Reklama

Skarb Kościoła powierzony człowiekowi

Niedziela lubelska 15/2012

Podczas Mszy św., sprawowanej 24 marca w katedrze lubelskiej, abp Stanisław Budzik udzielił pełnomocnictwa do pełnienia posługi w Kościele nowym nadzwyczajnym szafarzom Komunii św.
Podczas Eucharystii nowych szafarzy Komunii św. wspierali modlitwą księża proboszczowie z rodzimych parafii, rodziny i wspólnoty zakonne. Liturgia była zwieńczeniem przygotowania, jakie przebyli pod opieką ks. kan. Macieja Staszaka, ceremoniarza archidiecezjalnego. Dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. formacja jest niezbędna, „by mogli swoje zadanie wykonywać w sposób świadomy, umiejętny i pilny”. Nawiązał do tego Metropolita Lubelski, który, zwracając się do nich, podkreślał: „dzisiaj Kościół chce powierzyć waszym dłoniom swój największy skarb, jakim jest Eucharystia. Będziecie mogli brać do ręki Chleb Życia i podawać Go ludziom. Niech słowa, które będziecie przy tym wymawiać: Ciało Chrystusa - nigdy nie staną się pustą formułą, ale będą zawsze gorącym wyznaniem wiary w prawdziwą obecność Chrystusa. Od niej zapala się wiara tych, którzy będą przyjmować Ciało Chrystusa. Dajcie im czas, aby mogli odpowiedzieć: Amen, a tym samym, by się mogli podpisać pod wyznaniem wiary Kościoła. Starajcie się przyświecać innym przykładem chrześcijańskiego życia, żywą wiarą i dobrymi obyczajami, gorliwie korzystając z tej tajemnicy jedności i miłości. Udzielając innym Komunii św. ukazujcie życiem braterską miłość”.
Zanim abp Budzik prosił Boga o błogosławieństwo dla szafarzy oraz zawierzył ich Matce Bożej - Niewieście Eucharystii, przypomniał prawdę o Eucharystii. - Msza św. odprawia się nieustannie na ołtarzach całego świata. Nie ma takiego momentu, w którym by nie była gdzieś sprawowana Najświętsza Ofiara, by usta kapłana nie wypowiadały w imieniu Chrystusa: „To jest Moje Ciało. To jest Krew Moja”. I nie ma chwili, by gdzieś na świecie nie brzmiała w jakimś języku odpowiedź ludu Bożego pełna zdumienia: Oto wielka tajemnica wiary. Głosimy śmierć Twoją Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale - mówił Pasterz. Nawiązując do słów bł. Jana Pawła II, że w Eucharystii Chrystus spełnił najdoskonalej swoją obietnicę pozostania z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata, wskazał, iż „Bóg codziennie przychodzi na ołtarz, czuwa w tabernakulum i czeka na spotkanie z nami, gotów natychmiast podjąć rozmowę o najważniejszych sprawach naszej egzystencji”. Jednak - jak podkreślił ks. Arcybiskup - „Chrystus w swojej miłości idzie dalej. Nie wystarcza Mu, że jest Emmanuelem - Bogiem z nami. Aby stać się «Bogiem w nas», przyjął postać chleba, byśmy mogli Go przyjąć, aby się mógł z nami zjednoczyć w naszej wędrówce przez życie”. Dlatego, „przyjmując Komunię św. jednoczymy się w sposób szczególny i jedyny z Chrystusem, a tego zjednoczenia wynika wezwanie do jedności między siostrami i braćmi”.
Pasterz, prosząc nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. o świadectwo żywej wiary, przypomnał, że „Eucharystia powinna kształtować i przemieniać nasze codzienne życie oraz uczyć eucharystycznej postawy”. Jest bowiem „uobecnieniem ofiary krzyża, największego objawienia miłości Boga wobec człowieka”. Z Eucharystii płynie wezwanie do miłości we wszystkich jej przejawach, do Boga i ludzi, stąd „jest ona sposobem życia, który chrześcijanin przyjmuje od Chrystusa, aby przez nie promieniować w społeczeństwie, na kulturę i na środowisko, w którym żyje i pracuje”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biogram bp. Marka Mendyka - nowego biskupa świdnickiego

2020-03-31 12:35

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Episkopat.pl

Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, biskupem diecezjalnym w Świdnicy. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca. Decyzję Papieża ogłosiła we wtorek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Podajemy jego biogram, jak również biogram bp.

Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy koło Wałbrzycha, na terenie obecnej diecezji świdnickiej. W 1981 roku rozpoczął formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1987 roku uzyskał stopień magistra teologii z zakresu teologii pastoralnej. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

Następnie studiował w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w zakresie: katechetyka. Studia ukończył w 1995 roku obroną pracy doktorskiej pod tytułem: „Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II”. Po ustanowieniu przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku diecezji legnickiej został inkardynowany do tej diecezji. Pełnił tam m.in. funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej i wykładowcy katechetyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu – studia w Legnicy.

W latach 2001-2005 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego ds. studiów, a w latach 2002-2006 – dyrektorem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego, od roku 2004 wchodził w skład Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej. W diecezji pełnił również funkcję wizytatora ds. nauczania religii i koordynatora fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. W 2008 roku został mianowany przez biskupa legnickiego diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych oraz opiekunem duchowym Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej i asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry „Sursumcorda” w Legnicy. Otrzymał godność prałata – kapelana honorowego Ojca Świętego.

24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prał. Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie przyjął 31 stycznia 2009 roku w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. 31 marca 2020 roku został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem świdnickim.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację ustaw zdrowotnych związanych z COVID-19

2020-03-31 21:41

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

koronawirus

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19. Nowe przepisy m.in. precyzują, kto może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii i ułatwiają powrót do zawodu pielęgniarkom mającym co najmniej pięcioletnią przerwę.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ta regulacja wchodzi w skład tzw. tarczy antykryzysowej. Kilka godzin wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tej nowelizacji.

O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

"Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!" - napisał Spychalski.

Nowelizacja wprowadza zmiany w kilkunastu ustawach działających w obszarze ochrony zdrowia. Przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia; ułatwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne mające co najmniej pięcioletnią przerwę w jego wykonywaniu oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia.

Ustawa stwarza także możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza mechanizmy egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych.

Nowelizacja umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa na kwarantannie, udzielania pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.

Nowela wprowadza też kary za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń; wprowadzono kary pieniężne w wysokości od 5 tys. do 30 tys., zależnie od rodzaju czynu.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję