Reklama

I Lubuskie Dni Rodziny

Praca - bezrobocie - rodzina

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2002

11 maja o godz. 10.15 w sali "Pro Libris" Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze rozpocznie się konferencja pt. "Praca - bezrobocie - rodzina", która odbywa się w ramach I Lubuskich Dni Rodziny. Patronat nad Lubuskimi Dniami Rodziny objął biskup diecezjalny Adam Dyczkowski.

Głównym organizatorem konferencji jest Oddział Lubuski Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", zaś współorganizatorami są: Ośrodek Rodziny i Polityki Społeczno-Ekonomicznej tegoż Stowarzyszenia w Warszawie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Region NSZZ "Solidarność".

Majowa konferencja pomyślana jest jako jedno z konkretnych działań w zakresie formacji katolicko-społecznej oddziału wojewódzkiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". W swej warstwie merytorycznej konferencja skierowana jest do kandydatów na radnych w zbliżających się wyborach samorządowych, do aktualnych samorządowców, do związkowców, do członków stowarzyszeń katolickich, pracowników i działaczy instytucji państwowych i samorządowych, organizacji pozarządowych, angażujących się wprost lub pośrednio na rzecz rodziny.

Konferencja jest elementem całorocznej inicjatywy Oddziału Lubuskiego "Civitas Christiana", tj. tzw. Lubuskich Dni Rodziny, na które składają się różne inicjatywy prorodzinne naszych środowisk terenowych, a więc oddziałów miejskich w Żarach, Gorzowie Wlkp., Krośnie, Wschowie, Międzyrzeczu i Sulechowie. Wszystkie one przebiegają pod programowych hasłem naszego Stowarzyszenia na roku 2002: "Praca jako powołanie człowieka i klucz do kwestii społecznej". Celem tej inicjatywy nie ma być oczywiście żadna próba wypracowania jakichś metod bezpośredniego zapobiegania bezrobociu; nie jesteśmy bowiem ani do tego jako Stowarzyszenie predysponowaniu, ani nie mamy ku temu kompetencji. Chodzi nam natomiast o wskazywanie na potrzebę dbałości o etos rodziny, w której poznaje się wartość pracy i nabiera szacunku dla niej. To w perspektywie czasu może oczywiście skutkować wyzwalaniem własnej inicjatywy i przedsiębiorczości.

Sama konferencja składać się będzie z dwóch części. W pierwszej - teoretycznej referenci (m.in. ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu) zaprezentują problem pracy w nauczaniu Kościoła, w tym także stanowisko Episkopatu Polski wobec bezrobocia. Druga część będzie ukonkretnieniem problemu pracy, bezrobocia, biedy, pomocy. Przedstawione zostaną formy działalności diecezjalnej Caritas, formy współpracy i współdziałania samorządu, parafii i organizacji pozarządowych, funkcjonowanie grup samopomocowych.

Konferencję poprzedzi Msza św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze odprawiona o godz. 9.00 w intencji rodzin dotkniętych bezrobociem i biedy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MSZ podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych od Niemiec

2022-10-03 11:21

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma zostać przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec ws. reparacji wojennych.

"Nota dyplomatyczną, którą właśnie parafowałem zostanie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec" - oświadczył Rau.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Styrny

2022-10-04 10:51

[ TEMATY ]

biskup

pl.wikipedia.org

Uroczystości pogrzebowe bp. Jana Styrny odbyły się w dniach 2-3 października 2022 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Emerytowany biskup elbląski zmarł 27 września w wieku 81 lat.

Mszy żałobnej w dniu 2 października przewodniczył bp Wojciech Skibicki, bp. pomocniczy diecezji elbląskiej. W wygłoszonym kazaniu przypomniał o gorliwości duszpasterskiej zmarłego bp. Styrny, która nawet po odejściu na emeryturę objawiała się poprzez systematyczne wielogodzinne słuchanie spowiedzi w elbląskiej katedrze. – Konfesjonał był dla bp. Jana pierwszym miejscem jego ewangelizacji – mówił bp Skibicki. W koncelebrze uczestniczyło ponad 50 księży, w tym m.in. ks. kan. prof. Marek Żmudziński (dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie), a także Kapituła Katedralna Elbląska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję