Reklama

Medytacja o miłości

Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat” to podtytuł dramatu „Przed sklepem jubilera”, napisanego w roku 1960 przez ówczesnego biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę. Medytacja jest próbą wnikliwego spojrzenia na fenomen miłości i sakrament małżeństwa, w którym miłość odnajduje swój najpełniejszy wyraz. Śledząc myśl Autora dostrzegamy, iż zarówno miłość, jak i małżeństwo są wyjątkowymi darami Boga, których nie wolno zmarnotrawić.
Bohaterami sztuki są trzy związane ze sobą pary: Teresa i Andrzej, Anna i Stefan oraz Monika i Krzysztof, które wspominają swoje przeżycia, rozterki, radości, lęki, a także snują rozważania na temat sakramentu małżeństwa. W przeważającej części sztuka opiera się na monologach wygłaszanych przez postacie będące na scenie. Ich wypowiedzi ukazują związek małżeński widziany w perspektywie różnych, niekiedy trudnych i bolesnych doświadczeń. Widzowie są świadkami dramatu postaw moralnych rozgrywającego się na kilku płaszczyznach. Dramatu skłaniającego do głębokiego namysłu nad problemami etycznymi.
Karol Wojtyła odnosi się do postaci występujących w jego sztuce z życzliwością i wyrozumiałością. Przywołuje przykład miłości, której nie pokonała śmierć (Andrzej - Teresa). Mówi o miłości, która wygasła (Stefan - Anna) i tej, która się rodzi (Krzysztof - Monika). To wszystko wyraża za pomocą konwencji Teatru Rapsodycznego, w którym najważniejszą rolę odgrywa słowo w swej najszlachetniejszej postaci.
Czysto, jasno przekazywane słowo stanowi walor „Medytacji o sakramencie małżeństwa przechodzącej chwilami w dramat” przygotowanej w Teatrze Logos. Reżyser i autor adaptacji Marek Kasprzyk zadbał, by medytacji poświęconej miłości i małżeństwu nadać przejrzysty, a zarazem sugestywny kształt sceniczny. W koncepcję reżysera trafnie wpisała się praca zespołu aktorskiego, który skupił uwagę widzów nie tylko na przesłaniu wypływającym z tekstu dramatu, ale także potrafił oddać jego symboliczny, poetycki charakter. Słowa uznania należą się wszystkim wykonawcom: Jolancie Kowalskiej - Teresa, Bartłomiejowi Nowosielskiemu - Andrzej, Luizie Łuszcz-Kujawiak - Anna, Monice Tomczyk - Monika, Markowi Targowskiemu - Stefan, Mateuszowi Olszewskiemu - Krzysztof, Mirosławowi Henke - Adam i Włodzimierzowi Adamskiemu - Jubiler.
Dzięki wyważonej ekspresji aktorskiej publiczność mogła obcować z niespotykanym zjawiskiem scenicznym - spektaklem uduchowionym, skupionym na istotnych dylematach egzystencjalnych, zachowującym ducha stylu rapsodycznego.
Pierwsza premiera Teatru Logos w roku 2012 pięknie wpisuje się w obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi oraz w jubileusz Teatru Logos, który został założony przed 25 laty przez ks. prał. Waldemara Sondkę.

„Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat” na podstawie „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły. Adapt. scen. i reż.: Marek Kasprzyk, scenogr.: Ryszard Warcholiński, oprac. muz.: Jan Targowski, kostiumy: Beata Tomczyk, efekty: Andrzej Papajak. Premiera - 25 lutego 2012 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wywieś flagę 14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

2020-04-08 12:17

[ TEMATY ]

ojczyzna

flaga

Ks. Mieczysław Puzewicz

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją "Słowo” zaprasza do Świętowania Chrztu Polski. Zachęca Rodaków do włączenia się w dniu 14 kwietnia 2020 w akcję „Wywieś flagę”.

- Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej, nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa, nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach - przekonują organizatorzy akcji.

Przypominają, że rok temu, 9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na mocy tej ustawy święto to, jest Świętem Państwowym obchodzonym w dniu 14 kwietnia. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Parafia to my

2020-04-08 23:11

[ TEMATY ]

modlitwa

parafia

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W tych trudnych czasach jeszcze mocniej pamiętajmy o tym, że parafie nie składają się tylko z proboszczów, wikarych oraz kościelnych. Parafie to nasze drugie rodziny. Tak jak troszczymy się o najbliższych, tak troszczmy się o wspólnotę parafialną. Parafia to my.

O ile czasowe odłączenie wiernych od Stołu Pańskiego, choć bolesne, może być w dłuższej perspektywie przyczynkiem do zrozumienia czym naprawdę jest Komunia Święta i jak bardzo jest ona ważna w naszym życiu, o tyle, sprowadzając temat do rzeczywistości ziemskiej, kondycja parafii pozbawionych swoich wiernych, może stać się bardzo trudna.

Mowa oczywiście o sytuacji finansowej. W sytuacji braku wiernych na mszy, oczywistością jest fakt mniejszych wpływów z ofiar. To w dłuższej perspektywie może spowodować kłopoty finansowe wielu parafii. Może, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, czy członkowie wspólnoty zdadzą sobie sprawę z prostego faktu, że parafia to nasza “większa” rodzina. Tak, żyjemy w czasach wyobcowania jednostki, a w czasach epidemii pojęcie “dystansu społecznego” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Dla chrześcijanina nie ma jednak innego dystansu, który powinien jak najściślej zachowywać niż dystans od zła. Zła, dodajmy, które obejmuje również brak posłuszeństwa i zaniedbanie.

Zatroszczmy się o nasze parafie. Pokażmy, że parafia to my. I nie chodzi tylko o sprawy finansowe. Owszem, jeśli ktoś chce, niech wpłaci dobrowolny datek na konto swojej parafii. Przede wszystkim jednak - módlmy się za swoich kapłanów i za całą wspólnotę. Trudne czasy, oprócz tego, że niosą niepokój, stwarzają także szansę na stworzenie silnej wspólnoty. Niech ten trudny czas, jakie obecnie przeżywamy, będzie początkiem do stworzenia silnych wspólnot parafialnych.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję