Reklama

Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK w Czernicach

Wiosna bez nałogów

Niedziela częstochowska 18/2002

Katolicka Szkoła Podstawowa w Czernicach od dwóch lat prowadzona jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Choć nie jest dużą wspólnotą, to dzieją się tu rzeczy ważne, do których zaliczyć można Wiosnę bez nałogów. Tak brzmiało hasło przewodnie spotkania, którego bohaterami były dzieci i ich wychowawcy. W programie radosnej i bardzo pouczającej uroczystości można było wiele zobaczyć, usłyszeć, pomyśleć, a nawet posmakować.

Spotkanie odbyło się 15 kwietnia w Czernicach. Nie tylko gospodarze, czyli uczniowie z Czernic, ale także z Drobnic dały pokaz swoich umiejętności artystycznych, by przez muzykę, słowo, rysunek i film jeszcze raz przypomnieć, jak piękne jest życie, gdy człowiek jest wolny. Oczywiście, nie chodzi o wolność od lekcji, nauki i obowiązków, ale wolność od tego, co przeszkadza, zatruwa i osłabia zdrowie i charaktery. Nie było żadnych prelekcji, uczonych referatów ani nudnych przemówień. Na dwie godziny dzieci same wzięły wszystko w swoje ręce, zaś ręce widzów zrywały się do oklasków, gdy dziecięca radość, spontaniczność i talent zagrały jak instrumenty w dobrej orkiestrze.

Oczywiście, trzeba najpierw powiedzieć o organizatorach. Dyrektor obu szkół pani Anna Przybylska dziękując powiedziała, że pomysł na tę uroczystość był inicjatywą pani Małgorzaty Niteckiej - wychowawczyni klasy trzeciej. Dzielnie wspomagali ją wszyscy nauczyciele z całej szkoły. Przede wszystkim pani Agnieszka Kmiecik - współprowadząca, pani Maryla Fierka, pani Asia Krawczyk, która przygotowała spektakl "« Nie» paleniu papierosów", pani Ilona Macuga, która przygotowała przedstawienie "« Nie» alkoholowi". Z zaprzyjaźnionej szkoły katolickiej w Drobnicach uczestniczyły wraz z dziećmi pani Jolanta Komar, która przygotowała dzielnie śpiewające uczennice z klasy piątej i czwartej, pani Kazimiera Brożyna - wychowawczyni klasy pierwszej. "Bardzo lubimy spotykać się w gronie obu szkół. Organizujemy razem różne uroczystości - powiedziała Pani Dyrektor.

- Cieszymy się bardzo, że na nasze spotkanie przybyły władze samorządowe. Bardzo nam zależy na tym, żeby utrzymywały się dobre kontakty. Cieszymy się obecnością pana wójta gminy Osjaków Władysława Kowalińskiego. Zaszczycił nas swoją obecnością przewodniczący Rady Gminy pan Władysław Patyk. A z tej racji, że impreza była związana z działaniami profilaktycznymi, cieszymy się też obecnością pana Jana Wosia, który jest przewodniczącym Gminnej Komisji do spraw profilaktyki antyalkoholowej w Osjakowie".

Jak dowiedziałem się od Pani Dyrektor, uroczystość związana jest z programem, który opracowany został na potrzeby szkoły. Ten program nosi tytuł "Stop". Mieszczą się w nim różne treści, które są związane z przeciwdziałaniem nałogom, z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Program został dofinansowany przez Gminną Komisję do spraw profilaktyki antyalkoholowej, zauważony i wspierany.

Atmosfera spotkania była bardzo radosna. Włożony został duży wysiłek wielu ludzi, żeby nie tylko było wesoło, ale przede wszystkim, by dzieci zapamiętały to - co najważniejsze: aby nie dać się nałogom, aby cieszyć się wiosną. Były też nagrody dla wszystkich i podziękowania. W szczególny sposób podziękowania skierowane zostały też do proboszcza ks. Leona Kołka, który pomaga obu szkołom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nie mieszajcie mnie do tego uzdrowienia! To nie ja, to Matka Boża” - o. Pio o różańcu

2022-09-29 21:02

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Adobe Stock

Ojciec Pio, jeden z największych świętych wszystkich czasów, nieustannie modlił się na różańcu. Zawsze widywano go modlącego się, z różańcem w ręku. Z tego powodu jego współbrat i zarazem biograf o. Alessandro da Ripabottoni oraz abp Paweł Carta określali go „żyjącym różańcem”.

Zamiłowanie do modlitwy różańcowej Ojciec Pio wyniósł z domu rodzinnego, w którym codziennie wieczorem, o stałej porze, rodzice wraz ze wszystkimi dziećmi wspólnie, na klęcząco, odmawiali Różaniec. Jego matka była bardzo pobożna, to samo można powiedzieć o jego ojcu, uważanym za człowieka, który nieustannie odmawiał Różaniec, a zamiłowanie do tej modlitwy przekazał swojemu synowi. Francesco, już jako mały chłopiec, sam odmawiał Różaniec podczas pilnowania owiec pasących się na Piana Romana. W styczniu 1903 roku, kiedy żegnał się z rodziną przed odjazdem do nowicjatu, jego Matka dała mu swój różaniec, który zachował do końca życia. „On dotrzyma ci towarzystwa w miejsce matki” – powiedziała to, żeby upewnić go o opiece Matki Bożej Różańcowej. Źródłem umiłowania modlitwy różańcowej przez św. Ojca Pio była jego miłość do Matki Najświętszej, którą również wyniósł z rodzinnego domu w Pietrelcinie i pogłębiał z każdym dniem w życiu zakonnym. Jego bezgraniczne oddanie Matce Najświętszej zaowocowało pragnieniem całkowitego upodobnienia się do Jej Syna, a także do Niej samej. Usilnie dążył do nabycia cnót określanych jako maryjne, przede wszystkim cnoty pokory, ubóstwa, gotowości do podejmowania ofiar i znoszenia wszelkich cierpień dla wzrostu Królestwa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

2022-09-27 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Wyższe Seminarium Duchowne

Red.

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Prawosławny kapelan: Dla nas, Ukraińców, ogłoszenie aneksji przez Putina to żadna nowość

2022-09-30 17:09

[ TEMATY ]

Rosja

rosyjska agresja na Ukrainę

aneksja

PAP/YURI KOCHETKOV

Dzień ogłoszenia aneksji na Placu Czerwonym

Dzień ogłoszenia aneksji na Placu Czerwonym

„Dla nas, Ukraińców, ogłoszenie aneksji przez Putina czterech ukraińskich obwodów: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego to żadna nowość” – podkreśla ks. Serhij Dmitrijew, kapłan Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). W rozmowie z KAI główny kapelan obrony terytorialnej Ukrainy i szef organizacji charytatywnej „Eleos” podkreśla, że ukraińska armia systematycznie prze do przodu.

„Oczywiście stale ktoś ginie i jest ranny, ale cały czas wyzwalamy okupowane tereny. Dzisiaj ukraińska armia otoczyła i zamknęła w kotle rosyjskie wojska pod Łymanem w obwodzie donieckim. Krok po kroku wyzwalamy nasze ziemie. Dla nas to tylko kwestia czasu, kiedy wyzwolimy wszystkie okupowane tereny” – zapewnia prawosławny kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję