Reklama

Niedziela Wrocławska

Grać na chwałę Bożą

W dniu św. Cecylii świętują wszyscy zajmujący się muzyką kościelną. Zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Bagińskim, organistą w kościele pw. św. Henryka we Wrocławiu, który opowie nam o codziennej pracy organisty.

2020-11-22 15:58

Archiwum prywatne

Krzysztof Bagiński

Krzysztof Bagiński

Ks. Łukasz Romańczuk: Dlaczego postanowiłeś grać na organach?

Krzysztof Bagiński: Pierwsza myśl pojawiła się, gdy mój kolega - lektor z parafii - poszedł do Studium Organistowskiego i po jakimś czasie zaczął grać w parafii. Najpierw zacząłem uczyć się rozczytywać nuty, następnie ćwiczyć w domu przy keyboardzie, a potem (jakoś 1,5 roku później) z pomocą kilku wrocławskich organistów i znanych mi wtedy księży, którzy także potrafili grać na organach, przygotowałem się do zagrania pierwszy raz na Mszy Świętej. Było to 7 lat temu.

Reklama

ks. Ł.R.: Jakie są obowiązki organisty?

K.B.: Bardzo często słyszę głosy, że organista nic nie robi. Najczęściej jest to obraz grania na jednej, góra dwóch mszach w dni powszednie i trochę więcej w niedzielę i święta. Ale rzeczywistość jest inna, bo przecież wtedy, kiedy inni mają wolne to organista pracuje i odwrotnie. Pamiętać trzeba o tym, że jest to zawód artystyczny i więcej czasu poświęca się na ćwiczenia, a to, co wierni słyszą jest wynikiem “domowej” pracy. Dobre przygotowanie zajmuje średnio kilka godzin. Dodatkowo w parafiach najczęściej organiści prowadzą chóry, schole, dbają o instrumenty, organizują albo sami grają koncerty.

ks.Ł.R. Spotykasz się z nadużyciami w obszarze muzyki kościelnej?

Reklama

K.B: Nie od dziś wiadomo, że zmorą są tzw. piosenki nienadające się do użytku liturgicznego. To samo tyczy się instrumentów. Ważny jest odpowiedni dobór utworów oraz instrumentów. Muzyka bowiem ma nas prowadzić do Boga, a nie kojarzyć się z jakąkolwiek kulturą rozrywkową. Często na ten temat są spory i tak samo pojawiają się one najczęściej przy okazji ślubów - przytoczę przykład słynnego Hallelujah Cohena. Najczęściej kojarzony jest on z filmem „Shrek”? Takich przykładów można podać więcej. Są już diecezje w Polsce, które odpowiednimi dokumentami uregulowały problem pieśni podczas ślubów, ale my jako organiści zapewne jeszcze przez długi czas, będziemy musieli uczestniczyć w sporach w kwestiach repertuarowych i instrumentalnych.

ks.Ł.R. Dlaczego ważna jest troska o przestrzeganie przepisów liturgicznych w kwestii muzyki kościelnej?

K.B: Instrukcja Soboru Watykańskiego II „Sacrosanctum Consilium” uczy nas, że muzyka jest integralną częścią liturgii. Często jako organiści słyszymy „czym jest gorsza Msza bez organisty, bez organów, bez chóru?” Patrząc na sens i istotę Eucharystii czyli bezpośrednie przyjście Boga na wspólną ucztę i przyjęcie go w Eucharystii - pytanie jest zasadne, ale czy właśnie w takim momencie najlepiej ukazany jest sens i zadanie muzyki w liturgii? Wielu próbuje zepchnąć muzykę kościelną na margines, ale to jedno zdanie „muzyka jest integralną częścią liturgii” pokazuje, że nie jest to tylko sposób na zapełnienie ciszy w trakcie nabożeństwa, ale przede wszystkim pomoc w jej przeżywaniu. Nieprzypadkowy jest chociażby dobór pieśni podczas Mszy Świętej. Dbając o stronę muzyczną liturgii, dbamy jakby o całą liturgię.

ks. Ł.R: Z jakimi trudnościami spotykasz się jako organista?

K.B.: Pojawia się niebezpieczeństwo popadnięcia w rutynę względem Mszy Świętej i samego Pana Boga. Ważnym aspektem dla Nas jest duszpasterstwo organistów, którego... nie ma. Ostatni aspekt to modlitwa i dobre słowo. Módlmy się za organistów i wszystkich posługujących muzycznie w kościele nie tylko dniu św. Cecylii, ale także przez cały rok - ona jest nam bardzo potrzebna, w końcu przez cały rok będziemy współtworzyć liturgię!

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„ODDANIE33” na płycie CD z „Niedzielą”

2020-11-27 11:14

[ TEMATY ]

oddanie33

Red.

Płyta CD z rekolekcjami „ODDANIE33” dołączona została do 48. numeru „Niedzieli” z datą 29 listopada br.

Projekt ODDANIE33 to 33 dni rekolekcji, które przygotowują do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. To dobry sposób na przeżycie Adwentu w czasach pandemii.

Ten projekt adresowany jest do ludzi pragnących podjąć drogę duchową, którą przebyli m.in. św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, św. Jan Paweł II. Uczestnicy tych rekolekcji mogą głębiej zastanowić się m.in. nad takimi kwestiami jak: Opatrzność Boża, łaska, wola Boża, naśladowanie Jezusa, pokora i pokuta.

– W tym numerze „Niedzieli” przynosimy naszym czytelnikom ważną inicjatywę – propozycję trwających 33 dni rekolekcji pod nazwą „Oddanie33”. Mają one przygotować nas do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. To trafny, naszym zdaniem, pomysł na przeżycie Adwentu w czasie pandemii – podkreśla ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

– Każde rekolekcje są przecież drogą nawrócenia, czyli zmiany myślenia, oceną własnego życia z innej perspektywy, i całkowitego zawierzenia go Maryi, tak jak uczynił to człowiek spod znaku Totus Tuus – nasz święty rodak Jan Paweł II. Aż trudno uwierzyć, że dożyliśmy czasów, w których trzeba bronić jego osoby przed coraz częstszymi pomówieniami – dodaje.

33-dniowe rekolekcje przygotowane są przez Fundację Tota Tua. Inicjatywie błogosławieństwa udzielił Ojciec Święty Franciszek.

Tygodnik Katolicki „Niedziela” jest patronem medialnym wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowy Budzik - #1

2020-11-29 06:00

ks. Łukasz Romańczuk

Codziennie o 6 rano na naszym kanale YouTube będą umieszczane filmiki, które będą duchowym przygotowaniem.

CZYTAJ DALEJ
NIE PRZEGAP
#NiezbednikAdwentowy

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję