Reklama

Relikwie św. Faustyny w Tarnogórze

Niedziela lubelska 18/2002

Pogoda sprzyjała pielgrzymom z Tarnogóry, gdy w pierwszą środę po Wielkanocy przybyli do sanktuarium św. Faustyny Kowalskiej w krakowskich Łagiewnikach. Już w autokarze proboszcz ks. Marek Czerko zatroszczył się o modlitewny nastrój tego dnia. Zresztą całe to chwalebne przedsięwzięcie należy do zasług tarnogórskiego proboszcza. Jego starania uwieńczone zostały przyjęciem relikwii św. Faustyny dla kościoła św. Zofii w Tarnogórze z rąk s. Maksymiliany ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

W samo południe w łagiewnickiej kaplicy przy wystawionych na Ołtarzu relikwiach Świętej ks. Marek Czerko sprawował Najświętszą Ofiarę z udziałem tarnogórskich i przygodnych pielgrzymów. Po Komunii św. ze wspomnieniami wystąpiła sędziwa s. Beata, postulatorka w procesie beatyfikacyjnym s. Faustyny, a pamiętająca Świętą ze wspólnych modlitw i prac w klasztorze. Tuż po Eucharystii i pamiątkowym zdjęciu wszyscy pątnicy nawiedzili zakonny kościół. Tu przy bocznym Ołtarzu z obrazem Jezusa Miłosiernego i sarkofagu św. s. Faustyny modlono się w niezwykłej atmosferze odmawianego przez zakonnice brewiarza. Były to poruszające doznania, przeżycia niezapomniane. Z relikwiarze, z obfitością pamiątek, opuścili pielgrzymi Łagiewniki i wstąpili na krótko do wawelskiej katedry. Dostojny, sakralny nastrój przypominał polskie dzieje, ujmował za serca. Tu Ksiądz Proboszcz zatrzymał swoich parafian przed Ukrzyżowanym Chrystusem i relikwiami św. Jadwigi - Królowej Polski. Pielgrzymi z wdzięcznością zapalili lampki i modlili się w intencji Ojczyzny. Potem jeszcze był krótki pobyt w kościele Mariackim i na krakowskim Rynku. Zaś w drodze powrotnej modlitwy i śpiewy ubogacały pomykający czas.

Niedziela Miłosierdzia Bożego dla tarnogórskiej parafii stała się wyjątkowo uroczysta. Liturgii nadano szczególną oprawę. Przed południem z izbickiego rynku wyruszyła procesja z relikwiami św. Faustyny. W strażackiej asyście niesiono krucyfiks i feretron Miłosierdzia Bożego. Płynęły dźwięki orkiestry dętej. Szli kapłani, klerycy, ministranci. Ksiądz Proboszcz niósł podniesiony wysoko relikwiarz. Za nim gromadnie szedł Lud Boży. Na czas Eucharystii relikwie Świętej wystawiono obok Ołtarza pośród obrazów Jezusa Miłosiernego i s. Faustyny. Mszę św. sprawował Paulin z Jasnej Góry o. Berent. Jego homilia była jak posiew Bożego ziarna w pamięć, w serca ludzi. Współcelebransami Najświętszej Eucharystii byli także Paulin O. Symplicjusz, proboszcz ks. Marek Czerko oraz pochodzący z tarnogórskiej parafii ks. Jan Lipski. Gra strażackiej kapeli, występ kościelnego chóru i dziękczynne śpiewy wiernych ubogacały uroczystość. Zakończyła ją adoracja Świętej przez ucałowanie relikwiarza, który ufundowała tarnogórska parafianka Stanisława Wattum z domu Szlakiewicz, od lat mieszkająca w Kanadzie. Do godnego przyjęcia relikwii w wielkim stopniu przyczynili się wikariusze ks. Jerzy Ćwik oraz ks. Zbigniew Głowacki.

W kolejna niedzielę relikwiarz nawiedził trzy parafialne kaplice. Odtąd w każdy piątek w tarnogórskiej świątyni przed relikwiarzem św. Faustyny i obrazem Miłosierdzia Bożego jeszcze więcej wiernych gromadzić się będzie na nabożeństwo, wypraszając miłosierdzie Boże dla siebie, parafii i świata.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemieccy biskupi nie mogą rozstrzygnąć sporu o moralność seksualną

2022-09-30 08:38

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

67 biskupów katolickich w Niemczech nie potrafiło rozstrzygnąć sporu dotyczącego kwestii moralności seksualnej. "Mamy zgodę, że mamy niezgodę" - powiedział w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing na zakończenie jesiennego zebrania plenarnego episkopatu w Fuldzie. Zaznaczył, że różnice zdań są „dopuszczalne bez rozpadu nas jako wspólnoty”.

Od 2019 roku biskupi i wierni dyskutują w ramach niemieckiej "drogi synodalnej" m.in. o większym podziale władzy w Kościele, większym udziale świeckich, dostępie kobiet do urzędów kościelnych i nowej moralności seksualnej. „To nie jest specjalna niemiecka ścieżka. Te pytania są obecne wszędzie na świecie” - podkreślił bp Bätzing.

CZYTAJ DALEJ

Bahrajn: papież odprawi Mszę św. na stadionie narodowym

2022-09-29 16:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Bahrajn

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Podczas zapowiedzianej wczoraj wizyty apostolskiej w Bahrajnie papież Franciszek odprawi Mszę św. dla tamtejszych katolików. Liturgię zaplanowano na 5 listopada o godzinie 8.00 rano czasu miejscowego. Odbędzie się ona na stadionie narodowym w stołecznej Manamie.

Papież odwiedzi Bahrajn w dniach 3-6 listopada na zaproszenie króla Hamada i wikariatu apostolskiego Arabii Północnej. Weźmie udział w Bahrajńskim Forum Dialogu na temat „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”. Hasłem podróży będą słowa: „Na ziemi pokój ludziom dobrej woli”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nauczanie jest uczynkiem miłosierdzia względem duszy

2022-09-30 14:41

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Edukacja ofiaruje sens życia i wydobywa z ludzi to co najlepsze” – napisał Papież w przekazanym przemówieniu do Bractwa Wspólnot św. Tomasza z Akwinu (FASTA) obchodzącego 60-lecie istnienia. To międzynarodowe stowarzyszenie wiernych na prawie papieskim zostało powołane do życia przez brata Aníbala Fosbery’ego w 1962 roku jako wyraz wielkiego pragnienia aktualizacji wskazań Soboru Watykańskiego II, szczególnie poprzez uświadomienie praw i powinności świeckich w zakresie misji ewangelizacyjnej.

Ojciec Święty zaznaczył, że Bractwo podjęło przesłanie Soboru poprzez realizację różnych projektów w dziedzinie ewangelizacji kultury, młodych oraz rodzin, tworząc różne instytucje edukacyjne, takie jak szkoły i uniwersytety w wielu częściach świata. Kontekst historyczny, w którym działał św. Tomasz z Akwinu niósł wiele wyzwań, szczególnie związanych z odkryciem pism greckiego filozofa Arystotelesa. Św. Tomasz wykazał, iż duża część tych tekstów może współbrzmieć z treścią Objawienia chrześcijańskiego. Podkreślał, że istnieje naturalna harmonia pomiędzy wiarą i rozumem, co także dzisiaj pozostaje istotne w przezwyciężaniu fundamentalizmów, fanatyzmów i ideologii oraz otwiera szeroką przestrzeń dotarcia z Dobrą Nowiną do różnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję