Reklama

Spalają się dla Boga

Niedziela sandomierska 5/2012

Zadziwia mnie zawsze uniesiona wysoko w delikatnych dłoniach zapalona świeca, którą w momencie składania wieczystych ślubów dzierży mocno każda siostra zakonna. Niezwykle bogata symbolika prostego rytuału: płomień miłości Oblubieńca przyjęty przez oblubienicę, pragnienie podążania przez realizację czystości, ubóstwa i posłuszeństwa za Światłością ze Światłości, szlachetny zamiar spalania się w ofierze dla Boga i ludzi. Wielowarstwowa interpretacja prostego znaku może być rozwijana w długie traktaty, ale rzecz mieści się w tym co najistotniejsze w zachęcie św. Pawła Apostoła „oddajcie się na wyłączną służbę Panu”. Współczesny świat coraz mniej rozumie zachowania ludzkiego serca, które zakochało się w Bogu i zdecydowało się zrezygnować z normalnego - jak się to trywialnie określa - życia, zamykając się za klasztornymi murami.
Kolejny Dzień Życia Konsekrowanego, przypadający w święto Ofiarowania Pańskiego, nazwane przez tradycję świętem Matki Bożej Gromnicznej, odsłania ważny wymiar chrześcijańskiego życia. Z jednej strony wskazuje na zapomniany przez nas sens ofiary - na wzór Chrystusa, który uczynił się za nas ofiarą Ojcu - bez której nie istnieje prawdziwa miłość. A z drugiej przypomina prawdę, często przez mądrych powtarzaną, o niezwykłej roli jaką osoby konsekrowane odgrywają w świecie. Banalnie można by sparafrazować trafną myśl Mauriaca, że „świat kręci się nadal i słońce wstaje codziennie dzięki wielkiej modlitwie i ofierze życia cichych, nieznanych nikomu sióstr zakonnych i braci”.
I nie wolno o tym zapominać.
W dniu, kiedy siostry zakonne i zakonnicy na nowo powtarzają swoje wielkie życiowe pragnienie spalania się dla Boga i ludzi, otoczmy ich naszą wdzięczną modlitwą za ofiarę ich życia, bez której może świat rozsypałby się na drobne kawałki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski w 5 rocznicę ŚDM: stawajmy się znakiem sprzeciwu i nadziei dla świata

2021-08-02 10:54

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

ŚDM w Krakowie

ŚDM

diecezja.pl

- Tam, gdzie jest autentyczne dobro, tam ono się rozlewa, przyciąga do siebie, zmienia świat. Jak bardzo to dobro będzie się w nas pomnażać, tak bardzo będzie się zmieniał świat, a ci którzy szukają nieraz po omacku nadziei dla siebie, znajdą ją w nas i w naszym życiu z Chrystusem, naszym Panem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 5-lecia Światowych Dni Młodzieży, odprawionej w Brzegach.

Arcybiskup, nawiązując do Liturgii Słowa, powiedział, że Efez, gdzie św. Paweł założył gminę chrześcijańską, był centrum kultu świata pogańskiego. Chrześcijanie czuli, że są zatem znakiem sprzeciwu wobec pogańskiego świata, ale także znajdowali się pod jego presją. Apostoł Narodów napisał do Efezjan list, aby ich umocnić. Św. Paweł zwrócił uwagę, że chrześcijanin to człowiek, który uwierzył w Ewangelię, przyjął chrzest i stale pogłębia swe życie w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję