Reklama

Wiekowy kościół przy samej granicy

Stulecie kościoła Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej mieszkańcy miejscowości świętowali wspólnie ze swym arcypasterzem, bp. Tadeuszem Rakoczym, który 18 września przybył do nich, aby wraz z nimi spotkać się przy eucharystycznym stole. Obok ordynariusza stanęli przy polowym ołtarzu m.in. ks. Józef Nędza, dziekan milowski, ks. Tadeusz Dąbrowski, proboszcz rodzinnej parafii aktualnie urzędującego proboszcza i ks. Stanisław Jasek, dawny pasterz tutejszej wspólnoty, a obecnie proboszcz w Buczkowicach.
- Nasz jubileusz skłania do spojrzenia wstecz, do uczynienia refleksji, a szczególnie do dziękczynienia Bogu, Maryi i ludziom - mówił, witając przybyłych gości ks. Zdzisław Grochal, proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej. Do tych słów odniósł się w homilii bp. Rakoczy, który stwierdził, że w takim dniu jak dzisiejszy, wypada dziękować Bogu za każde dobro, jakie w ciągu tych ostatnich stu lat spotkało tutejszą wspólnotę. Zwracając się do osób zebranych na jubileuszowej Mszy św., Ordynariusz przypomniał im nie tylko historię parafii, jaką od lat tworzą, ale i dzieje całej miejscowości. - Jak wiemy historia Rycerki Górnej ściśle splata się z losami ziemi żywieckiej. Założono ją najprawdopodobniej na początku XVII wieku, co wiemy m.in. z pracy Andrzeja Komonieckiego, który w dziele „Dziejopis Żywiecki” napisał: „Rycerka od rzeki Rycerski, która spod hale Rycerzowej wykapem płynie zowie się Radeczka - dziś przysiółek Rycerki Górnej - dla rzeki tak zwanej, która spod góry Racze bieży i przez tę wieś płynie, nazwana jest” - cytował dzieło kronikarza Ordynariusz. Jednocześnie, korzystając z archiwalnych źródeł, przypomniał parafianom, że w 1628 r. ich wieś liczyła 19 zarębników, a w 1700 r. powiększyła się do ok. 30 gospodarstw zarębnych. Jak zaznaczył Ordynariusz, pierwszy obiekt sakralny, którym była drewniana kaplica, powstał w Rycerce Górnej na miejscu pochówku kilku żołnierzy wracających z bitwy pod Wiedniem w 1683 r. Kres drewnianych murów wiązał się z budową murowanego kościoła, która rozpoczęła się w 1908 r. (18 czerwca tegoż roku uroczyście poświęcono kamień węgielny). Dla mieszkańców Rycerki Górnej nowy dom Boży w stylu neogotyckim zaprojektował inżynier wiedeńskiej firmy budowlanej. Wznoszenie kościoła trwało 2 lata i zakończyło się jego uroczystym poświęceniem, 18 listopada 1911 r. przez ks. Michała Gruzińskiego. Do 1950 r. świątynia w Rycerce Górnej była filią kościoła parafialnego w Rajczy. Ten stan rzeczy dekretem z 30 grudnia 1949 r. zmienił kard. Adam Sapieha, który z dniem 1 stycznia 1950 r. erygował samodzielną parafię w Rycerce Górnej, a kaplicę podniósł do rangi kościoła parafialnego. Jak wspomniał Ordynariusz, kościół i parafię w Rycerce Górnej dwukrotnie odwiedzał w trakcie swych wizytacji bp. Karol Wojtyła. Przyszły papież Jan Paweł II trafiał tu także nieformalnie. Do takich niezapowiedzianych wizyt dochodziło przy okazji jego wędrówek po Beskidzie Żywieckim (jedną z nich odbył w towarzystwie ks. Józefa Jura, pierwszego proboszcza tutejszej parafii).
Jubileuszowa uroczystość była dla bp. Rakoczego okazją do przywołania wszystkich proboszczów pracujących na rzecz wiernych z Rycerki Górnej. W pierwszej kolejności wymienieni zostali nieżyjący już duszpasterze: ks. Józefa Jura (1950-70), który spoczął na tutejszym cmentarzu i ks. Stanisław Wardyński (1985-2010), którego wieczność polecano miłosiernemu Bogu na początku września ub.r. Po nich Ordynariusz wspomniał jeszcze o ks. Stanisławie Jasku (1974-77), ks. Józefie Górze (1977-85) oraz o aktualnie duszpasterzującym tu ks. Zdzisławie Grochalu (od 2002 r.).
Polowa eucharystia, jaką z okazji 100-lecia kościoła odprawił bp Rakoczy, sprawowana była pod krytą gontem góralską kaplicą, będącą wotum wdzięczności za obchodzony w parafii jubileusz - dar Stefana Bułki. Ten drewniany baldachim, oddany do użytku zaledwie kilka tygodni temu, waży ponad 10 t i nakrywa sobą grotę Matki Bożej Lourdzkiej. Oprócz niego, parafia z racji swego święta wzbogaciła się o kielich i szaty liturgiczne, sztandar, baldachim, lichtarze, gong i dzwonki. Na dodatek z okazji parafialnego święta odnowiony został ołtarz główny w kościele.
Uroczysta Msza św. z udziałem bp. Rakoczego była centralnym punktem obchodów 100-lecia tutejszego kościoła. Oczekujący na nią wierni, codziennie, poczynając od 14 września, uczestniczyli m.in. w procesji różańcowej, nabożeństwie Drogi Krzyżowej, adoracjach, Apelach Jasnogórskich, peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, czy wieczornicy, na której wysłuchali programu słowno-muzycznego kapeli „Juhas” i zespołu „Zbójnicok”. Dla wszystkich parafian pamiątką po zakończonych właśnie uroczystościach pozostanie kolorowy folder przybliżający najważniejsze wydarzenia z dziejów lokalnej wspólnoty oraz drewniana cegiełka z wygrawerowanym zarysem kościoła-jubilata.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mimo obostrzeń i deszczu Rodzina Radia Maryja licznie na Jasnej Górze

2020-07-11 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Radio Maryja

TV Trwam

„Wszystko postawiłem na Maryję” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem 29. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Wśród intencji modlitewnego spotkania, które trwa na placu jasnogórskim w sobotę, 11 lipca, jest dziękczynienie za św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin, za Cud nad Wisłą z 1920 r., modlitwa za Ojczyznę oraz o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Jest to pierwsza od początku pandemii tak liczna pielgrzymka, która modli się pod jasnogórskim Szczytem. Mimo deszczu i chłodu (w Częstochowie jest ok. 12 stopni Celsjusza) na placu zgromadziło się kilkanaście tysięcy wiernych. Pielgrzymi modlą się także w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice. Obecny jest o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor i założyciel rozgłośni.

Tegoroczna Pielgrzymka nieco różni się od tych z poprzednich lat. Ze względu na zaplanowaną na jutro II turę wyborów prezydenckich, odbywa się wyłącznie dziś. Dodatkowo wiernych obowiązują zasady sanitarne, wprowadzone w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Z jasnogórskiego Szczytu płyną komunikaty o wymogach sanitarnych, o konieczności założenia maseczek lub zachowaniu dystansu oraz o dezynfekcji rąk. Pielgrzymkę zabezpiecza Służba Zdrowia w namiotach oraz karetki pogotowia.

Pielgrzymka rozpoczęła się tuż po godz. 12.00. Pierwszym punktem spotkania była wspólna modlitwa różańcowa. Następnie rozpoczął się czas koncertów: znanej i popularnej piosenkarki Eleni, piosenkarza Macieja Wróblewskiego oraz braci z Zakonu Braci Mniejszych: o. Azariasza Jacka Hessa i o. Juliana Mieczysława Śmierciaka.

O godz. 15.00 wierni zgromadzeni na błoniach jasnogórskich modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie rozpoczęła się Msza św., która jest głównym punktem pielgrzymki. Eucharystii przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się koncert orkiestry „Victoria” z parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie, która też oprawia liturgię Mszy św.

Transmisję ze spotkania przeprowadzają na żywo: Radio Maryja, TV Trwam oraz Twitter Radia Maryja. W Pielgrzymce można także uczestniczyć za pośrednictwem jasnogórskiego kanału YouTube.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #2

2020-07-12 08:07

aspekty.niedziela.pl

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka z cyklu Młode Homilie. Ks. Paweł Mikołajczak rozważa Ewangelię z XV Niedzieli zwykłej, czyli dobrze znaną przypowieść o siewcy. Polecamy wszystkim młodym i młodym duchem! Najnowszy odcinek znajdziesz tutaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję