Reklama

Skarb Kościoła powierzony człowiekowi

Agnieszka Strzępka
Edycja lubelska 15/2012

Podczas Mszy św., sprawowanej 24 marca w katedrze lubelskiej, abp Stanisław Budzik udzielił pełnomocnictwa do pełnienia posługi w Kościele nowym nadzwyczajnym szafarzom Komunii św.
Podczas Eucharystii nowych szafarzy Komunii św. wspierali modlitwą księża proboszczowie z rodzimych parafii, rodziny i wspólnoty zakonne. Liturgia była zwieńczeniem przygotowania, jakie przebyli pod opieką ks. kan. Macieja Staszaka, ceremoniarza archidiecezjalnego. Dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. formacja jest niezbędna, „by mogli swoje zadanie wykonywać w sposób świadomy, umiejętny i pilny”. Nawiązał do tego Metropolita Lubelski, który, zwracając się do nich, podkreślał: „dzisiaj Kościół chce powierzyć waszym dłoniom swój największy skarb, jakim jest Eucharystia. Będziecie mogli brać do ręki Chleb Życia i podawać Go ludziom. Niech słowa, które będziecie przy tym wymawiać: Ciało Chrystusa - nigdy nie staną się pustą formułą, ale będą zawsze gorącym wyznaniem wiary w prawdziwą obecność Chrystusa. Od niej zapala się wiara tych, którzy będą przyjmować Ciało Chrystusa. Dajcie im czas, aby mogli odpowiedzieć: Amen, a tym samym, by się mogli podpisać pod wyznaniem wiary Kościoła. Starajcie się przyświecać innym przykładem chrześcijańskiego życia, żywą wiarą i dobrymi obyczajami, gorliwie korzystając z tej tajemnicy jedności i miłości. Udzielając innym Komunii św. ukazujcie życiem braterską miłość”.
Zanim abp Budzik prosił Boga o błogosławieństwo dla szafarzy oraz zawierzył ich Matce Bożej - Niewieście Eucharystii, przypomniał prawdę o Eucharystii. - Msza św. odprawia się nieustannie na ołtarzach całego świata. Nie ma takiego momentu, w którym by nie była gdzieś sprawowana Najświętsza Ofiara, by usta kapłana nie wypowiadały w imieniu Chrystusa: „To jest Moje Ciało. To jest Krew Moja”. I nie ma chwili, by gdzieś na świecie nie brzmiała w jakimś języku odpowiedź ludu Bożego pełna zdumienia: Oto wielka tajemnica wiary. Głosimy śmierć Twoją Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale - mówił Pasterz. Nawiązując do słów bł. Jana Pawła II, że w Eucharystii Chrystus spełnił najdoskonalej swoją obietnicę pozostania z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata, wskazał, iż „Bóg codziennie przychodzi na ołtarz, czuwa w tabernakulum i czeka na spotkanie z nami, gotów natychmiast podjąć rozmowę o najważniejszych sprawach naszej egzystencji”. Jednak - jak podkreślił ks. Arcybiskup - „Chrystus w swojej miłości idzie dalej. Nie wystarcza Mu, że jest Emmanuelem - Bogiem z nami. Aby stać się «Bogiem w nas», przyjął postać chleba, byśmy mogli Go przyjąć, aby się mógł z nami zjednoczyć w naszej wędrówce przez życie”. Dlatego, „przyjmując Komunię św. jednoczymy się w sposób szczególny i jedyny z Chrystusem, a tego zjednoczenia wynika wezwanie do jedności między siostrami i braćmi”.
Pasterz, prosząc nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. o świadectwo żywej wiary, przypomnał, że „Eucharystia powinna kształtować i przemieniać nasze codzienne życie oraz uczyć eucharystycznej postawy”. Jest bowiem „uobecnieniem ofiary krzyża, największego objawienia miłości Boga wobec człowieka”. Z Eucharystii płynie wezwanie do miłości we wszystkich jej przejawach, do Boga i ludzi, stąd „jest ona sposobem życia, który chrześcijanin przyjmuje od Chrystusa, aby przez nie promieniować w społeczeństwie, na kulturę i na środowisko, w którym żyje i pracuje”.

Reklama

Nowa książka ks. prof. Chrostowskiego

2019-07-19 17:13

Adam Sosnowski

„Ojcze Nasz”. W swej nowej książce ks. prof. Chrostowski tłumaczy przesłanie Modlitwy Pańskiej, m.in. znaczenie „i nie wódź nas na pokuszenie”.

Artur Stelmasiak
Ks. prof. Waldemar Chrostowski

„Jeżeli czegoś nie rozumiemy, zwłaszcza w sprawach wiary przekazywanej od dawna, trzeba podjąć wysiłek, by zrozumieć treść utrwalonych w tradycji formuł. Nie jest przecież tak, że wiele pokoleń chrześcijan odmawiało tę modlitwę, nie rozumiejąc, o co w niej chodzi – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Chrostowski, autor książki „Ojcze Nasz” (wyd. Biały Kruk).

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy. A jednak w mediach takie interpretacje zaczęły się pojawiać, stąd niezwykle istotne i palące stało się, abyśmy w pełni zrozumieli Modlitwę Pańską, każde jej słowo. Abyśmy poznali także jej historyczne uwarunkowania.

Nie ma lepszego przewodnika po tych zagadnieniach niż wybitny biblista i wielki erudyta ks. prof. Waldemar Chrostowski. W nowej książce „Ojcze Nasz” prowadzi nas po każdej części Modlitwy Pańskiej, tłumacząc jej sens, trwałe zakorzenienie w Piśmie Świętym – także w Starym Testamencie – wskazując głębokie teologiczne treści zawarte w jej słowach. Czyni to językiem pięknym i zrozumiałym.

Odwołuje się zarówno do Biblii, jak i długiej tradycji Kościoła, a także medytacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz papieży św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. „Ojcze nasz” jest bogactwem i darem, jak każda modlitwa, czyli rozmowa z Bogiem. Słowa codziennego pacierza, do których jesteśmy przyzwyczajeni od małego, mogą dzięki dogłębnej refleksji i dogłębnemu poznaniu obdarzyć nas nową duchową mocą.

Równocześnie „Ojcze Nasz” jest książką niezwykle aktualną, ponieważ w wielu krajach Modlitwa Pańska została zmieniona. Chodzi oczywiście o brzmienie szóstej próby – i nie wódź nas na pokuszenie. Ks. prof. Waldemar Chrostowski tłumaczy to w sposób następujący: „Szósta prośba Modlitwy Pańskiej stała się przedmiotem dociekań i dyskusji zmierzających w kierunku, by ją zmienić tak, aby była bardziej zrozumiała. Na jednym biegunie stoją ‘praktyczne wątpliwości zwyczajnego wiernego’, a na drugim inicjatywy niektórych episkopatów i wypowiedzi papieża Franciszka. Odnosząc się do nich, należy poczynić podstawową uwagę: jeżeli czegoś nie rozumiemy, zwłaszcza w sprawach wiary przekazywanej od dawna, trzeba podjąć wysiłek, by zrozumieć treść utrwalonych w tradycji formuł. Nie jest przecież tak, że wiele pokoleń chrześcijan odmawiało tę modlitwę, nie rozumiejąc, o co w niej chodzi. Teologia to wiara szukająca zrozumienia, a teologia bez wiary jest jak pływanie w suchym basenie. Można poruszać rękami i nogami oraz udawać, że się pływa, ale to tylko imitowanie pływania. Do rozstrzygnięcia pozostają dwie istotne kwestie. Po pierwsze, jak ta prośba była rozumiana w najstarszym okresie Kościoła i czym wyjaśnić jej przekład na język łaciński, który stał się podstawą przekładów na inne języki, również polski. Po drugie, które znaczenie rzeczownika wybrać – ‘próba’ czy ‘pokusa’?”

Między innymi na te pytania odpowiada książka „Ojcze Nasz”.

„Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej”, ks. prof. Waldemar Chrostowski, wyd. Biały Kruk, 168 stron, twarda oprawa, papier 130 g.

Więcej informacji na https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/ojcze-nasz-dzieje-i-przeslanie-modlitwy-panskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Obchody Święta Policji. Fotogaleria.

2019-07-20 00:40

Kras.

W Gorzowie 19 lipca odbyły się Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji. Zapraszamy do fotogalerii.

www.lubuska.policja.gov.pl
Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji w Gorzowie

Zobacz zdjęcia: Obchody Święta Policji w Gorzowie

W programie obchodów znalazła się uroczystość złożenia kwiatów przez lubuskich policjantów przed pomnikiem "Krzyż Ofiar Katynia" (Cmentarz Komunalny w Gorzowie) oraz przed obeliskiem poświęconym policjantom poległym na służbie (patio KWP w Gorzowie). W dalszej części uroczystości została odprawiona Msza św. w intencji policjantów i pracowników policji w kościele pw.. Chrystusa Króla przy ul. Woskowej. Obchody zakończył uroczysty apel z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem