Reklama

Kazimierz Dolny

Artyści dla fary

Niedziela lubelska 18/2002

W sobotę 20 kwietnia br. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Ukrzyżowanie". Inicjatorem wystawy jest ks. kan. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej fary. Otwarcia wystawy dokonał abp Józef Życiński, który w sobotnie popołudnie przewodniczył koncelebrze Mszy św. w intencji artystów, a po wspólnej modlitwie w Domu Architekta SARP wygłosił wykład o relacjach sacrum i sztuki.

Wątki sakralne obecne są w malarstwie artystów związanych z Kazimierzem Dolnym nie tylko poprzez odzwierciedlanie architektury kościoła farnego, franciszkańskiego klasztoru Ojców Reformatów czy kościółka św. Anny. Tu przez wiele lat tworzył nestor współczesnego polskiego malarstwa sakralnego Antoni Michalak, do twórczości którego nawiązuje tytuł prezentowanej wystawy. Na niej udostępnione są prace artystów związanych z Kazimierską Konfraternią Sztuki, m.in. Anny i Marka Andałów, Cezarego Garbowicza, Piotra Fąfrowicza, Michała Florkiewicza, Beaty Marusiak, Jana, Janusza i Tadeusza Michalaków, Bartłomieja Michałowskiego, Wojciecha Śniechórskiego i Michała Smółki. Wystawa jest sposobem prezentacji dorobku artystycznego wymienionych malarzy, a także formą zwrócenia uwagi na potrzebę remontu najpiękniejszego kazimierskiego zabytku, jakim jest kościół farny.

Proboszcz ks. kan. Tomasz Lewniewski, od 1998 roku gospodarz fary, od początku swojej obecności stara się o pozyskanie środków na remont kościoła. W tym celu założył Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego "Kazimierska Fara", które od początku ściśle współpracuje ze światem artystów. Cztery lata temu odbyła się pierwsza aukcja obrazów namalowanych przez tworzących w miasteczku artystów na rzecz renowacji kościoła. W ciągu czterech lat podobne aukcje na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnego Kazimierza. Fara znana jest w całej Polsce dzięki letnim koncertom muzycznym, tu płytę "Organy Fary w Kazimierzu Dolnym" nagrał Roman Perucki, tu koncertowali tak znani artyści jak np. George Zamfir. Dzięki dobrej współpracy Księdza Proboszcza ze światem artystów wnętrze kościoła farnego i kościoła pw. św. Anny udostępniane jest na potrzeby wydarzeń kulturalnych odbywających się w Kazimierzu Dolnym. Miasteczko gościło młodzież Lubelszczyzny na dorocznym Święcie Młodych, także tu - w miejscu w którym splatały się tradycje chrześcijańska i żydowska - odbywały się polsko-żydowskie spotkania modlitewne.

Z pewnością warto wybrać się do Kazimierza, by po długim spacerze nadbrzeżem Wisły czy licznymi wąwozami odpocząć w chłodzie farnych murów. Prace wystawiane pod wspólnym tytułem "Ukrzyżowanie" bogato interpretują fakt ukrzyżowania Chrystusa, a przede wszystkim sprzyjają głębokiej refleksji nad miłością Boga do człowieka.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek z Asyżu – znany i nieznany

2022-10-04 08:51

[ TEMATY ]

św. Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Wspominany w liturgii 4 października św. Franciszek z Asyżu należy do najbardziej znanych świętych. Mimo to, miejsca z nim związane nie są aż tak znane. Warto je odwiedzić podczas wyjazdów. Oto pięć franciszkowych zakątków Asyżu i okolic.

San Damiano

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję