Reklama

Po raz 7 do Krzeszowa

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 35/2011

Na uroczystości krzeszowskie wyruszyła 12 sierpnia VII Piesza Pielgrzymka z Legnicy do Krzeszowa. W tym roku wzięło w niej udział ponad 130 osób. Błogosławieństwa na pielgrzymią drogę, udzielił pielgrzymom biskup legnicki Stefan Cichy.
Żegnając pielgrzymów w legnickiej katedrze, Ksiądz Biskup przypomniał, że miesiąc sierpień jest w polskiej tradycji miesiącem pielgrzymkowym. W olbrzymiej większości, pielgrzymki zmierzają wtedy na Jasną Górę. Z diecezji legnickiej też taka pielgrzymka miała miejsce, ale nasza diecezja szczyci się także szczególnym miejscem, jakim jest sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, gdzie 15 sierpnia przeżywany jest odpust. Z tej racji wyrusza VII już piesza pielgrzymka do Krzeszowa, której przewodniczy ks. Mariusz Majewski.
„Matka Najświętsza, do której wizerunku w Krzeszowie podążamy - mówił Ksiądz Biskup - także pielgrzymowała. Pielgrzymowała do świątyni jerozolimskiej zgodnie z nakazem prawa, ale także udawała się w drogę, by pomagać innym, jak chociażby do Ain Karem, do swojej krewnej, a później do Betlejem, aby dać się zapisać w przeprowadzanym spisie w Cesarstwie. Obecnie Maryja opiekuje się tymi, którzy są w drodze. Pielgrzymi polecają się Jej na początku pielgrzymowania, a potem dziękują za przybycie do wybranego celu. Krzeszów, to nie tylko perła europejskiego baroku, ale tam mamy największy skarb naszej diecezji - ikonę Matki Bożej Łaskawej, którą 14 lat temu ukoronował bł. Jan Paweł II. Do tego wizerunku od wieków podążają pielgrzymi, nie tylko z diecezji legnickiej, ale i sąsiednich. Przybywają też Niemcy i Czesi, możemy więc powiedzieć, że jest to międzynarodowe sanktuarium. W tym kierunku też podejmujemy stosowne działania.
Szczególnym pielgrzymowaniem jest pielgrzymka piesza. Całe nasze życie jest pielgrzymowaniem. A podczas niego, wpatrujemy się w postać Tej, która - jak wspomnieliśmy wcześniej - też pielgrzymowała i jest szczególną patronką pielgrzymów. Życzę wam na ten pielgrzymi trud wiele radości, by Matka Najświętsza, Opiekunka pielgrzymów, była każdego dnia przyczyną waszej radości, by ta radość była spotęgowana w ostatnim dniu, a szczególnie podczas uroczystości odpustowej” - życzył pielgrzymom Biskup Legnicki.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki do Krzeszowa są słowa „Totus Tuus Maryjo”. Przewodnikami na trasie stali się: bł. Jan Paweł II i św. Maksymilian Maria Kolbe.
Trasa pierwszego dnia wiodła z legnickiej katedry do Wilkowa. Na trasie wszędzie gościnnie i radośnie przyjmowano pątników, którzy korzystali z dobrodziejstw przygotowanych przez dobrych ludzi.
Finałem dnia była Eucharystia celebrowana w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Wilkowie. Mszy św. przewodniczył ks. Marek Kurzawa, a koncelebrowali: ks. Czesław Paruch - miejscowy proboszcz i kustosz, ks. Artur Trela, ks. Dominik Słowiński i ks. Mariusz Majewski. Dzień podsumował wspólny Apel Jasnogórski.
Drugi dzień na pielgrzymim szlaku prowadził z Wilkowa do Kaczorowa. W centrum dnia była Msza św. celebrowana w lokalnym sanktuarium u Wojcieszowskiej Pięknej Madonny. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Artur Trela. Wszyscy powitani przez ks. Zygmunta Herbuta - proboszcza i kustosza, ugoszczeni zostali przez hojnych wojcieszowian (poczęstunek miał miejsce w ogrodzie Domu Dziecka).
Na zakończenie dnia, w kościele parafialnym w Kaczorowie, odbył się Apel Maryjny. Podczas tego spotkania pielgrzymi podziękowali mieszkańcom Kaczorowa za przyjęcie i strawę. Główny Przewodnik, słowa wdzięczności skierował zwłaszcza do Dyrektora Domu Dziecka, gdzie pielgrzymi mogli się zatrzymać. Wszyscy podziękowali również ks. Ryszardowi Filipskiemu - nowemu proboszczowi parafii Kaczorów.
Trzeci i ostatni dzień pielgrzymki prowadził drogą z Kaczorowa do Krzeszowa. W Raszowie mieszkańcy, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowali smaczny niedzielny obiad. Ostatni postój tego dnia był przy kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze.
Pośród tematów poruszanych na pielgrzymim szlaku, mówiono o znaczeniu ikony, na przykładzie ikony krzeszowskiej, a także o życiu św. M. M. Kolbe (tego dnia przypadała 70. rocznica jego męczeńskiej śmierci). Najwięcej miejsca zajęło pielgrzymom rozważanie tekstów zawartych w nabożeństwie Via lucis (drogi światła). Nie zabrakło modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia i Różańca.
Pielgrzymów wchodzących w bramy krzeszowskiego sanktuarium powitali oczekujący przy bramie księża i wierni. Następnie pątnicy udali się przed obraz Matki Bożej. Msza św., z wigilii uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył ks. Mariusz Majewski, oficjalnie zakończyła VII Pielgrzymkę Pieszą na Wielki Odpust Krzeszowski.

Reklama

Orzech mówi tak!

2019-10-14 14:33

Agnieszka Bugała

Grzegorz Niemyjski/Agnieszka Bugała

Ks. Stanisław Orzechowski widział projekt krasnala „Księdza Orzecha” – mamy jego zgodę na wykonanie odlewu.

Rozmowa z Księdzem na temat planowanego prezentu, czyli wykonania odlewu z brązu figurki krasnala „Księdza Orzecha” i tym samym wpisania go na mapę i szlak wrocławskich krasnali odbyła się w ubiegłym tygodniu. Ksiądz nie znał inicjatywy, ale wysłuchał i spytał jakie krasnale są już we Wrocławiu. Zobaczył fotografie realizacji niektórych z nich. Szczególnie podobał mu się krasnal prof. Jana Miodka, który z okazji 70. urodzin wybitnego językoznawcy stanął przed budynkiem Instytutu Filologii na pl. Nankiera. Wizualizacja „Księdza Orzecha” bardzo mu przypadła do gustu:

- To ja! – mówił patrząc na zdjęcia figurki – To rzeczywiście ja! Artysta dobrze to uchwycił, chciałbym go poznać – dodał. Zaakceptował też miejsce, w którym zaplanowano instalację, czyli górny stopień schodów prowadzących do DA Wawrzyny przy ul. Bujwida. Odmówił, zdecydowanie, zakładania figurce na głowę czapki.

– Sklepienie mojej łysiny bardzo mi się podoba – stwierdził. Przystał na to, aby krasnalską czapkę umieścić w ręce postaci. Dodał, że „będzie trochę śmiechu, a tego nigdy dość”.

Zachęcamy zatem do wpłat na konto, abyśmy zdążyli z realizacją prezentu, zwłaszcza, że Szanowny Jubilat jest już o nim poinformowany.

Dane konta do wpłat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO WAWRZYNY

05 1090 2590 0000 0001 4260 2420

Z dopiskiem w tytule wpłaty: Darowizna Orzech

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: https://www.niedziela.pl/artykul/45697/Prezent-dla-Orzecha-na-80-urodziny


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

2019-10-15 13:12

DK/wikipedia.org

Święta Teresa z Ávili[a], właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka kontrreformacji i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

François Gérard, "Św. Teresa”
Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł „doktora mistycznego”. Jej książki, w tym autobiografia, Księga Życia i jej przełomowe dzieło Twierdza wewnętrzna, są podstawową częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również mistycyzmu chrześcijańskiego i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości. Wspomnienie liturgiczne św. Teresy obchodzone jest w dniu 15 października.

Widzenia

Około roku 1556, przyjaciele Teresy zasugerowali, że jej nowe przejścia są dziełem diabła, a nie pochodzące od Boga. Zaczęła więc stosować praktyki pokutnicze i umartwiać się. Jej spowiednik, jezuita święty Franciszek Borgiasz, jednakże zapewniał ją o boskim pochodzeniu jej doświadczeń. W 1559, w dzień świętego Piotra, Teresa doświadczyła wewnętrznego widzenia Jezusa Chrystusa, który w jej przekonaniu ukazał jej się w postaci cielesnej, choć dla oczu niewidzialny. Nie miała wątpliwości co do prawdziwości tej wizji. Takie widzenia Jezusa Chrystusa trwały w sposób nieprzerwany przez okres ponad dwóch lat. W innej wizji, Serafin wielokrotnie wbił w jej serce rozżarzony do czerwoności czubek złotej lancy, powodując niepojęty duchowo-fizyczny ból. Wizja ta jest zbieżna z wizją świętego Franciszka z Asyżu, opisaną w hymnie Walka miłości.

Teresa tak opisuje tę scenę:

„Zobaczyłam, w jego ręce długą złotą dzidę, zaś jej koniec pokryty żelazem rozżarzony był do czerwoności. Wydawało mi się, że wkuwał ją co pewien czas w moje serce i że przebijał moje wnętrzności. Gdy poruszał swą dzidą wydawało mi się, że porusza i moimi wnętrznościami. Pozostawił mnie całą płonąca wielką miłością do Boga. Ból był tak wielki, że aż zaczęłam jęczeć, a słodkość płynąca z jego nadmiaru była tak zaskakującą, że nie chciałam być go pozbawiona...”

Ta wizja była inspiracją dla jednego z najsławniejszych dzieł Berniniego, Ekstaza świętej Teresy znajdującego się w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie.

Pamięć o tym wydarzeniu była dla Teresy inspiracją do końca jej życia i motywowała jej całożyciowe oddanie się naśladowaniu życia i cierpienia Jezusa Chrystusa, które streszczała w słowach: „Panie, pozwól mi cierpieć z Tobą albo umrzeć”.

Dzieła świętej Teresy z Ávili, tworzone dla celów dydaktycznych, są jednymi z najwybitniejszych w literaturze mistycznej Kościoła katolickiego. Jej proza jest naznaczona wpływem łaski, ozdobną schludnością i uroczą siłą wyrazu, Teresa jest w czołówce hiszpańskich prozaików. Jej poezja jest natomiast wyróżniana za czułość i poczucie rytmu myśli.

Twierdza wewnętrzna, napisana w roku 1577, w której porównuje rozwój duszy oddanej kontemplacji do zamku z siedmioma kolejnymi wewnętrznymi komnatami, analogicznie do siedmiu niebios, których przebycie prowadzi do zjednoczenia z Chrystusem. Książka uważana jest za duchowy testament św. Teresy i skarb mistyki katolickiej.

Jan Paweł II „W dniu 4 października roku 1582, który we wprowadzonym później Kalendarzu Gregoriańskim wypadł 15 października, w Alba, w granicach diecezji w Salamance, odeszła do Oblubieńca święta Teresa od Jezusa, osłabiona wiekiem i chorobą, lecz wciąż pełna żaru i płomiennej miłości do Boga i Kościoła. Przebyła długą drogę, opromienioną darem łaski prawdziwą „drogę doskonałości”, na której przez modlitwę otwarła się na służbę miłości przeniknęła w głąb „twierdzy duszy” i doświadczyła tej miłości, która im bardziej kogoś łączy z Bogiem, tym bardziej pobudza go do przejęcia się duchem Kościoła i do poświęcenia się Kościołowi”. Podczas podróży apostolskiej do Hiszpanii 1 listopada 1982 polski papież uczestniczył w Ávili w uroczystościach z okazji 400. rocznicy śmierci św. Teresy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem