Reklama

Kalwaria Wąsoska, czyli modlitwa pod niebem

Malowniczo położony nad Wartą, otoczony pięknymi lasami Wąsosz Górny był przed laty popularną miejscowością letniskową. Chociaż dziś nieco zapomniany, nadal wart jest odwiedzenia, nie tylko z powodu walorów rekreacyjnych, ale również dla swojej historii. W miejscowości położonej ok. 40 km od Częstochowy znajduje się parafia św. Andrzeja Apostoła, jedna z najstarszych parafii w archidiecezji częstochowskiej, obecnie sanktuarium pasyjne i maryjne.
Jak pamiętamy, jednym z miejsc często nawiedzanych przez Jana Pawła II w jego krakowskich czasach, była Kalwaria Zebrzydowska i jej dróżki. Ta pierwsza w Polsce Kalwaria ufundowana przez ród Zebrzydowskich w początkach XVII wieku stała się wzorem dla innych kalwarii budowanych w różnych regionach kraju, m.in. w Wąsoszu Górnym.
Kalwaria ta powstała blisko 80 lat temu. Na dróżkach Męki Pańskiej są obecnie 33 stacje, a ponieważ ulokowane są na wzgórzach, konieczne było wytyczenie wielu ścieżek i wybudowanie schodów. Inicjatorem budowy był proboszcz ks. Wincenty Spirra. W 1936 r. w malowniczych wąwozach na skraju wioski ustawiono 14 drewnianych krzyży, później w miejscach kolejnych stacji Drogi Krzyżowej mieszkańcy poszczególnych wsi należących do tej parafii wznieśli kapliczki. Okres okupacji i śmierć założyciela sprawiły, że kapliczki stopniowo popadły w ruinę.
W latach 80. ubiegłego wieku rozpoczęto ich renowację, a inicjatorem odnowienia i rozbudowy wąsoskiej Kalwarii był proboszcz ks. Zygmunt Pilarczyk. Jedną z istotnych zmian, które wówczas wprowadzono, była zmiana kierunku odprawiania nabożeństwa pasyjnego. Obecnie rozpoczyna się ono w kościele parafialnym, który pełni funkcję Wieczernika. Wąsoskie „dróżki” pozwalają rozpamiętywać wszystkie etapy męki Pana Jezusa, począwszy od drogi z Wieczernika do Ogrójca, przez Drogę Pojmania, Drogę Sądów, Drogę Krzyżową, a następnie tajemnice Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia do chwały Chrystusa w niebie.
Odnowioną Kalwarię erygował i poświęcił 4 lipca 1992 r. abp Stanisław Nowak, ale wtedy nie była ona jeszcze kompletna. W następnych latach parafialne odpusty kalwaryjskie przypadające w pierwszą niedzielę lipca zapisywały się uroczystym poświęceniem kolejnych kapliczek i obrazów. W 2006 r. poświęcono ostatnie z obecnie istniejących kaplic: „Na Cedronie” i „Kaplicę Pana Jezusa Frasobliwego”. Tak jak w przeszłości, kapliczki są pod opieką mieszkańców poszczególnych wiosek.
Odwiedzając Wąsosz Górny warto pamiętać, że teren ten był zamieszkiwany od najdawniejszych czasów. Potwierdziły to badania archeologiczne prowadzone w latach 60. ubiegłego wieku. Ślady osadnictwa znaleziono właśnie na wzgórzach, na których znajduje się Kalwaria. Początki parafii sięgają wieku XIV. Obecny kościół wybudowano w latach 1817-26 staraniem i kosztem Antoniego Walewskiego, właściciela wsi, a w 1937 r. dobudowano nowe prezbiterium i nawę. W kościele w ołtarzu głównym znajduje się pochodzący z 1693 r. obraz Matki Bożej.
W okresie powstania styczniowego w okolicach Wąsosza stoczono jedną z dużych bitew - upamiętnia ją pomnik z napisem: „Gloria victis”, wzniesiony na starym cmentarzu.

(akw)

Na stronie internetowej „Niedzieli” znajduje się film przygotowany przez Studio Telewizyjne „Niedzieli” podczas promocji modlitewnika abp. Stanisława Nowaka „Będą patrzeć na Tego, którego przebili. Modlitewnik Kalwarii Wąsoskiej”. Modlitewnik ukazał się nakładem wydawnictwa archidiecezjalnego „Regina Poloniae”. Wśród modlitw zawartych w książce są m.in. rozważania Dróżek Pana Jezusa, Drogi Krzyżowej, tradycyjnych Gorzkich Żali, a także: litanie - do Najświętszego Serca Pana Jezusa, Najświętszego Imienia Jezus, Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, o Męce Pańskiej, Loretańska, do Matki Bożej Bolesnej; koronki - do Miłosierdzia Bożego, Najświętszych Ran Pana Jezusa, Siedmiu Boleści Matki Bożej; Godzinki - o Męce Pańskiej, Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny oraz pieśni. W pierwszej części zostały opisane historia polskich Kalwarii i dzieje Kalwarii Wąsoskiej, niezwykłego miejsca modlitwy w diecezji częstochowskiej.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i obejrzenia materiału filmowego z promocji modlitewnika pod adresem: www.niedziela.pl/galerie/filmy/wasosz-promocja.wmv.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zimbabwe: niezaszczepieni nie mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych

2021-09-16 14:07

[ TEMATY ]

Zimbabwe

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Decyzja rządu ma na celu skłonienie obywateli do przyjmowania szczepionki. Dotychczas obowiązkiem szczepień objęto urzędników i nauczycieli. Szczepienie konieczne jest również, aby móc sprzedawać na targu, korzystać z sal sportowych, pójść do restauracji i zdawać egzaminy na uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Słubice. W oczekiwaniu na „Iskrę do Miłosierdzia Bożego”.

2021-09-17 11:31

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Koronka na ulicach miast

Dorota Sobocińska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach wolontariusze ze wspólnoty Przyjaciół Paradyża rozpoczęli cykl przygotowań do corocznego wydarzenia modlitewnego „Międzynarodowej Koronki na ulicach miast świata 2021”.

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia. Zaplanowano także dla parafian projekcje filmu dokumentalnego przybliżającego postać bł. ks. Michała Sopoćki, którego 13. rocznica beatyfikacji przypada 28. września. Organizatorzy planują również naukę pieśni w celu wzbogacenia uroczystości i szerzenia kultu do Miłosierdzia Bożego. Wolontariusze postawili sobie za cel propagowanie postaci wielkiego orędownika Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michał Sopoćki. Inicjatorom akcji przyświecają i motywują do działania słowa pieśni „Teraz jest czas Miłosierdzia…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję