Reklama

Po raz 7 do Krzeszowa

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 35/2011

Na uroczystości krzeszowskie wyruszyła 12 sierpnia VII Piesza Pielgrzymka z Legnicy do Krzeszowa. W tym roku wzięło w niej udział ponad 130 osób. Błogosławieństwa na pielgrzymią drogę, udzielił pielgrzymom biskup legnicki Stefan Cichy.
Żegnając pielgrzymów w legnickiej katedrze, Ksiądz Biskup przypomniał, że miesiąc sierpień jest w polskiej tradycji miesiącem pielgrzymkowym. W olbrzymiej większości, pielgrzymki zmierzają wtedy na Jasną Górę. Z diecezji legnickiej też taka pielgrzymka miała miejsce, ale nasza diecezja szczyci się także szczególnym miejscem, jakim jest sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, gdzie 15 sierpnia przeżywany jest odpust. Z tej racji wyrusza VII już piesza pielgrzymka do Krzeszowa, której przewodniczy ks. Mariusz Majewski.
„Matka Najświętsza, do której wizerunku w Krzeszowie podążamy - mówił Ksiądz Biskup - także pielgrzymowała. Pielgrzymowała do świątyni jerozolimskiej zgodnie z nakazem prawa, ale także udawała się w drogę, by pomagać innym, jak chociażby do Ain Karem, do swojej krewnej, a później do Betlejem, aby dać się zapisać w przeprowadzanym spisie w Cesarstwie. Obecnie Maryja opiekuje się tymi, którzy są w drodze. Pielgrzymi polecają się Jej na początku pielgrzymowania, a potem dziękują za przybycie do wybranego celu. Krzeszów, to nie tylko perła europejskiego baroku, ale tam mamy największy skarb naszej diecezji - ikonę Matki Bożej Łaskawej, którą 14 lat temu ukoronował bł. Jan Paweł II. Do tego wizerunku od wieków podążają pielgrzymi, nie tylko z diecezji legnickiej, ale i sąsiednich. Przybywają też Niemcy i Czesi, możemy więc powiedzieć, że jest to międzynarodowe sanktuarium. W tym kierunku też podejmujemy stosowne działania.
Szczególnym pielgrzymowaniem jest pielgrzymka piesza. Całe nasze życie jest pielgrzymowaniem. A podczas niego, wpatrujemy się w postać Tej, która - jak wspomnieliśmy wcześniej - też pielgrzymowała i jest szczególną patronką pielgrzymów. Życzę wam na ten pielgrzymi trud wiele radości, by Matka Najświętsza, Opiekunka pielgrzymów, była każdego dnia przyczyną waszej radości, by ta radość była spotęgowana w ostatnim dniu, a szczególnie podczas uroczystości odpustowej” - życzył pielgrzymom Biskup Legnicki.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki do Krzeszowa są słowa „Totus Tuus Maryjo”. Przewodnikami na trasie stali się: bł. Jan Paweł II i św. Maksymilian Maria Kolbe.
Trasa pierwszego dnia wiodła z legnickiej katedry do Wilkowa. Na trasie wszędzie gościnnie i radośnie przyjmowano pątników, którzy korzystali z dobrodziejstw przygotowanych przez dobrych ludzi.
Finałem dnia była Eucharystia celebrowana w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Wilkowie. Mszy św. przewodniczył ks. Marek Kurzawa, a koncelebrowali: ks. Czesław Paruch - miejscowy proboszcz i kustosz, ks. Artur Trela, ks. Dominik Słowiński i ks. Mariusz Majewski. Dzień podsumował wspólny Apel Jasnogórski.
Drugi dzień na pielgrzymim szlaku prowadził z Wilkowa do Kaczorowa. W centrum dnia była Msza św. celebrowana w lokalnym sanktuarium u Wojcieszowskiej Pięknej Madonny. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Artur Trela. Wszyscy powitani przez ks. Zygmunta Herbuta - proboszcza i kustosza, ugoszczeni zostali przez hojnych wojcieszowian (poczęstunek miał miejsce w ogrodzie Domu Dziecka).
Na zakończenie dnia, w kościele parafialnym w Kaczorowie, odbył się Apel Maryjny. Podczas tego spotkania pielgrzymi podziękowali mieszkańcom Kaczorowa za przyjęcie i strawę. Główny Przewodnik, słowa wdzięczności skierował zwłaszcza do Dyrektora Domu Dziecka, gdzie pielgrzymi mogli się zatrzymać. Wszyscy podziękowali również ks. Ryszardowi Filipskiemu - nowemu proboszczowi parafii Kaczorów.
Trzeci i ostatni dzień pielgrzymki prowadził drogą z Kaczorowa do Krzeszowa. W Raszowie mieszkańcy, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowali smaczny niedzielny obiad. Ostatni postój tego dnia był przy kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze.
Pośród tematów poruszanych na pielgrzymim szlaku, mówiono o znaczeniu ikony, na przykładzie ikony krzeszowskiej, a także o życiu św. M. M. Kolbe (tego dnia przypadała 70. rocznica jego męczeńskiej śmierci). Najwięcej miejsca zajęło pielgrzymom rozważanie tekstów zawartych w nabożeństwie Via lucis (drogi światła). Nie zabrakło modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia i Różańca.
Pielgrzymów wchodzących w bramy krzeszowskiego sanktuarium powitali oczekujący przy bramie księża i wierni. Następnie pątnicy udali się przed obraz Matki Bożej. Msza św., z wigilii uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył ks. Mariusz Majewski, oficjalnie zakończyła VII Pielgrzymkę Pieszą na Wielki Odpust Krzeszowski.

Wielka Brytania: lekarze chcą odłączyć 5-letnie dziecko od aparatury podtrzymującej życie

2019-07-19 12:34

rk (KAI/LifeSiteNews.com) / Londyn

O losach 5-letniej dziewczynki, którą brytyjscy medycy chcą odłączyć od urządzeń podtrzymujących życie, rozstrzygnie sąd. Choć dziecko zgodził się przyjąć włoski szpital pediatryczny w Genui, londyńska placówka medyczna sprzeciwia się temu, by rodzice zorganizowali i opłacili transport córki. Komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali – Charlie Gard i Alfie Evans – zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury utrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

AR

Tafida Raqeeb, córka imigrantów z Bangladeszu, straciła przytomność kilka miesięcy temu na skutek pęknięcia naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Mimo operacji, pięcioletnie dziecko nie odzyskało przytomności, a lekarze Royal London Hospital zwrócili się do sądu, by ten pozwolił na odłączenie pacjentki od aparatury, która zapewnia jej życie w stanie półprzytomności. Tafida reaguje na ból, daje niekiedy oznaki życia.

Rodzice Shalina i Mohammed poprosili o pomoc włoskich pediatrów z Instytutu im. Gianniny Gaslini w Genui – szpitala o światowej renomie. Ci, po zapoznaniu się z dokumentacją i konsultacji z brytyjskimi lekarzami, zgodzili się interweniować. Rodzice mają jedynie zorganizować i opłacić transport. O losach dziecka ma ostatecznie zdecydować brytyjski wymiar sprawiedliwości.

Włoscy komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury podtrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

W lipcu 2017 roku w londyńskim hospicjum dla dzieci zmarł liczący niespełna rok Charlie Gard, cierpiący od urodzenia na rzadką chorobę genetyczną. Wcześniej Trybunał Europejski polecił odłączyć wszystkie aparaty zapewniające życie małego pacjenta. Szpital dziecięcy pw. Dzieciątka Jezus w Rzymie był gotów zaopiekować się chłopcem.

W ubiegłym roku na polecenie sądu i wbrew woli jego rodziców został odłączony od aparatury Alfie Evans. Nastąpiło to na 11 dni przed drugą rocznicą urodzin dziecka, cierpiącego na niedobór transaminazy GABA. Jego rodzice bezskutecznie walczyli o przetransportowanie syna do watykańskiego szpitala pediatrycznego. Pomoc w tej sprawie oferował także prezbiteriański szpital pediatryczny w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież nie przyjął dymisji kard. Ouelleta

2019-07-20 09:20

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty nie przyjął rezygnacji z pełnionych obowiązków przez prefekta Kongregacji ds. Biskupów kard. Marca Ouelleta – informuje portal il sismografo. Kanadyjski purpurat, jeden z najbliższych współpracowników Franciszka 8 czerwca ukończył 75 lat i zgodnie z wymogami prawa złożył swoją rezygnację.

michael_swan / Foter.com / CC BY-ND

Powołując się na bliskiego współpracownika kard. Ouelleta, ks. Massimo Cassolę il sismografo podaje, że papież poprosił prefekta Kongregacji ds. Biskupów, by dalej pełnił swoje obowiązki, aż do chwili, kiedy podejmie inną decyzję. Dykasteria ta zajmuje się kwestią doboru odpowiednich kandydatów na stanowiska biskupów oraz innymi dotyczącymi ich sprawami.

Kard. Marc Ouellet urodził się 8 czerwca 1944 w Lamotte (prowincja Quebec w Kanadzie) jako trzecie z ośmiorga dzieci Pierre’a Ouelleta i Grazielli z domu Michaud. Po studiach teologicznych w wyższym seminarium duchownym w Montrealu (w latach 1964-68) uzyskał kościelny licencjat z teologii na Uniwersytecie w Montrealu. Święcenia kapłańskie w przyjął 25 maja 1968, po czym przez dwa lata pracował duszpastersko. Następnie nauczał filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w stolicy Kolumbii – Bogocie, kierowanym wówczas przez kanadyjską prowincję zgromadzenia księży sulpicjanów, do którego później sam wstąpił.

Następnie studiował w Rzymie, gdzie w 1974 uzyskał licencjat z filozofii na Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum”. Wykładał potem w wyższych seminariach duchownych w Manizales w Kolumbii oraz w Montrealu w Kanadzie. W 1983 r. uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Był profesorem seminariów w Kolumbii i Kanadzie. W latach 1996-97 wykładał na Instytucie Jana Pawła II na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, a następnie został kierownikiem katedry teologii dogmatycznej na tej uczelni.

3 marca 2001 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i biskupem, a 19 marca tegoż roku osobiście udzielił mu sakry. Jako motto swej posługi obrał słowa «Ut unum sint» (Aby byli jedno). Był też konsultorem kilku innych kongregacji, członkiem Międzydykasterialnej Komisji ds. Kościoła w Europie Wschodniej, sekretarzem Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem i członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

15 listopada 2002 św. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą Québecu, a 21 września 2003 włączył abp. Ouelleta do Kolegium Kardynalskiego. W październiku 2008 był relatorem generalnym 12. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów obradującego pod hasłem: „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. 30 czerwca 2010 Benedykt XVI ponownie ściągnął kanadyjskiego purpurata do Watykanu, powołując go na prefekta Kongregacji ds. Biskupów. Jest on także członkiem kilku innych Kongregacji i rad papieskich. Jest znany przede wszystkim z obrony życia poczętego i ostrych wystąpień przeciw aborcji, dlatego też dla wielu, szczególnie dla liberalnych mediów, jest postacią kontrowersyjną. Jest też weteranem szkoły Communio i uczniem Ursa von Balthasara. Do dziś jest członkiem redakcji tego czasopisma.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem