Reklama

Radośni, bo Kościół naszym domem!

Niedziela przemyska 16/2012

W 1985 r. na Placu Świętego Piotra, z inicjatywy Jana Pawła II, odbył się pierwszy Światowy Dzień Młodzieży. Od tej pory regularnie Papież spotyka się z młodzieżą co 2-3 lata w wybranym miejscu na Ziemi. Światowe Dni Młodzieży odbywają się jednak częściej - każdego roku w Niedzielę Palmową. Tego dnia Ojciec Święty spotyka się w Rzymie z przedstawicielami młodych z całego świata oraz młodymi z diecezji rzymskiej. W duchowej łączności z Papieżem, w Niedzielę Palmową, młodzież na całym świecie gromadzi się we wspólnotach diecezjalnych pod przewodnictwem swoich pasterzy. W bieżącym roku w naszej archidiecezji Spotkanie Młodych odbyło się w Łańcucie, w dniach 30 marca - 1 kwietnia.
Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej ma już 19-letnią historię i w niezmiennej formie jest trzydniową celebracją Niedzieli Palmowej. Każdego roku w innym mieście archidiecezji gromadzi ok. 5 tys. młodych. SMAP to czas na modlitwę i spotkanie z Panem Bogiem, to czas na spotkanie z drugim człowiekiem i wreszcie to czas… na młodość!

Hasło SMAP

Każdego roku SMAP ma swoje hasło. To tegoroczne jest szczególne: „Radośni, bo Kościół naszym domem!”. Powstało ono z połączenia dwóch elementów: hasła tegorocznego ŚDM „Radujcie się zawsze w Panu” oraz hasła bieżącego roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem”. W liście rozpoczynającym nowy rok kościelny, metropolita przemyski abp Józef Michalik wskazał na konieczną potrzebę identyfikowania się z Kościołem, jako własnym domem: „Jeśli to jest mój dom, jeśli go tworzę i włożyłem wiele trudu w jego powstanie, to ma wiele ze mnie, ja go znam i kocham, i czuję się tam dobrze, nie jest mi obojętne, co się z nim dzieje. Warto zatem dołożyć starań, aby poznać, czym jest Kościół, nieustannie się nim interesować, pamiętając że to jest mój Kościół i że w nim mieszka Bóg (…) On właśnie w Kościele karmi mnie łaską swoich sakramentów i ubogaca mądrością Słowa Bożego”.
Właśnie taki Kościół jest miejscem i przestrzenią - jest domem, w którym czujemy się dobrze. Tam w pełni może rozkwitać chrześcijańska radość! Stąd też pierwsza część hasła. Odzwierciedla ona stan ducha „domowników Kościoła”. Źródłowo ma jednak charakter zawołania, wezwania: „Radujcie się zawsze w Panu!”. Słowa te, zaczerpnięte z Listu do Filipian (4, 4), zostały ogłoszone przez Benedykta XVI tematem Światowych Dni Młodzieży obchodzonych w 2012 r. w wymiarze diecezjalnym. Istotę radości Ojciec Święty wyjaśniał przed kilkoma tygodniami w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański: „Prawdziwa radość nie jest owocem rozrywki, rozumianej etymologicznie jako uchylanie się od obowiązków życiowych i od odpowiedzialności za nie. Prawdziwa radość związana jest z czymś znacznie głębszym. Oczywiście, w codziennym rytmie życia, często gwałtownym, ważne jest mieć przestrzeń czasową na wypoczynek, na rozrywkę, ale prawdziwa radość wiąże się ze związkiem z Bogiem (…) Prawdziwa radość nie jest zwykłym, przejściowym stanem ducha ani czymś, co się osiąga w wyniku szczególnego wysiłku, ale jest darem - rodzi się ze spotkania z żywą osobą Jezusa, z dania Mu miejsca w nas, z przyjęcia Ducha Świętego, aby prowadził nasze życie”.
Święto Młodych to wiele ważnych wydarzeń nabożeństwa, koncerty, spotkania ze świadkami wiary i spotkania w grupach dzielenia. Jak zwykle, tak i tego roku wszelakie punkty Spotkania ściśle korespondowały z jego tematem.

Dom na skale

Reklama

Nabożeństwo o takim tytule rozpoczęło tegoroczne Spotkanie. Jego wymowa jest wielka, krótko zaś można ją wyrazić słowami pieśni, śpiewanej podczas tej celebracji: „Kościół to nie tylko budynek z kamieni i złota. Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota. Jedno serce, jedna dusza to jest serc wspólnota”.

Spotkania w grupach dzielenia

To dzięki nim każdy uczestnik spotkania może w tak wielkiej wspólnocie zaistnieć po imieniu. W 15-20 osobowych grupach młodzież podejmuje ważne tematy związane z życiem i wiarą. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem „Tak Chrystusowi i radosne tak Kościołowi” oraz „Kto mnie wyzna przed ludźmi…”.

Dumni z Ewangelii

Taką nazwę nosi już od kilka lat sobotnie popołudnie. Wówczas to w centrum wydarzeń odbywają się spotkania ze świadkami wiary oraz koncerty i inne wydarzenia ewangelizacyjne.

Adoracja Krzyża

Reklama

Wielu młodych uważa ją za najważniejszy punkt Spotkania. To taki moment, o którym trudno mówić, bo słowa nie są w stanie wypowiedzieć, co czuje młode serce, trwające przy Krzyżu Chrystusowym. Każdego roku w sobotni wieczór uczestnicy Spotkania Młodych gromadzą się, by razem adorować Krzyż - znak naszego zbawienia. Adoracja Krzyża jest tym czasem, kiedy każdy może - w sposób tak bardzo wyjątkowy - swoim sercem dotknąć Krzyża.
Świat współczesny ucieka od cierpienia i smutku, chcąc jedynie oferować ludziom radość życia, rzadko jednak prowadzącą do pokoju serca i spokoju sumienia. Tymczasem prawdziwa radość chrześcijańska nie wyklucza Krzyża - prawdziwa radość jest wpisana w Krzyż. Pisze o tym Ojciec Święty Benedykt XVI w Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży: „Prawdziwy chrześcijanin nie jest nigdy smutny i zrozpaczony, także w obliczu najtrudniejszych doświadczeń, (…) chrześcijańska radość nie jest ucieczką od rzeczywistości, ale nadprzyrodzoną siłą do stawiania czoła i przeżywania codziennych trudności. Wiemy, że Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały jest z nami, jest przyjacielem zawsze wiernym. Kiedy uczestniczymy w Jego cierpieniach, uczestniczymy także w Jego chwale. Z Nim i w Nim cierpienie przekształca się w miłość. I tu znajduje się radość”.

Eucharystia w Niedzielę Palmową

Spotkanie Młodych zakończyło się uroczystą Mszą św. sprawowaną na Rynku Łańcuta. Celebracja Niedzieli Palmowej jest każdego roku centralnym punktem Spotkania, które łączy nie tylko młodych uczestników Spotkania, ale i gospodarzy - tak starszych jak i młodszych mieszkańców Łańcuta. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Mariana Buczka celebrowali abp Józef Michalik, bp Adam Szal i bp Marian Rojek oraz licznie zgromadzeni kapłani z całej archidiecezji.

Radośni…

Codzienne trudności i cierpienia, o których pisze Benedykt XVI objawiły się w dużej mierze młodym uczestnikom Spotkania, a także jego organizatorom. Deszcz, słońce, śnieg, wiatr… i znów słońce, itd… Przecież podobnie jest w życiu. Różnorakie burze rozrywają spokój i harmonię naszej codzienności. W obliczu wszelakich trudności winniśmy jednak zachować w sercu radość. W Łańcucie przekonaliśmy się, że pomimo trudnych warunków, radość nie ustaje, radość nie przemija. Pogoda nie mogła przeszkodzić. Byliśmy tam, by spotkać się we wspólnocie Kościoła. To nie pogoda tworzy nas, lecz my tworzymy pogodę, pielęgnując ją w sercu przez przyjaźń z Panem Bogiem. To czyni nasze życie pięknym.
Więcej o Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej na stronie www.mlodziez.przemyska.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. pedofilii: traumą dla dziecka był nie tylko sam czyn, ale również kontakt z organami procesowymi

2021-07-27 20:10

[ TEMATY ]

pedofilia

pixabay.com

Traumą dla dziecka był nie tylko sam kontakt seksualny, ale również kontakt z organami procesowymi; właściwie nie było strony, która dbałaby o jego dobro - mówiła wiceprzewodnicząca komisji ds. pedofilii Hanna Elżanowska, omawiając wyniki pierwszego raportu tego organu.

Jak wskazała Elżanowska, z przeanalizowanych przez komisję akt wynika, że przeciętną ofiarą pedofila jest pochodząca z małego miasta lub wsi dziewczynka w wieku 13-15 lat. "W połowie badanych przypadków nikt nie zauważył objawów wykorzystania seksualnego" - poinformowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję