Reklama

XVI Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Konsekrowani dla Pana

Niedziela rzeszowska 5/2012

W 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego łącząc go z obchodem liturgicznego święta - 2 lutego - w którym wspomina się ofiarowanie Jezusa w świątyni.
Świętowanie pamiątki wydarzenia, gdy Maryja i Józef przynieśli Dziecię, „aby Je poświęcić Panu” (Łk 2,22) stanowi okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.
Ojciec Święty określił potrójny cel ustanowienia Dnia Życia Konsekrowanego. Jest nim: potrzeba uroczystego uwielbienia Pana za dar życia konsekrowanego; poznanie życia konsekrowanego i wzbudzenie szacunku dla tej formy życia ze strony ludu Bożego oraz zaproszenie osób konsekrowanych, aby wspólnie odkryć, w świetle wiary, blaski Bożego piękna, które przez Ducha Świętego promieniują w ich sposobie życia, oraz aby jeszcze żywiej uświadomić sobie ich misję w Kościele i w świecie.
Życie konsekrowane wpisane jest w historię Kościoła od najdawniejszych czasów. To, co w chrzcie jest sakramentalnym początkiem życia w Chrystusie, to w konsekracji zakonnej staje się szczególnym programem życia. Staje się regułą i charyzmatem. Jest przepowiadaniem Chrystusa nie tylko słowem, ale samym wyborem stylu życia, sięgającym do najgłębszych wskazań Ewangelii: „Jeśli chcesz być doskonały, idź sprzedaj, co posiadasz i daj ubogim. …Potem przyjdź i pójdź za Mną” (por. Mt 19,21). Wśród świętych i błogosławionych mamy wiele przykładów takich osób, wspomnę świętych pustelników, świętych z zakonów klauzurowych, np. św. Teresa od Jezusa, św. Jadwiga, św. Maksymilian, który chciał cały świat zdobyć dla Chrystusa, św. Brat Albert, który sztukę malarską porzucił dla sztuki miłości wobec najmniejszych tego świata, św. Urszula Ledóchowska, która Polskę miłowała więcej niż siebie samą, i św. Matka Teresa z Kalkuty, miłośniczka najuboższych na tym świecie, i wiele, wiele innych. Niech ci Święci i założyciele naszych zakonów i zgromadzeń zakonnych będą nową inspiracją w realizacji życia zakonnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję