Reklama

Scrafitto - piękno artyzmu

Niedziela sosnowiecka 18/2002

Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie, to jedna z tych wspólnot, którym towarzyszyliśmy w Roku Wielkiego Jubileuszu podczas niezapomnianej uroczystości konsekracji nowej parafialnej świątyni. Mieliśmy wówczas okazję podziwiać perfekcyjnie wykończone, przestronne jej wnętrze, w którym każdy element architektoniczny jest dokładnie przemyślany, stanowi doskonale zaplanowaną kompozycję i zachwyca wyczuciem piękna i artyzmu. Świątynia wzniesiona na niewielkim wzgórzu królewskiego Będzina stanowi wizytówkę miasta i regionu. Powstała z miłości serc, trudu i ofiar tych, którzy przed 16 laty zapragnęli mieć dom Boga między swymi domostwami.

Dziś gościmy w będzińskiej parafii, aby przyjrzeć się dokładniej wystrojowi wnętrza kościoła, a szczególnie freskom, które wykonane techniką scrafitto pokrywają jego ściany. Projektantem i wykonawcą dzieła jest krakowski artysta Maciej Kałczyński, którego obrazy zdobią wnętrza obiektów sakralnych nie tylko w kraju, ale i za granicą.

"Dla naszego kościoła wybraliśmy właśnie taką metodę przede wszystkim z uwagi na fakt, że wykonane nią obrazy są niezwykle trwałe, właściwie niezniszczalne, nie poddają się warunkom atmosferycznym, a przy tym dość oryginalne. Nie wymagają konserwacji ani gruntownych remontów. Po kilku latach zalecane jest odkurzenie albo po prostu umycie poszczególnych scen" - wyjaśnia dziekan dekanatu Trójcy Świętej, proboszcz parafii, ks. kan. Mieczysław Miarka. Scrafitto, prosto ujmując, to tyle, co rzeźbienie w tynku, który składa się z trzech warstw o różnej kolorystyce: najgłębsza - czerwona, środkowa - czarna i zewnętrzna - biała. Wykonawca, jeżeli chce osiągnąć kolor czerwony, pozbywa się dwóch pierwszych warstw, jeżeli czarny usuwa kolor biały, a jeżeli biały - po prostu pozostawia tynk, nie naruszając go. Artysta podczas pracy wzoruje się na przygotowanym wcześniej projekcie w skali 1:1. Tynk w czasie rzeźbienia powinien być w miarę możliwości świeży.

Obrazy w świątyni pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie przedstawiają sceny biblijne z życia Pana Jezusa. Na lewej, głównej ścianie ołtarzowej ukazane zostały ostatnie godziny Chrystusa, na prawej zaś sceny przedstawiające Jego zmartwychwstanie. Techniką scrafitto wykonane są także stacje drogi krzyżowej oraz postacie Apostołów. Nad 4 konfesjonałami zaprezentowano sceny głoszące Miłosierdzie Boże. Na głównym chórze widzimy obrazy ukazujące chrzest Jezusa, drugi chór zdobią sceny narodzenia Bożego Syna. Freski ozdabiają także dwa wejścia na chór. Patrząc od strony prezbiterium, lewa strona przedstawia Jezusa uzdrawiającego, podczas spotkania z chorymi i cierpiącymi, prawa natomiast - Jezusa nauczającego, do którego podążają rodzice z dziećmi.

Techniką scrafitto pokryte są także wnętrza kościołów m.in. w Nowej Wsi, Rogoźniku oraz Siemoni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi leżąc: Życie z niepełnosprawnością nie wyklucza mnie z bycia szczęśliwą

2022-09-30 11:18

[ TEMATY ]

świadectwo

Family News Service /archiwum Autorki

Aleksandra Zielińska, wielokrotna mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi w leżeniu, urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Porusza się za pomocą kul lub wózka inwalidzkiego. Choroba nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń i osiąganiu kolejnych sukcesów.

W rozmowie z Family News Service Aleksandra Zielińska opowiada m.in. o sportowych sukcesach, o tym, dlaczego niepełnosprawności nie postrzega jako problemu oraz planach na przyszłość..

CZYTAJ DALEJ

KSM-owiczka na medal

2022-09-30 16:35

[ TEMATY ]

KSM

KSM

Kard. Kazimierz Nycz w czasie Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w dniu odpustu w parafii bł. Władysława z Gielniowa, odznaczył Klaudię Popkowicz medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Jest jedną z młodszych osób uhonorowanych tym wyróżnieniem w archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję