Reklama

Wyróżnienie dla bp. Edwarda Frankowskiego

Niedziela sandomierska 11/2012

Wyróżnienie „Gratae memoriae signum universitatis” jest nadawane przez Rektora i Senat KUL przyjaciołom szczególnie związanym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Jak mówił ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL, uhonorowanie bp. Edwarda Frankowskiego podczas uroczystego wspomnienia założyciela i pierwszego rektora uczelni ks. Idziego Radziszewskiego, to wydarzenie symboliczne. - Honorujemy bowiem człowieka, który jest inicjatorem i organizatorem najpierw obecności uniwersyteckiej, a następnie ważnej części KUL w Stalowej Woli - podkreślał Ksiądz Rektor. - Praca Księdza Biskupa dla uczelni zaczęła się od Towarzystwa Przyjaciół KUL. Prosił wiernych całej diecezji, by w trudnych latach 70. wspierali katolicką uczelnię. Promował KUL, zakładał koła przyjaciół, organizował akcje informacyjne oraz zachęcał do wspierania uniwersytetu modlitwą i ofiarą. Przez swoje działania zjednał tysiące członków wspierających uczelnię - wspominał Rektor.
Ks. Edward Frankowski przez trzy kadencje był członkiem Rady Naczelnej Towarzystwa Przyjaciół KUL i czynnie uczestniczył w jej pracach. Na tym jednak nie poprzestał. Jak wspomina Rektor KUL, „w 1968 r. na podstawie przeprowadzonych przez siebie pionierskich badań, dostrzegł bierność i brak ideowego zaangażowania młodzieży stalowowolskiej. Miał także świadomość przyczyn takiej sytuacji”. Ksiądz Biskup jako „człowiek kochający wyzwania”, przekonywał, że „drogą nie jest ucieczka, ale przekształcanie środowiska życiowego tak, aby rozwój był możliwy”. Od 1967 r. w parafii Matki Bożej Królowej Polski organizował wykłady otwarte i cykliczne prelekcje z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki rodziny. Na jego prośbę bp Ignacy Tokarczuk podjął rozmowy z władzami KUL o utworzeniu filii uczelni w Stalowej Woli. W tym czasie ks. Frankowski powołał wojewódzki oddział Towarzystwa Przyjaciół KUL oraz Klub Inteligencji Katolickiej. Do idei zorganizowania w Stalowej Woli filii katolickiej uczelni zaangażował NSZZ „Solidarność”. Odtąd wspólnie prowadzili akcje propagandowe i zbierali fundusze na budowę gmachu uniwersyteckiego. Kiedy 20 czerwca 1981 r. zarejestrowano Komitet Organizacyjny Budowy filii KUL w Stalowej Woli, powszechnie wiedziano, że spiritus movens działań był ks. Edward Frankowski.
Choć stan wojenny zahamował realizację powziętej inicjatywy, nie zniweczył idei budowy filii KUL. Przy parafii Matki Bożej Królowej Polski prowadzono wykłady uniwersyteckie wzbogacone o problematykę z zakresu Pisma Świętego, filozofii, historii Kościoła, nauczania Jana Pawła II i wychowania w rodzinie. Organizowano sympozja i konferencje naukowe, Katolickie Dni Społeczne, Katolickie Dni Rodziny, Dni Kultury Chrześcijańskiej, a także koncerty i przeglądy. Przy parafii działał Duszpasterski Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej. W 1984 r. powstał jako pierwszy w diecezji Instytut Wyższej Kultury Religijnej, a od 1985 r. działał Diecezjalny Zespół Historyczny. Ważnym etapem na drodze tworzenia filii KUL było powołanie w 1986 r. Studium Społecznego Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Jego wykładowcami byli profesorowie KUL, a słuchaczami pracownicy zakładów stalowowolskich. - Parafia Matki Bożej Królowej Polski stała się dla robotników miejscem azylu i spełnienia, zaś więzi między robotnikami a proboszczem ks. E. Frankowskim pozwoliły odważniej myśleć o ośrodku uniwersyteckim - podkreśla ks. prof. S. Wilk.
21 stycznia 1989 r. Senat KUL podjął uchwałę o utworzeniu Punktu Konsultacyjnego w Stalowej Woli dla studentów socjologii i pedagogiki kształcących się w systemie eksternistycznym, zaś 24 września 1989 r. odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego. 22 lutego 1990 r. powołano Komitet Organizacyjny Zamiejscowego Wydziału Nauk Społecznych, a następnie podjęto uchwałę o utworzeniu filii KUL w Stalowej Woli. W 1991 r. także z inicjatywy bp Frankowskiego powołano Fundację Uniwersytecką. - Utworzenie filii Wydziału Nauk Społecznych KUL, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Dzięki filii KUL-u Stalowa Wola stała się miastem uniwersyteckim. Dziś mamy tam dwa wydziały zamiejscowe: Nauk o Społeczeństwie i Prawa i Nauk o Gospodarce. Zanim jednak filia uczelni przyjęła pierwszych studentów, musieli pojawić się ludzie, którzy nie tylko potrafili właściwie odczytywać znaki czasu, ale proroczo je interpretować - podkreślał Rektor KUL.
Bp Edward Frankowski wraz z dyplomem otrzymał statuetkę będącą miniaturą pomnika stojącego na dziedzińcu KUL, a ukazującego Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II. - To, co mamy najcenniejsze, ofiarujemy Księdzu Biskupowi” - mówił Rektor, zaś Laureat dziękując za wyróżnienie podkreślał, że „jest to corona operis (zwieńczenie dzieł wszystkich) założyciela KUL, rektora ks. Idziego Radziszewskiego. To znak, z którego będę dumny przez całe życie”.

* * *

Bp Edward Frankowski został uhonorowany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wyróżnieniem „Gratae memoriae signum universitatis” (Znak wdzięcznej pamięci uniwersytetu). Prekursor obecności KUL w Stalowej Woli, który z wielkim oddaniem wspierał rozwój stalowowolskich wydziałów zamiejscowych uczelni, odebrał wyróżnienie 23 lutego br., podczas sesji zorganizowanej w ramach obchodów 90. rocznicy śmierci założyciela i pierwszego rektora KUL, ks. Idziego Radziszewskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Pell uniewinniony

2020-04-07 07:39

PAP

"Stale utrzymywałem swoją niewinność, gdy cierpiałem z powodu poważnej niesprawiedliwości"- oświadczył kardynał George Pell po tym, gdy Sąd Najwyższy Australii przyjął jego odwołanie od wyroku 6 lat więzienia za czyny pedofilii.

Sąd Najwyższy Australii w siedmioosobowym składzie jednogłośnie uniewinnił 78-letniego kard. Georga Pella, skazanego za rzekome molestowanie małoletnich w celach seksualnych. Od 13 miesięcy sędziwy purpurat przebywał w więzieniu dla najgroźniejszych przestępców.

„Sąd Najwyższy uznał, że ława przysięgłych, działając racjonalnie w odniesieniu do całości materiału dowodowego, powinna poddać w wątpliwość winę wnioskodawcy w odniesieniu do każdego z przestępstw, za które został skazany, i nakazał uchylenie wyroku oraz wydanie w jego miejsce orzeczenia uniewinniającego”, czytamy w sentencji wyroku wydanego 7 kwietnia.

Kard. George Pell zostanie wkrótce zwolniony z więzienia Barwon, zakładu o zaostrzonym rygorze na południowy zachód od Melbourne. Oczekuje się, że odprawi prywatną Mszę św. dziękczynną, pierwszą, którą będzie odprawiał od czasu uwięzienia w lutym 2019 roku.

W więzieniu spędził ponad rok.

Sąd podkreślił uchylając wyrok i uniewinniając 78-letniego dostojnika, że w trakcie procesu nie wzięto w ogóle pod uwagę możliwości, że przestępstwo nie zostało popełnione.

Wyrok sądów dwóch instancji dotyczył zarzutów o czyny pedofilskie, do jakich miało dojść w 1996 roku, gdy Pell był metropolitą Melbourne. Skazano go na 6 lat więzienia za molestowanie dwóch 13-letnich chórzystów w zakrystii w katedrze.

Akt oskarżenia sporządzony został na podstawie zeznań jednego z mężczyzn. Drugi z nich zmarł w 2014 roku z przedawkowania narkotyków. Po tym, gdy we wtorek Sąd Najwyższy uchylił wyrok więzienia dla kardynała, australijskie media rozpowszechniły jego oświadczenie. Podkreślił w nim, że wielka niesprawiedliwość "została naprawiona wraz z jednomyślną decyzją sądu".

"Nie żywię złych uczuć wobec mojego oskarżyciela. Nie chcę aby mojego uniewinnienia dodawać do cierpienia i goryczy, jakie wielu odczuwa. Jest ich wystarczająco dużo"- napisał były doradca papieża Franciszka i były watykański minister finansów, który trafił do więzienia ponad rok temu.

Następnie oświadczył: "Mój proces nie był referendum w sprawie Kościoła katolickiego, ani w kwestii tego, jak władze kościelne w Australii podeszły do przestępstwa pedofilii"."Chodziło o to, czy ja popełniłem te okropne przestępstwa, czy nie. A ja ich nie popełniłem"- dodał. Kardynał George Pell podziękował za modlitwy i "tysiące listów z wyrazami wsparcia". 

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa członków DDL o Wielkim Poście w czasie pandemii

Członkowie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej dzielą się swoimi świadectwami nt. Wielkiego Postu w czasie pandemii koronawirusa.

Świadectwa można przeczytać na stronie https://bit.ly/2USNp5A

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję