Reklama

Widziane z bliska

Z sercem pełnym radości

Już po raz siódmy w Łomży odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Bogaty program sprawiał, że każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Kolejny raz przekonaliśmy się, że kultura chrześcijańska ma się dobrze i prezentuje bardzo wysoki poziom.

Inspiratorami obchodów Dni są klerycy. To oni przed kilkoma laty zapragnęli stworzyć imprezę, która promowałaby bogatą w tradycje kulturę chrześcijańską naszej diecezji. Udali się więc do swego ówczesnego prefekta - ks. Marka Dembińskiego. Pomysł bardzo mu się spodobał i od tamtej pory corocznie możemy uczestniczyć w różnych interesujących spotkaniach. Klerycy podkreślają, że bez zaangażowania Księdza Marka byłoby o wiele trudniej. Nazywają go reżyserem obchodów.

I właśnie alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przygotowali sztukę pt. Bóg jest jak Bóg. Przedstawienie powstało na podstawie scenariusza nieznanego autora, a wyreżyserował je Marcin Sobiech, student III roku, który jest dyrektorem teatru w Seminarium. Reżyser wyznaje, że zdecydował się na ten właśnie scenariusz, ponieważ przedstawia to, co młodzi ludzie obecnie czują. Porusza ich problemy, ale dotyka również problemów księży i nie tylko.

"Głównym problemem jest - wyznaje Marcin - poszukiwanie Pana Boga. Wiele osób ma jakiś tam obraz Pana Boga w sobie. Obraz, który bardzo często jest wykrzywiony. W sztuce mogliśmy zauważyć różne postawy, różnych ludzi, którzy mają odmienne poglądy na temat wiary".

Osią spektaklu był ksiądz, do którego przychodzą różni ludzie. Pierwsza jest osoba poszukująca, która szuka Boga, ale nie chce za Nim iść tylko od święta. Pragnie autentyczności. Później pojawia się naukowiec, który wszystko bierze na intelekt. Chce poznać Boga swym rozumem. Jak wiemy, nie zawsze to się udaje.

Bardzo ciekawi są następni bohaterowie. To grupka młodych ludzi mających głęboko zakorzenione problemy rodzinne. Oni wcale nie znają Pana, a fałszywy obraz ojcowskiej miłości oddala ich od poznania prawdy.

Pojawia się też młody zakonnik z problemami duchowymi, romantyk, który w swoim życiu nie zaznał cierpienia, a także umierający dwudziestolatek, który nie może się pogodzić ze swoją chorobą. Na dodatek rzuciła go dziewczyna.

Drugi akt to sen księdza, w czasie którego pojawia się Jezus wraz z apostołami, którzy mają twarze osób odwiedzających kapłana. Jezus naucza i tłumaczy, że noszą w sobie fałszywy obraz Boga. W trzecim akcie ksiądz rozmawia ze wszystkimi swymi gośćmi. Mówi, że tak naprawdę Bóg jest prosty i dobry. Bóg jest jak Bóg. Następnie wszyscy oddają swe życie Chrystusowi.

Sztuka zebrała pochlebne recenzje. Wielu młodych ludzi, do których przede wszystkim adresowane było przedstawienie, mówiło, że poruszyła ich, dała do myślenia. Cel więc został osiągnięty...

Tradycją jest, że na Dni zaprasza się wyjątkowych gości. W piątek, 19 marca, w sali widowiskowej Liceum Katolickiego wystąpił białostocki zespół "Gaudium". Zespół to nietypowy. Składa się z ośmiu osób. Nikt z nich nie gra na żadnym instrumencie. Mimo to doskonale potrafią je udawać. W ich repertuarze znalazły się znane przeboje takich zespołów jak chociażby The Beatles. I rzec by można: jaka to kultura chrześcijańska?

"Członkowie zespołu swoim śpiewem oczarowali publiczność - mówi Emilia Iwanowa z II LO w Łomży. - Sam pomysł występu był rewelacyjny! Obyło się bez zbędnego gadania czy przynudzania. Myślę, że to się podobało. Atmosfera podczas występu była niesamowita. Spontaniczne reakcje, oklaski, okrzyki entuzjazmu. Szczególnie duże brawa otrzymała jedna z artystek, która występowała w stanie błogosławionym...".

Jednym słowem był to koncert na najwyższym poziomie artystycznym, który przyniósł słuchaczom wiele radości. Grupa "Gaudium" udowodniła, że pasja i zaangażowanie to droga, która prowadzi do prawdziwego chrześcijańskiego profesjonalizmu. Sobotnie przedpołudnie poświęcone było Przeglądowi Piosenki Religijnej. Do Łomży przyjechały schole, zespoły i soliści ze wszystkich zakątków diecezji. Ogółem wystąpiło 30 grup.

"Chodzi o to, żeby młodzi ludzie z naszej diecezji mogli się spotkać i cieszyć się swoją obecnością - mówi kleryk Darek Kłosiński - niektórzy nazywają to charyzmatem spotkania. Szczególnie było to widoczne, kiedy wspólnie śpiewaliśmy na końcu Przeglądu. To było coś niesamowitego! Poza tym ważne jest też ocenienie siebie w świetle innych. Przeglądy takie umożliwiają odpowiedzenie sobie na pytanie - jaki poziom reprezentuje moja schola, zespół. Pozwalają wzrastać" .

Rzeczywiście podczas przeglądu czuło się atmosferę wzajemnej otwartości i życzliwości. Wszyscy obdarzali się serdecznymi uśmiechami i panowała iście rodzinna atmosfera. Udowadnia to, że coroczne przeglądy muzyki religijnej mają sens i jednoczą, szczególnie młodych artystów.

Podsumowując tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej, można być głęboko przekonanym o ważności i potrzebie takich obchodów. Tegoroczny program dawał wiele możliwości i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. A i sponsorzy nie zawiedli...

Wielki brawa należą się alumnom naszego Seminarium, którzy kultywują tę chwalebną tradycję, ubogacając nas wspaniałą, bogatą chrześcijańską kulturą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież powołał Polkę do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

2022-09-30 12:36

[ TEMATY ]

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Włodzimierz Rędzioch

Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie 30 września została powołana przez papieża Franciszka jako członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję.

Pochodząca ze Śląska psycholog i terapeutka zajmuje się tematyką i pomocą osobom wykorzystanym seksualnie, także w strukturach kościelnych od 2009 roku. Prowadzi gabinet terapeutyczny w Katowicach, jest biegłą sądową w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Schönborn: Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii

2022-09-29 20:32

[ TEMATY ]

Biblia

kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

"Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii" - napisał kard. Christoph Schönborn w wiedeńskim tygodniku katolickim "Der Sonntag". Najnowszy jego numer poświęcony jest Biblii. Arcybiskup Wiednia i siedmiu innych autorów stara się wyjaśnić, "dlaczego Biblia nie jest zakurzoną księgą, ale dostarcza impulsów do codziennego życia". Okazją do zajęcia się tą problematyką jest Szlak Biblijny, który 30 września w centrum Wiednia umożliwi zainteresowanym osobom wgląd w Księgę Ksiąg.

Kard. Schönborn wymienił dwa wymiary Biblii, które miały na niego szczególny wpływ: z jednej strony "krótkie słowa, które wbijają się w mój umysł i towarzyszą mi", z drugiej strony historie, jak historia Józefa z Księgi Rodzaju czy ta o życiu króla Dawida, ale przede wszystkim przypowieści Jezusa. Słowa z Psalmu 119 towarzyszą mu "jak chwytliwa melodia": " O Panie, ratuj me życie! " – podkreślił kard. Schönborn. Także stwierdzenie z tego samego Psalmu: "Dobrze to dla mnie, że mnie poniżyłeś, bym się nauczył Twych ustaw” było znaczące dla jego życia: "Wobec upokorzeń, jakich doznałem w życiu, dobrze jest powiedzieć, że musiałem przez nie przejść. To mnie podtrzymało na duchu" - napisał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Szefowa KE: okupowane terytoria ukraińskie zawsze będą częścią tego suwerennego państwa

2022-09-30 15:33

[ TEMATY ]

Ukraina

Bożena Sztajner/Niedziela

Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców zawsze będą częścią suwerennej Ukrainy - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na ogłoszenie przez Kreml aneksji czterech regionów Ukrainy.

"Ogłoszona przez Putina nielegalna aneksja niczego nie zmieni. Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców są ziemią ukraińską i zawsze będą częścią tego suwerennego państwa" - napisała von der Leyen w serwisie Twitter. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję