Reklama

1 czerwca - Dzień Dziecka

Jak dziś mówić do dzieci?

Dziś także Kościół stawia sobie pytanie o to, w jaki sposób zwracać się do najmłodszych. Sięgać po tradycyjne metody, czy raczej iść z duchem czasu? O odpowiedź poprosiliśmy bp. Antoniego Długosza

Niedziela wrocławska 22/2011

Odpowiadając na pytanie, jak dziś mówić do dzieci, chciałbym najpierw zaznaczyć, że trzeba w miarę możliwości odczytywać charyzmaty Pana Jezusa. Nie wymyślimy nic innego ponadto, co jest zakodowane w Ewangelii Pana Jezusa. On nam przypomina, abyśmy pozwolili, żeby dzieci przychodziły do Niego. Ja staram się w miarę swoich możliwości stwarzać taką atmosferę w kościele, na katechezie czy na koncertach, które prowadzę dla dzieci, by lepiej się czuły i wiedziały o tym, że prezentuję Boga, który jest Bogiem miłości; Bogiem szczególnie zatroskanym o każdego człowieka. Nie jest łatwo rozmawiać z dziećmi. Przede wszystkim dlatego, że z jednej strony należy posługiwać się prostymi zdaniami, bez abstrakcyjnych terminów, a z drugiej strony nie infantylizować. Dzieci są jak papierek lakmusowy - jeśli nie zainteresuje ich to, co ja mówię, będą się nudziły, ziewały, rozrabiały. Do nich należy mówić tak, aby były zainteresowane. Trzeba mówić obrazowo. Jeżeli mam dłuższe kazanie, staram się o to, żeby nośnikami mojej treści były także bodźce wizualne. Dzieci od najmłodszych lat wychowywane są przy telewizji, komputerach, laptopach. Skoro te bodźce wizualne są bardzo silne i mocniejsze od bodźców słuchowych, ja również zabiegam o to, aby interesować ich pewnymi obrazami czy rekwizytami, które w trakcie przekazu słownego im ukazuję.
Przypominam również katechetom i kaznodziejom o tym, że Pismo Święte nie jest księgą wspominania, ale uobecniania wydarzeń zbawczych. I stąd podstawowy warunek i zadanie - my mamy mówić o wydarzeniach Starego i Nowego Testamentu w czasie teraźniejszym. W książce, którą napisałem dla dzieci „Dobry Bóg mówi do nas”, wszystkie wydarzenia opisane są w tym czasie. Na przykład: Abram idzie do Ziemi Obiecanej, Mojżesz spotyka się z Panem Bogiem, Pan Jezus się rodzi, Pan Jezus uzdrawia, Pan Jezus dokonuje swoich znaków, Pan Jezus umiera, Pan Jezus Zmartwychwstaje. Czas teraźniejszy jest bardzo ważny dla dziecka, by wiedziało, że Pan Jezus jest w jego życiu i życiu każdego człowieka, a także, że obecnie rolę bohaterów Starego i Nowego Testamentu przejmujemy my sami.
Często spotykamy się z tym, że w docieraniu do dzieci sięga się po nowoczesne środki masowego przekazu. Nie jestem ich przeciwnikiem. Jednak częste korzystanie z osiągnięć techniki prowadzi do zgubienia kontaktów interpersonalnych. W wyjątkowych sytuacjach można zrozumieć, że ktoś z dojrzałych osób korzysta na przykład z rekolekcji przez Internet. Natomiast dzieci i młodzież powinny mieć bezpośredni kontakt z księdzem.

Bp Antoni Długosz podzielił się z redaktorami „Niedzieli wrocławskiej” swoją refleksją na temat głoszenia Ewangelii wśród dzieci przy okazji rekolekcji głoszonych w parafii pw. Ducha Świętego we Wrocławiu. To nie jedyna świątynia, w której można było usłyszeć bp. Długosza. Od kilku lat hierarcha przyjeżdża do Wrocławia, by w różnych parafiach prowadzić rekolekcje dla dzieci. Znany jest także jako prowadzący program „Ziarno” oraz duszpasterz Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję