Reklama

Wychowujemy do silnej wiary

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2012

Od wiosny 2006 r. na osiedlu „Lotnisko” w Chojnie działa stowarzyszenie stawiające sobie za cel przyjście rodzicom z pomocą w wychowaniu ich dzieci. Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia jest ks. Andrzej Galant, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła w Chojnie. Mija sześć lat naszej działalności, dlatego sądzę że nadszedł czas na pewne podsumowania.
Zacznijmy jednak od początku. Dekret kierujący mnie do pracy w tejże parafii otrzymałem w Wielki Wtorek, 11 kwietnia 2006 r. Moją posługę na parafii miałem rozpocząć dwa dni później Mszą św. Wieczerzy Pańskiej. Wejście w parafię było mocnym wydarzeniem: Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej i Droga Krzyżowa, Wielka Sobota - poświęcenie wielkanocnych pokarmów, wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej, Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego i drugi dzień świąt Wielkanocnych. Nie było chyba osoby w parafii, która nie poznałaby nowego duszpasterza. Pierwszym moim spostrzeżeniem był wiek uczestników liturgii. Byli to ludzie młodzi, młode rodziny i wiele dzieci. Pomyślałem sobie wówczas: „Andrzeju, dobrze trafiłeś!”. W całym swoim życiu, jako animator oazowy, później jako kleryk szczecińskiego seminarium i kapłan z 15-letnim stażem zebrałem doświadczenie wielu form pracy z młodymi ludźmi. Teraz mogę to wszystko wykorzystać w służbie wiernym.
Mijały miesiące, a ja przyglądałem się i zastanawiałem, jak wyjść do tych ludzi z przekazem Ewangelii, jak rozkochać ich w Jezusie Chrystusie, co zrobić, aby młodzież chciała i potrafiła w sobie zauważyć ten dar, który otrzymali od Pana Boga, swoje talenty i powołanie życiowe? Dlatego powstało Stowarzyszenie Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko”. Wszystkie nasze propozycje skierowane do dzieci i młodzieży mają nie tylko za zadanie organizować im wolny czas. Propozycje te ubogacamy również wartościami. Często powtarzam: „Aby młodzież chciała chcieć”. Chcieć - zająć się czymś dobrym, chcieć - wymagać od siebie, chcieć - odkrywać swoje talenty, rozwijać je i służyć nimi. Młody człowiek mówi, że ma dopiero 16 lat. A ja mówię „nie - Ty masz już 16 lat”. Jest wiele rzeczy, których, jeżeli nie nauczysz się jako dziecko, to jako dorosły nigdy nie będziesz potrafił zrobić.
Propozycje, z którymi stowarzyszenie wychodzi do dzieci i młodzieży, są znane w naszym środowisku dość dobrze.
1. Półkolonie osiedlowe organizowane każdego roku podczas ferii zimowych. Dzieci uczestniczą w półkoloniach, pracując w grupach formacyjnych, prowadząc rozmowy na wyznaczone tematy z animatorami. Młodzież gimnazjum i szkół średnich uczy się być animatorami, prowadzić rozmowy z dziećmi na wyznaczone tematy, być odpowiedzialnymi za innych. Jest śpiew, sport, wycieczka krajoznawcza, kąpiel na basenie (Gryfino). Każdy doświadcza czegoś dobrego i przyjemnego.
2. Obóz narciarski w Murzasichle. Nie tylko uczymy się tam jeździć na nartach, zwiedzać ciekawe miejsca w Zakopanem, podziwiać piękne widoki polskich Tatr. Uczymy się tam być razem, ze sobą rozmawiać i pomagać. Poprzez śpiew, konferencje, codzienną modlitwę uczymy się być chrześcijaninem wszędzie, nie tylko na Mszy św. i podczas lekcji religii, ale również podczas spędzania czasu wolnego z przyjaciółmi.
3. Majowy festyn osiedlowy jest skierowany szczególnie do rodzin mieszkających na osiedlu „Lotnisko”. Głównym bodźcem podczas organizowania pierwszego festynu była myśl, aby zorganizować festyn, w którym mieszkańcy naszego osiedla poczują się odpowiedzialni za to miejsce, poczują się jednością. Ważne jest, aby być razem, wspólnie organizować i prowadzić zdrową zabawę, być odpowiedzialnym za nasze przedsięwzięcie. Podczas tych festynów zapraszamy zespoły muzyczne z poza naszego miasta, choć i nasi wykonawcy mogą zaprezentować swoje talenty.
4. Wakacyjne rekolekcje dla młodzieży. Każdego roku organizowane są piętnastodniowe rekolekcje oazowe. W latach poprzednich byliśmy na rekolekcjach w Stepnicy, Przytorze, Zakopanem, natomiast podczas zbliżających się wakacji organizujemy wyjazd na Mazury. Taka forma rekolekcji ładuje nasze akumulatory na cały rok pracy.
5. Wakacyjne rekolekcje i obozy integracyjne w Trzęsaczu. Uczestnikami tych obozów są dzieci z Chojny i Niemiec. Celem naszych spotkań i wyjazdów jest lepsze poznanie osób mieszkających po drugiej stronie Odry, chęć poznawania ich kultury i języka. Nad morzem zwiedzamy również wiele ciekawych miejscowości wraz z ich zabytkami i porządnie odpoczywamy, zażywając morskich i słonecznych kąpieli oraz uprawiając sport.
6. W ciągu roku kalendarzowego możliwe jest również zaangażowanie się w pracę stowarzyszenia. Młodzież może udzielać korepetycji młodszym kolegom i koleżankom.
7. Jest możliwość rozwijania swoich zainteresowań śpiewem, graniem na gitarze i organach, zaangażowania się w scholę młodzieżową i dziecięcą. Schola każdego miesiąca wyjeżdża do różnych miejscowości z programem ewangelizacyjnym. I ta forma działalności stowarzyszenia otwiera nas na dorosłe życie, uczy nas występowania często przed bardzo dużą widownią i pokonywania trudności, które spotykamy.
Przedstawione wyżej formy działalności stowarzyszenia ukazują bogactwo naszych propozycji. Młody człowiek, który zaangażuje się w te propozycje, jako dorosły człowiek nie będzie odczuwał strachu przed otoczeniem, będzie potrafił odważnie podejmować zadania, które postawi przed nimi życie.
Cała nasza działalność nie byłaby możliwa bez pomocy ludzi dobrej woli. Armia woluntariuszy działających przy stowarzyszeniu umożliwia realizację wszystkich naszych propozycji. Odnosi się to również do wsparcia finansowego. Jesteśmy Wam za to bardzo wdzięczni. Dzięki Waszej pomocy możemy rozwijać naszą działalność statutową oraz kontynuować budowę budynku Centrum Spotkań Młodych. W planach jest również budowa kościoła parafialnego, w którym będziemy mogli znaleźć duchowe siły dla naszej działalności.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

[ TEMATY ]

alkohol

pandemia

pandemia COVID‑19

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję