczyki do nowych wozów przekazał komendantom jednostek powiatowych marszałek województwa Witold Stępień. Koszt jednego samochodu to ok. 1 mln zł. Tę część uroczystości zwieńczyła defilada kompanii reprezentacyjnych służb mundurowych i parada zabytkowych pojazdów strażackich, m.in. konnych wozów przeciwpożarowych. Później obchody przeniosły się na teren Centralnego Muzeum Włókiennictwa, gdzie można było obejrzeć wystawę zabytkowego sprzętu strażackiego. Tu także odbył się uroczysty apel z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych.

Medale i odznaczenia

Święto Strażaka w Łodzi zakończyło się wręczeniem odznaczeń dla strażaków i osób zasłużonych dla straży pożarnej. Były także awanse na wyższe stopnie oficerskie i podoficerskie. Wojewoda Jolanta Chełmińska i minister Jerzy Miller odznaczyli wyróżniających się strażaków Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi oraz Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami za Długoletnią Służbę. Wojewodzie łódzkiemu oraz marszałkowi Witoldowi Stępniowi wręczono Złotą Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, srebrną otrzymał komendant wojewódzki policji w Łodzi Marek Działoszyński, a brązową - wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jacek Szer. Wicewojewoda Krystyna Ozga wręczyła Złote Znaki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Medalami za zasługi dla pożarnictwa uhonorowano: prezydenta Łodzi Hannę Zdanowską oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję