Reklama

W dziesiątą rocznicę ingresu

10 lat temu, 12 kwietnia 1992 r., bp Alojzy Orszulik, mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II pierwszym biskupem łowickim, został liturgicznie wprowadzony do -katedry w Łowiczu. Dokonał tego metropolita warszawski kard. Józef Glemp. Bp Orszulik stał się pierwszym pasterzem i nauczycielem wiary diecezji łowickiej.

Dla uczczenia 10. rocznicy ingresu biskupa łowickiego Alojzego Orszulika 12 kwietnia 2002 r. odprawiona została w bazylice katedralnej uroczysta Msza św. dziękczynna za dziesięciolecie pasterzowania bp. Orszulika w diecezji łowickiej, z prośbą, by dobry Bóg obdarzył go zdrowiem i błogosławił w dalszej posłudze w Kościele łowickim.

Eucharystii przewodniczył bp Alojzy Orszulik, obecny był także biskup pomocniczy Józef Zawitkowski, członkowie Katedralnej Kapituły Łowickiej i Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, poseł Cezary Grabarczyk, przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i miejskich oraz wierni.

Bp Orszulik rozpoczął najpierw słowami Psalmisty: "Dziękuję Panu, bo jest dobry, bo Jego miłosierdzie trwa na wieki". Dalej mówił: " Tymi słowami chcę złożyć podziękowanie Wszechmogącemu Bogu za te 10 lat posługi, którą pozwolił mi sprawować w tej katedrze, kiedy Ojciec Święty ustanowił naszą diecezję. Dziękuję i proszę, aby wszyscy ze mną dziękowali za wszelkie dobra, które się dokonały przez ten czas, poprzez ludzi i dzięki wsparciu Boga Miłosiernego. Przepraszam także Boga za wszelkie niedoskonałości i błędy w kierowaniu nową diecezją".

W homilii bp Orszulik powrócił pamięcią do wydarzeń sprzed 10 lat, 12 kwietnia 1992 r. "Na ten dzień przypadła Niedziela Palmowa - mówił. - Był to dziewiętnasty dzień istnienia naszej diecezji łowickiej, ustanowionej przez papieża Jana Pawła II, bullą Totus Tuus Poloniae populus ogłoszonej 25 marca 1992 r. Tą samą bullą mnie mianował biskupem łowickim i z polecenia Nuncjusza Apostolskiego kanonicznie objąłem diecezję w dniu jej ustanowienia. Dokonało się to w czasie Mszy św. w katedrze, w obecności kapłanów i wiernych. Natomiast liturgicznego wprowadzenia mnie do katedry łowickiej dokonał metropolita warszawski, Prymas kard. Józef Glemp.

W tę szczególnie ważną dla mnie uroczystość pragnę podziękować Bogu, że pozwolił mi służyć Kościołowi łowickiemu przez minione lata. Dzięki wsparciu kapłanów i wiernych nowa diecezja okrzepła w swoich koniecznych strukturach oraz ukształtowała się wspólnota diecezjalna z własną tożsamością".

Ksiądz Biskup przypomniał cele, dla których powołana została nasza diecezja, jak i inne: "Ojciec Święty reorganizując struktury organizacyjne Kościoła w Polsce pragnął wypełnić postanowienia Soboru Watykańskiego II, zawarte w dekrecie o pasterskich zadaniach biskupów. Dekret ten stanowi: ´Dobro dusz wymaga (...) aby lepiej odpowiedzieć potrzebom apostolatu zależnie od społecznych i lokalnych warunków oraz ułatwić i nadać większą owocność wzajemnym stosunkom biskupów... i stosunkom między biskupami a władzami świeckimi´ (ChD 39). Chodziło także o to, aby biskupi znali osobiście swoich kapłanów jako najbliższych współpracowników i by mieli oni łatwy dostęp do swego biskupa".

Bp Orszulik przytoczył również fragmenty listu z błogosławieństwem dla całej wspólnoty diecezjalnej, jaki z okazji 10. rocznicy skierował na jego ręce Ojciec Święty, który w całości drukowaliśmy w Niedzieli Łowickiej. Podczas uroczystej liturgii w bazylice katedralnej wykonana została Msza koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpiła Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Bonickiego i soliści: Iwona Hossa-Derwcka (sopran), Urszula Kryger (alt), Wojciech Maciejewski ( tenor) i Czesław Gałka (bas). Zaśpiewał także Chór "Minstrel" z LO im. St. Małachowskiego w Płocku. Artyści zaprezentowali także utwory: Mesjasz - fragment Haendla, Gaude Mater Polonia, Panis Angelicus Francka i Ave Maria Dionizettiego. Występ Płockiej Orkiestry Symfonicznej sponsorowany był przez Platformę Obywatelską z Łowicza.

Na zakończenie Eucharystii bp Alojzy Orszulik wyraził artystom wdzięczność za uświetnienie jego Mszy św. rocznicowej. " Pragnę jak najserdeczniej podziękować Orkiestrze Symfonicznej z Płocka, która w naszej bazylice już po raz kolejny gości i wielbi Pana, a także chórowi i solistom - mówił. - Było to wspólne wspaniałe wielbienie Boga i wyrażenie Mu wdzięczności za wszystko, czego z Jego łaskawości jako młody Kościół łowicki dokonaliśmy. Bóg zapłać! Jestem pełen uznania, że chcieliście po raz drugi wykonać w łowickiej bazylice Mszę koronacyjną Mozarta, niezależnie od mojej rocznicy. Dobrze się stało, że wasze pragnienie spotkało się z tą rocznicą. Pragnę podziękować za tę inicjatywę i sponsorowanie występu podczas Mszy św. kołu Platformy Obywatelskiej. Była to inicjatywa wspaniała, pożyteczna dla nas wszystkich i dla łowiczan, którzy chcieli się włączyć w modlitwę dziękczynną i wsłuchać się w piękno Mszy koronacyjnej Mozarta".

Po Eucharystii Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa chórowi, orkiestrze i wiernym, śpiewającym na jego wyjście Boże, coś Polskę. Po Mszy św. w zakrystii bazyliki wierni mogli złożyć bp. Orszulikowi życzenia rocznicowe, gratulacje i kwiaty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

2022-09-27 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Wyższe Seminarium Duchowne

Red.

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję