Reklama

Nie możemy gubić wrażliwości

Dnia 23 marca br. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju odbyło się II Regionalne Spotkanie Szkolnych Kół Caritas Obwodu Biłgorajskiego. Celem tego spotkania była wspólna modlitwa, integracja młodych wolontariuszy oraz wymiana informacji z działalności poszczególnych grup. W spotkaniu uczestniczył ks. Wiesław Banaś - dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko—Lubaczowskiej oraz 60 wolontariuszy wraz z opiekunami. Wszystkich przybyłych na Eucharystię przywitał ks. prał. Józef Flis. W homilii ks. Wiesław Banaś zwrócił uwagę na działalność Kościoła we współczesnym świecie oraz na konsekwencje bezbożności. Podał przykład Belgii, gdzie piękne katedry są już tylko atrakcją turystyczną. Natomiast są takie miejsca, które zacierają ludzką wrażliwość np. bar wystrojony w „stylu grobowym” (stoły, a obok nich na ścianie wieka trumna, barman stojący w karawanie, półmrok, itd.). Pytał: - Kto w Polsce bawi się przy trumnie? Przy trumnie się płacze. Nie możemy gubić naszej wrażliwości.
Kolejnym punktem spotkania był poczęstunek, po nim prezentacja dokonań poszczególnych SKC i słowo ks. Dyrektora. Był również czas na wspólny śpiew. - Caritas to najpiękniejsza forma pomocy zorganizowanej. Pomoc ta bywa jednak często niezauważona - mówił Mirosław Kita, koordynator SKC diecezji zamojsko-lubaczowskiej i opiekun najstarszego koła w diecezji. Następnie przedstawił szereg akcji SKC działającego przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju: akcja „Kiermasz Ciast”, „Piernikowe Serce”, współpraca ze Świetlicą Socjoterapeutyczną przy Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju, udział w programie „Skrzydła”, wyjazd do Domu Dziecka nr 2 w Zwierzyńcu itd. Również inni opiekunowie opowiedzieli, jakie akcje zostały przez ich SKC podjęte w ostatnim czasie.
- Według GUS, 5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Czteroosobowa rodzina ma na swoje utrzymanie mniej niż 960 zł - informował ks. Wiesław Banaś. - 23 mln Polaków ma na przeżycie mniej niż wynosi minimum socjalne. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja idzie wzwyż. To znaczy, że wbrew zapowiedziom naszych polityków, niestety nasze społeczeństwo ma się źle... - podsumował. Prezentując „Kwartalnik Caritas” poświęcony pracy charytatywnej, ks. Wiesław Banaś mówił: - Chcę wam pokazać, w czym się realizuje Caritas. Podarujmy dzieciom czas - to, co wy robicie np. na zajęciach w świetlicy terapeutycznej - jakie to jest ważne. Ubogich zawsze mieć będziecie - to znaczy, że Caritas nigdy nie pretenduje do miana organizacji zastępującej organizacje rządowe. Caritas przychodzi z pomocą bezinteresownie (...). Jeżeli będziecie aktywnie działać w SKC, to nigdy nie będziecie się musieli tego wstydzić. Na pewno będziecie wrażliwi i będziecie pomagać innym. Warto się poświęcać dla innych.
Na koniec była wspólna modlitwa i pamiątkowe zdjęcie. Młodzież wykazała duże zainteresowanie spotkaniem, czego wyrazem było skupienie i pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia. Mam nadzieję, że owocem tego spotkania będzie jeszcze większa wrażliwość młodych wolontariuszy, zaangażowanie, chęć niesienia pomocy potrzebującym i nowe pomysły na różne formy działalności charytatywnej.

Oficjalne Szkolne Koła Caritas obwodu biłgorajskiego:

SKC przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, SKC przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, SKC przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Biłgoraju, SKC przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej, SKC przy Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Kukiełkach, SKC przy Zespole Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie, SKC przy Gimnazjum nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Biłgoraju, SKC przy Szkole Podstawowej w Rakówce, SKC przy Zespole Szkół w Księżpolu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40 przed Czarną Madonną

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40 przed Czarną Madonną

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję