Reklama

Jak się radować pomimo?

Do radości w Panu wezwani zostali młodzi ludzie, którzy 1 kwietnia uczestniczyli w Światowym Dniu Młodzieży. Nasza diecezja świętowała ten czas w trzech ośrodkach - w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie, parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze i parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gorzowie

Obchody ŚDM w Zielonej Górze poprzedził „Wernisaż Młodych” - czyli wystawa kopii Całunu Turyńskiego, która miała miejsce w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Dla młodzieży została zorganizowana specjalna prelekcja. Po niej w kościele pw. Ducha Świętego odbyło się nabożeństwo, w trakcie którego zagrał zespół „Full of Grace” diecezjalnej diakonii ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt. Młodzież z Głogowa i okolicznych dekanatów zgromadziła się o godz. 13 w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie, skąd wyruszył radosny „Korowód Młodych”. Uczestnicy marszu przybyli do Głogowa na misterium Męki Pańskiej i Eucharystię. Razem z nimi modlił się bp Adam Dyczkowski. W Gorzowie z młodzieżą spotkał się bp Paweł Socha. Mszę św. poprzedziła adoracja krzyża.
„Radujcie się zawsze w Panu” to hasło zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Filipian. Podczas ŚDM młodzi diecezjanie wraz ze swoimi księżmi i animatorami próbowali odkryć i zrozumieć, dlaczego chrześcijanin powinien trwać w radości, choć jego życie tak często pełne jest trudów, lęku i cierpienia. Tylu młodych ludzi dźwiga ciężar doznanych krzywd - przemocy, pogardy, niezrozumienia. Nastoletni narkomani, nastoletni rodzice to tylko przykłady osób, za które modlono się podczas nabożeństwa w Zielonej Górze.
- Radość, którą otrzymujemy od Boga, trzeba umieć zachować. Żeby trwać w tej radości, trzeba być blisko Boga i Jego Ewangelii - powiedział bp Stefan Regmunt. - Tylko wtedy, kiedy nasza wiara będzie pogłębiana, kiedy ta więź z Bogiem będzie umacniana, wtedy w nas nastanie Boży pokój. Będziemy ludźmi wolnymi, ludźmi, którzy potrafią zafascynować innych swoją lekkością, swoim zaufaniem - wyjaśniał. - Jeśli będziemy poznawali Jezusa, sięgali po Słowo Boże, jeśli będziemy naśladowali tych, którzy całkowicie oddali się Bogu, po wszystkie dni zachowamy naszą radość.
Młodzi ludzie nie tylko uczestniczyli w proponowanych wydarzeniach, ale przede wszystkim czynnie włączyli się w ich organizację, m.in. przygotowując nabożeństwa, a także posługując muzycznie i liturgicznie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję