Reklama

Pamięć, modlitwa, przebaczenie

Niedziela rzeszowska 18/2002

W niedzielę 14 kwietnia 2002 r. w kościele garnizonowym w Rzeszowie odprawiona została Msza św. w 62. rocznicę zbrodni katyńskiej. W bieżącym roku była to już druga Msza św. w intencji ofiar Katynia. Wcześniej rodziny katyńskie uczestniczyły w uroczystym nabożeństwie, na które zaproszone zostały w kwietniu przez Sybiraków do katedry rzeszowskiej. Wspólnie modlono się za wszystkich poległych i pomordowanych na Wschodzie, na nieludzkiej ziemi w latach II wojny światowej.

W patriotycznym kazaniu ks. Janusz Bury uwydatnił ogrom katyńskiej zbrodni popełnionej nie tylko przeciwko narodowi polskiemu, ale przeciw wszelkim prawom Bożym i ludzkim, zbrodni ludobójstwa - do końca nie wyjaśnionej i nie ukaranej. Towarzyszyło jej, jak mówił ks. Kapelan, 50 lat milczenia. Każde głośne jego przerwanie, publicznie wypowiedziane słowo "Katyń" było karalne. "Dlatego współczujemy Rodzinom Katyńskim - mówił Kaznodzieja - ale równocześnie wyrażamy im wdzięczność za to, że nie starając się rozdrapywać ran, przypominają społeczeństwu o tych, którzy oddali za Ojczyznę to, co najcenniejsze - własne życie. Wdzięczność należy się im za to, że przypominają innym o konieczności modlitwy, za to, że umiejąc przebaczać, uczą innych tego przebaczania, w czasach tak trudnych, pełnych nienawiści i pogardy, kiedy słowo "patriotyzm" utożsamiane jest z nacjonalizmem i szowinizmem.

Z faktu przypominania społeczeństwu o zbrodni katyńskiej wypływa dla nas ważne przesłanie - konieczność troski o młodzież, o jej wychowanie, o ukazywanie im wspaniałych wzorców ludzi, którzy w obronie wiary i Ojczyzny oddali swe życie, a których prochy spoczywają w zbiorowych mogiłach na cmentarzach wojennych Katynia, Miednoje i Charkowa.

***

Ponad 10-letnie dzieje Rodzin Katyńskich w Rzeszowie wiążą się z miejscowym kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polski. Na jednej z wewnętrznych ścian świątyni znajduje się Katyńska Tablica Pamięci.

Tu, w urządzonej niedawno kaplicy-sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej przechowywane jest na ścianie w specjalnej obudowie najwyższe pośmiertne odznaczenie przyznane przez władze na uchodźstwie naszym pomordowanym mężom, ojcom, braciom - Wstęga z Kokardą Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Otrzymaliśmy ją jako Rodzina Katyńska spełniająca określone warunki.

Do kościoła garnizonowego zapraszani byliśmy na wszystkie uroczystości religijno-patriotyczne, jak np. związane ze świętem Matki Bożej Królowej Polski, świętem Wojska Polskiego czy powitaniem i pożegnaniem Hetmanki Wojska Polskiego. Tu spotykaliśmy się z kapelanem Rodzin Katyńskich - ks. prał. Zdzisławem Peszkowskim, żegnaliśmy się z dowódcą garnizonu - płk. Fryderykiem Czekajem, który po awansie na stopień generała opuszczał Rzeszów. Tu mają miejsce wszystkie nasze katyńskie uroczystości.

Ogromną życzliwością darzyli i darzą nas kolejni księża proboszczowie: ks. kpt. Marian Homa, ks. mjr Tadeusz Skrzyniarz oraz obecny ks. komandor ppor. Leon Szot. Dzięki jego życzliwości mogliśmy świętować wspomnianą wyżej 62. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież powołał Polkę do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

2022-09-30 12:36

[ TEMATY ]

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Włodzimierz Rędzioch

Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie 30 września została powołana przez papieża Franciszka jako członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję.

Pochodząca ze Śląska psycholog i terapeutka zajmuje się tematyką i pomocą osobom wykorzystanym seksualnie, także w strukturach kościelnych od 2009 roku. Prowadzi gabinet terapeutyczny w Katowicach, jest biegłą sądową w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję