Reklama

Zostań pielgrzymem duchowym

Niedziela przemyska 27/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymujemy - to natura Kościoła, który stale jest w drodze do Domu Ojca. Każdego dnia przemierzamy kolejny odcinek drogi codziennego życia, doświadczając wielu radości i pokonując różnorakie trudności. Pielgrzymujemy do kościoła, tego najbliższego, parafialnego; pielgrzymujemy do miejsc świętych - do sanktuariów, gdzie tak bardzo doświadczamy Bożej łaski, gdzie polecamy te najtrudniejsze sprawy.
Od 4 do 15 lipca trwać będzie XXXI Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Hasło tegorocznych rekolekcji - „Z Maryją zakorzenieni w Bogu” - nawiązuje do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego „W Komunii z Bogiem” oraz do Światowych Dni Młodych w Madrycie, które będą się odbywały w sierpniu pod hasłem - „Zakorzenieni i zbudowani w Chrystusie, mocni w wierze”. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze, a więc czas pokuty, modlitwy i refleksji, czas wysiłku i zmagania się z własnymi słabościami. Rzesza wiernych - od najmłodszych dzieci, poprzez młodzież, dorosłych aż po najstarszych - wyruszy w tym roku na pielgrzymi szlak. Wszyscy mogą pielgrzymować - choć nie wszyscy pieszo.

Duchowe kilometry

Wśród nas jest bardzo wiele osób, które, pomimo wielkiego pragnienia pielgrzymowania, nie mogą go zrealizować z różnych powodów: choroby, podeszłego wieku, pracy lub innych obowiązków. Dlatego, jak w poprzednich latach, tak i w tym roku, zachęcamy do duchowego pielgrzymowania w jedenastej grupie, której patronuje bł. ks. Jan Balicki. Duchowe pielgrzymowanie to modlitwa, Eucharystia, Komunia Święta, Różaniec. To również ofiarowanie trudu, cierpienia, choroby w konkretnej intencji. Właśnie intencje są najważniejsze - tak jak nadają sens trudom wędrówki w deszczu czy upale, tak też są istotą pielgrzymowania duchowego.
Pomocą w duchowym przeżywaniu pielgrzymki są codzienne transmisje z trasy pielgrzymkowej, realizowane przez Studio Pielgrzymkowe Radia FARA. Już od wielu lat nasza archidiecezjalna rozgłośnia towarzyszy pielgrzymom na trasie, animując tym samym duchowe pielgrzymowanie w grupie bł. ks. Jana Balickiego. Codziennie przez wiele godzin na naszej antenie goszczą pielgrzymi. Transmitujemy Msze św., nabożeństwa, prowadzimy programy ze Studia Pielgrzymkowego. Nieodłącznym narzędziem pracy Radia na pielgrzymce jest strona internetowa: www.pielgrzymka.przemyska.pl. Tam na bieżąco zamieszczane są zdjęcia oraz pliki dźwiękowe (homilie, medytacje, rozmowy z pielgrzymami, piosenki), gromadzone przez nas każdego dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni

Doświadczenie lat ubiegłych daje wielką radość, bowiem pielgrzymi na trasie czują obecność pielgrzymów duchowych. Często sami o nich pytają, dziękują za obecność i wsparcie. Niejednokrotnie też w oczach pielgrzymów pojawiają się łzy wzruszenia i głos się załamuje, gdy duchowym pielgrzymem jest ktoś bliski - ktoś, komu się wiele zawdzięcza.
Tak w swoim świadectwie napisała jedna z pątniczek: „Na pielgrzymce byłam pierwszy raz, i było naprawdę wspaniale. To czas refleksji, modlitwy, radości, oderwania się od codzienności, a także możliwość wyproszenia wielu łask u Matki Najświętszej dla siebie i dla drugiego człowieka. Nie powiem, że było łatwo, bo niekiedy łzy same cisnęły się do oczu… ale było warto! Gdy wchodziłam w Bramy Jasnej Góry, wszystkie bolączki odchodziły, ogarniała mnie wielka radość i wdzięczność względem Pana Boga i Matki Bożej za łaskę pielgrzymowania. Jednak słowami nie dam rady wyrazić tego, co czuję, bo to, co najważniejsze, zostaje w sercu. Chcę podziękować pewnej osobie, która namówiła mnie na tę pielgrzymkę, i która, pomimo nieobecności fizycznej, wciąż była przy mnie duchowo. Dziękuję wszystkim Duchowym Pielgrzymom, bez których byłoby naprawdę ciężko. To dzięki ich modlitwie - nam, pątnikom - szło się lżej, spokojniej radośniej, powiem nawet, że to oni nieśli nas na swych duchowych skrzydłach”.
O tej niezwykłej łączności pisali też w swoich świadectwach pielgrzymi duchowi: „W tym roku dane było mi pielgrzymować duchowo. Dzięki Radiu FARA doskonalej przeżyłam każdy dzień. Każda grupa modliła się za nas - pielgrzymów duchowych - i było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i wielką radością, gdy słyszałam na antenie, że kolejna grupa chętnie przyjmuje nas do siebie. Jestem przekonana, że tegoroczna pielgrzymka odmieniła moje życie i już inaczej patrzę na modlitwę. Podjęłam się trudu modlitwy za wszystkich pielgrzymów fizycznych, choć wcale nie wiedziałam, że będzie to tak wyjątkowe przeżycie. Każdą transmitowaną Mszę św., każde nabożeństwo przeżywałam z większym skupieniem, z większą otwartością na Słowo Boże. Mogłam tego roku to wszystko docenić, ponieważ, pielgrzymując fizycznie, nie zawsze myślałam o dobrym przeżyciu nabożeństwa, ale o tym, żeby sobie odpocząć. Na tej Pielgrzymce nauczyłam się cierpliwości, wytrwałej modlitwy, większego skupienia”.

Reklama

Radość pielgrzymowania z Radiem FARA

Radio jest wspaniałym łącznikiem pomiędzy pielgrzymami na trasie a pielgrzymami duchowymi - tymi, którzy pozostają w domach. Za pośrednictwem Radia można przekazywać pozdrowienia dla wędrujących. Dzieje się to przede wszystkim za pośrednictwem strony internetowej. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą kontaktować się z nami telefonicznie i tym sposobem pozdrawiać swoich bliskich. Pozdrowienia działają w obie strony, dlatego też można się spodziewać pozdrowień z trasy - ktoś z naszych bliskich może je przesłać i usłyszymy je w radiu lub odnajdziemy w specjalnym dziale na stronie internetowej.

Zapisy

Co roku jest nas więcej. Dlatego ufamy, że i teraz grupa bł. ks. Jana Balickiego będzie liczyć bardzo wielu pielgrzymów. Zapisu do grupy duchowej dokonać można za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej (www.pielgrzymka.przemyska.pl) oraz telefonicznie, pod numerem komórkowym: 608 325 607.

Reklama

Bądź z nami na Jasnej Górze

Wzorem roku ubiegłego, także i w tym dajemy możliwość przyjazdu duchowych pątników na Jasną Górę w dniu, kiedy przybędą tam piesi pielgrzymi, czyli 15 lipca. Dzień wcześniej, 14 lipca z Przemyśla i Brzozowa wyruszą specjalne autobusy, które, zmierzając w kierunku Jasnej Góry, zabiorą pielgrzymów duchowych z różnych części naszej archidiecezji. Warto już dzisiaj rozważyć możliwość tego wyjazdu. Zaś wszelkie szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń i wyjazdu podawane będą w czasie pielgrzymki na stronie internetowej oraz na antenie Radia.

Zadanie

Bądźmy apostołami Duchowej Pielgrzymki! Powiedzmy o niej rodzinie, sąsiadom, przyjaciołom, znajomym. Jest możliwe, by cała nasza archidiecezja (i nie tylko) od 4 do 15 lipca była w drodze na Jasną Górę. Nasza wspólna modlitwa będzie miała ogromną siłę. Potrzebuje jej każdy z nas, potrzebuje jej nasza Ojczyzna, nasze rodziny i parafie…
Przed nami czas 12 dni pięknych i wyjątkowych Maryjnych rekolekcji. Niech z Bożą pomocą dane nam będzie przeżyć ten czas owocnie i spotkać się 15 lipca przed obliczem Pani Jasnogórskiej!

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

ikony

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta jej wystawa ikon w Zielonej Górze.

Dzieła artystki można było obejrzeć 16 kwietnia w Filii nr 1 Biblioteki im. Norwida przy ulicy Ptasiej w Zielonej Górze. Tytuł wystawy jak najbardziej odpowiada temu, co twórcy ikon mówią o swej pracy: oni ikon nie malują, tylko piszą.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję