Reklama

Jak młodzież rozumie dekalog?

Niedziela lubelska 16/2012

Uczniowie Gimnazjum nr 16 w Lublinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Niemcach, Zespołu Szkół w Krasieninie oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie uczestniczyli w II edycji panelu dyskusyjnego, jaki odbył się 20 marca w Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach. W tym roku debata zorganizowana w trzecim dniu rekolekcji wielkopostnych miała na celu odpowiedź na pytanie: Jak młodzież rozumie Dekalog?
Jak podkreślał Witold Józefacki, który wraz ze Szkolnym Klubem Wolontariusza już po raz drugi podjął się organizacji panelu, „młodzież jest osaczona ogromem informacji pochodzących z mediów, a co za tym idzie coraz, bardziej zagubiona. Coraz częściej mówi się też o pseudowartościach i antywartościach. To spotkanie jest po to, aby przekonać młodych ludzi, że są obiektywne wartości i warto iść w życiu drogą przykazań. To jest jedyna pewna droga do nieba”.
Spotkanie rozpoczęło się od zabaw integracyjnych, które miały na celu poznanie się młodych ludzi ze sobą i nawiązanie pozytywnych relacji. Po nich Kamil Kasperek przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej przez wolontariuszy w klasach I-III gimnazjum. Wnioski, jakie udało się im uzyskać, stały się materiałem do dyskusji oraz inspiracją do pracy w grupach w części warsztatowej. Podczas niej uczniowie przygotowywali plakaty, na których wyrażali swoje przemyślenia na temat Dekalogu i wpływu grzechu na życie człowieka. Dojrzałość przemyśleń młodzieży i kreatywność przygotowanych przez nią prac, pozytywnie zaskoczyła wszystkich. - Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego, co mówią i jak wyrażają swoje przekonania młodzi ludzie - mówili nauczyciele. - To nieprawda, że myślą tylko o wygodnym życiu i braku obowiązków. Na co dzień spotykamy się z bardzo dojrzałymi postawami wielu uczniów. Młodzież jest wspaniała - podkreślali. Plakaty sprowokowały refleksję, że z młodzieżą trzeba rozmawiać, poświęcać jej czas i inwestować w nią. - Młodzi wołają swoim życiem do Boga. Trzeba to dostrzec i dobrze ukierunkować. To jest zadanie dla pedagogów, nauczycieli i rodziców, bo młody człowiek potrzebuje naszych odpowiedzi na trudne pytania - mówił W. Józefacki.
Debatę podsumowały refeksje ekspertów - nauczycieli i zaproszonych gości. Jako powód łamania przez młodzież przykazań wskazali: brak świadków, wpływ grupy rówieśniczej, niedojrzałość, wygodnictwo, a także zaniedbanie rozwoju duchowego, modlitwy i przyjmowania sakramentów. - Przykazania to pewne zakazy, a człowiekowi wygodniej jest żyć, łamiąc zakazy. Tylko czy wygodniej znaczy lepiej? Każdy człowiek ma wolną wolę, czyli jest wolny w swoich wyborach - mówili. Obecny na spotkaniu ks. Marek Urban zwrócił uwagę na to, że chrześcijaństwo to jednak nie wybór nakazów i zakazów, ale świadectwo spotkania Chrystusa. Dlatego niewierność wobec Dekalogu wywodzi się z braku doświadczenia miłości konkretnego człowieka. - To, że człowiek łamie przykazania, jest jego naturą. Ważniejsze jest to, aby odważył się wrócić do Boga - podkreślał duszpasterz. Starając się odpowiedzieć na pytanie - jakie postawy moralne wynikają z przestrzegania przykazań, podkreślano zaś, że człowiek żyjący według Dekalogu idzie przez życie z głową podniesioną wysoko, odważnie mierząc się z przeciwnościami losu. Jest prawdziwy w relacji do Boga i drugiego człowieka, najpierw widzi dobro i piękno, a jeśli upadnie, wie, że może powstać i wrócić do Chrystusa.
Panel dyskusyjny zasiał dobre ziarno. Pozostaje nadzieja, że wyda ono plon w postaci dobrego i bardziej świadomego życia wszystkich jego uczestników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 pytań do... Marcina Przydacza

2021-07-30 08:00

[ TEMATY ]

5 pytań do...

Tymon Markowski/MSZ

Jakie konsekwencje będzie miało dokończenie Nord Stream2? Na ile wpłynie to na bezpieczeństwo regionu? Czy mamy alternatywne scenariusze? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” Marcina Przydacza, Podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej.

Piotr Grzybowski: Co amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie dokończenia budowy Nord Stream 2 oznacza dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję