Reklama

Jubileuszowe refleksje

Niedziela zamojsko-lubaczowska 18/2002

Ks. Tomasz Bomba: - Przed dziesięciu laty Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił bullę "Totus Tuus Poloniae populus", na mocy której powstał nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce. Dlaczego, zdaniem Księdza Biskupa, taki podział był potrzebny?

Bp Wacław Świerzawski: - Mówiąc najkrócej, dokument ten był potrzebny, ponieważ Ojciec Święty chce narodowi polskiemu, ludowi zamieszkującemu nasze ziemie przypomnieć, że są też takie " cało-żywoty", jakby powiedział Norwid, gdzie człowiek cały siebie oddaje Bogu. Śpiewamy w znanej pieśni: "On się nam daje cały, z nami zamieszkał tu, dla Jego Boskiej chwały życie poświęćmy Mu".

Polska 1000 lat temu otrzymała pierwszego biskupa. Ten dziejowy początek 1000 lat temu trzeba mieć przed oczami, kiedy pada pytanie: czy taki podział był potrzebny? To nowe przeobrażenie związane z Rokiem Pańskim 1992 pozostaje w organicznym związku z Chrystusowym poleceniem skierowanym do apostołów, do których mówi po Zmartwychwstaniu: Idźcie, nauczajcie i chrzcijcie. Wysyła więc Chrystus Kościół do wszystkich narodów. W przededniu trzeciego tysiąclecia po Chrystusie stworzenie nowej organizacji, podziału na metropolie i diecezje, w tym też powołanie do bytu diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ma na celu pełniejsze zastosowanie misji Chrystusa i Kościoła, czyli misji ewangelizacji do warunków i wymagań, które stawiają czasy, w których żyjemy.

- Dziękuję Księdzu Biskupowi za to wyjaśnienie teologiczne i historyczne potrzeby nowego podziału administracyjnego naszego Kościoła. W związku z tym, jakie Ksiądz Biskup widzi korzyści duchowe dla wiernych w naszej Ojczyźnie wynikające z tego podziału?

- Jest to ważne pytanie, ponieważ nie robi się transformacji terytorialnych, w których dokonuje się zmian tylko dla samych zmian. Jeśli cel został zrealizowany, to przyniesie spodziewany owoc. Tutaj wchodzimy w zagadnienie inicjatywy sprzed dziesięciu lat, która została wyartykułowana 25 marca 1992 r. w święto Zwiastowania, a której oceny dokonujemy w Roku Pańskim 2002, również 25 marca. Proszę tylko zauważyć, jak te dwie ekstremy - rok 1992 i 2002 - wiążą tamtą inicjatywę z obecną oceną: inicjatywa i ocena wzajemnie się potrzebują i wzajemnie się zakładają. Inicjatywa jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczeństwa w kontekście Kościołów lokalnych, a ocena jest odpowiedzią społeczeństwa na inicjatywy.

Im bardziej zrozumiemy zamysł prawodawcy i wcielimy ten zamysł w życie, tym dojrzalej on zaowocuje, tym lepsza będzie ocena owoców. Kto nie przyłoży ręki do inicjatywy, do wspomnianego zamysłu, który domaga się realizacji, kto nie rozwija się i nie współpracuje, nie dokłada swojego wysiłku, ten owoców nie uzyska.

- Dziesięć lat to jest bardzo krótki czas, jeśli chodzi o ocenę. Są jednak już pewne doświadczenia. Jak teraz, zdaniem Księdza Biskupa, funkcjonują nowe, mniejsze diecezje?

- To pytanie jest zbyt obszerne i przerastające moje możliwości. Nie jestem socjologiem, który bada funkcjonowanie nowych diecezji. Wiem, jak jest w diecezji sandomierskiej, jak wierni odbierają wspomnianą inicjatywę i że będzie to na pewno domagało się oceny. Robimy wszystko, żeby rozpoznać dobrze punkt wyjścia, czyli to, co dotyczy bulli Totus Tuus Poloniae populus.

Jak pamiętamy, Papież podczas ostatniej pielgrzymki, kiedy był w Zamościu i w Sandomierzu, oparł swoje nauczanie na haśle Jego dewizy życiowej: "Totus Tuus - Cały Twój". Oparł je także na trzech cnotach teologicznych: wierze, nadziei i miłości. W Sandomierzu mówił: " Bądźcie potężni wiarą". U was, w Zamościu mówił: "Bądźcie mocni nadzieją" . Dodał do tego taki bardzo wyraźny podkład ewangeliczny: "Bądźcie ludźmi ośmiu błogosławieństw". Miejmy nadzieję, że zostało to przyjęte przez słuchaczy tamtych pielgrzymek. Musimy sobie uświadomić, że Chrystus jest obecny i ma być życiem naszego życia. Jeśli tak było przez tych dziesięć lat, to postąpiliśmy naprzód. Jeżeli nie, to wracamy do początku.

Wydaje mi się, że ten podział na mniejsze diecezje, ten łatwiejszy dostęp biskupa do ludu Bożego i ludu Bożego do biskupa, ożywił nasze Kościelne struktury. Kościół to nie tylko instytucja, ale przede wszystkim żywe mistyczne Ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa, który zmartwychwstał z krzyża.

- Myślę podobnie jak Ksiądz Biskup, że na te wielkie owoce trzeba jeszcze czekać, choć niektóre z nich są już widoczne. Na zakończenie naszej rozmowy chciałbym poprosić o słowo skierowane do naszych Pasterzy i diecezjan.

- Miałem przywilej, może ktoś jeszcze pamięta, pracowania w części obecnej diecezji zamojsko-lubaczowskiej - w Cieszanowie koło Lubaczowa. Mam stamtąd wiele ciepłych wspomnień. Przed pięćdziesięciu laty, pracując jako wikariusz często słyszałem, jak ludzie mówili: " Jakie Zwiastowanie takie Zmartwychwstanie". Najczęściej rozumiano to w odniesieniu do meteorologii. Jeżeli padało na Zwiastowanie, spodziewano się deszczu na Wielkanoc. Odniósłbym to powiedzenie do przywoływanej bulli. Jakie Zwiastowanie - jaka inicjatywa, jak jest realizowana i rozumiana, jak ja odpowiem Chrystusowi, przemawiającemu do mnie każdej niedzieli... Dlatego idę do Kościoła, żeby każdej niedzieli usłyszeć Słowo Boga. Jak ja przyjmuję to Zwiastowanie każdej niedzieli? Są ludzie, którzy chodzą codziennie słuchać Zwiastowania i klęczą na kolanach, bo wiedzą, że we Mszy św. jest Jezus Chrystus. Jakie Zwiastowanie, takie Zmartwychwstanie, a więc na tyle zmartwychwstanę z krzyża na tym łez padole, wydobędę się z tego czasem bezsensu i nonsensu wszelkich spraw, na ile przyjmę orędzie Chrystusa.

Dlatego też z całego serca życzę Biskupom, żeby dalej z dynamizmem i radykalizmem głosili ludowi Bożemu mojej sąsiedniej diecezji - w tym ukochanej części, w której pracowałem będąc kapłanem archidiecezji lwowskiej - aby głosili słowo nadziei i przesłanie nadziei, ponieważ jest więcej nieba niż ziemi, więcej radości niż smutku, więcej miłości niż nienawiści.

- Serdecznie dziękuję Księdzu Biskupowi za rozmowę i głębię przekazanych myśli. Dziękuję za te bardzo ciepłe życzenia i za wspomnienie pracy na terenie naszej diecezji. Życzę Waszej Ekscelencji wielu łask Bożych, opieki Matki Najświętszej w prowadzeniu powierzonej Księdzu Biskupowi diecezji sandomierskiej.

Wywiad został przeprowadzony na antenie Katolickiego Radia Zamość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta Najwyższego Kapelana Rycerzy Kolumba na Ukrainie

2022-10-04 08:46

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Dzieła humanitarne Rycerzy Kolumba realizowane w obliczu wojny na Ukrainie i rozpoczęte wraz z pierwszym dniem konfliktu są wynikiem międzynarodowej współpracy Rycerzy z całego świata. By na własne oczy zobaczyć skalę działania największej bratniej wspólnoty mężczyzn w Kościele katolickim, na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, na Ukrainę przybył abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

„W tych dniach moim pragnieniem jest po prostu być z Wami, modlić się, słuchać, uczyć się oraz zapewnić Was, że w moim kraju Ukraina nie jest zapomniana. Medialne nagłówki dotyczące Ukrainy mogą się pojawiać i znikać, lecz nasze więzi Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa nie tylko trwają, ale z Bożą pomocą umacniają się pośród trwających nieszczęść” – powiedział abp Lori, zwracając się do wiernych zgromadzonych w lwowskim kościele pw. św. Jana Pawła II i nawiązując do najważniejszych zasad Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję