Reklama

Wizytacja w Chocianowcu

Srebrne jubileusze

Niedziela legnicka 18/2002

18 kwietnia br. w Chocianowcu przeżywano wyjątkową uroczystość. Złożyły się na nią trzy okoliczności. Pierwsza to wizytacja kanoniczna parafii przeprowadzona przez bp. Tadeusza Rybaka wraz z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania. Następnie 25-lecie sakry biskupiej Pasterza diecezji i 25-lecie kapłaństwa proboszcza z Chocianowca ks. Czesława Komuszyny, który przed 25 laty przyjął święcenia kapłańskie we wrocławskiej katedrze, a miesiąc później, 24 czerwca, ks. dr Tadeusz Rybak, ówczesny wicerektor Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przyjął sakrę biskupią.

Przybyłego do parafii Księdza Biskupa powitali przed kościołem chlebem i solą przedstawiciele parafii. W kościele dzieci, młodzież i rodzice wypowiedzieli słowa powitania i wyrazili radość z przybycia Księdza Biskupa do wspólnoty parafialnej. Ksiądz Proboszcz przedstawił sprawozdanie, w którym powiedział m.in.: "Mieszkańcy parafii to ludzie, którzy w ramach repatriacji przybyli z parafii Tuligłowy, Gródek Jagielloński oraz górale z okolic Wadowic oraz innych regionów naszej Ojczyzny. W latach powojennych Chocianowiec był filią parafii Chocianów, od roku 1966 wikariatem samodzielnym, a od 12 kwietnia 1972 r. parafią, w której skład wchodzą następujące miejscowości: Chocianów, Raków i Zagórze.

Parafia liczy 888 mieszkańców. Najpierw wierni gromadzili się w kaplicy zaadaptowanej po 1947 r. z sali zabaw, a w roku 1989 w stanie surowym wznieśli obecny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, konsekrowany przez bp. Adama Dyczkowskiego 16 sierpnia 1992 r. Po II wojnie światowej z parafii wyszli następujący księża: ks. Grzegorz Witka SDB, śp. ks. Jan Maziej, ks. Ryszard Sroka SDB. W parafii nie ma żadnej szkoły z powodu małej ilości dzieci. Dzieci i młodzież uczą się w Chocianowie, Lubinie, Polkowicach, Chojnowie, Legnicy, Chróstniku. Życie religijne i duszpasterskie skupione jest wyłącznie wokół kościoła parafialnego, w którym codziennie sprawowana jest Eucharystia i wszystkie nabożeństwa okresowe."

Podczas kazania Ksiądz Biskup najpierw wyraził uznanie dla parafian za wybudowanie kościoła i podziękował za troskę. Zwrócił uwagę, że obok kościoła materialnego równie ważna jest wspólnota żywego kościoła, którą tworzą ochrzczeni chrześcijanie gromadzący się na Mszy św. czy nabożeństwach. I tak jak należy dbać o budynek kościoła, tak również trzeba troszczyć się o żywy kościół, aby mógł wzrastać w świętości i osiągnąć zbawienie w Chrystusie.

W dalszym ciągu kazania Ksiądz Biskup zwrócił się do kandydatów do bierzmowania, wskazując im, jak wielki dar przyjmują w tym sakramencie oraz do ich rodziców, aby tworzyli w domach chrześcijańską atmosferę umożliwiającą religijne wychowanie swoich dzieci.

Wspominając swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Pasterz diecezji podziękował Bogu za otrzymaną łaskę, za możliwość pasterskiej posługi przez 15 lat w diecezji wrocławskiej i od 10 lat na ziemi legnickiej. Prosił obecnych o modlitwę, aby mógł dalej w zdrowiu i pełni sił służyć Ludowi Bożemu.

Ze szczególnie serdecznymi słowami zwrócił się do kapłanów, którzy przybyli, aby wraz z ks. Komuszyną obchodzić jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Ksiądz Biskup jeszcze jako wicerektor Seminarium Duchownego we Wrocławiu był opiekunem kursowym rocznika 1971-1977, a więc Księży Jubilatów. I to Ksiądz Biskup prowadził ich przez lata seminaryjnego dojrzewania do Chrystusowego kapłaństwa. Dziękując kapłanom za pełną poświęcenia pracę duszpasterską, życzył im, aby jeszcze przez długie lata owocnie trudzili się na niwie Pańskiej. Po Mszy św. wszyscy udali się przed kościół. Ksiądz Biskup poświęcił grotę z figurą Matki Bożej Niepokalanej, przyjął podziękowania od młodzieży i rodziców. Przedstawiciele parafii złożyli Jubilatom życzenia i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

2022-09-29 14:39

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Leszek Szymański

Mszą pogrzebową w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy pożegnali najbliżsi oraz ludzie kultury Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

Wybitnego aktora przyszły pożegnać tłumy, w tym jego koledzy z planu filmowego i członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Obecni byli m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Fedorowicz, Maja Komorowska czy Sylwester Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję