Reklama

Świdnica

Kościół ma prawo mówić własnym głosem

Marek Zygmunt
Edycja świdnicka 22/2012

Około 3 tys. wiernych nie tylko z diecezji świdnickiej, ale i z całej metropolii wrocławskiej uczestniczyło w marszu w obronie TV Trwam zorganizowanym przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej. Jego prezeska Monika Rejman zapytana przez nas, dlaczego właśnie oni, a nie jak to było przy poprzednich marszach ugrupowania partyjne, podjęli się organizacji świdnickiego marszu, odwołała się do słów bł. Jana Pawła II, który wielokrotnie mówił, że Akcja Katolicka jest niezastąpionym źródłem formacji osób świeckich. - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli przejść obojętnie wobec dyskryminacji nas, katolików. Inicjatywę organizacji marszu podjęliśmy przede wszystkim po to, aby włączyć się w dzieło obrony TV Trwam, w dzieło obrony wolności słowa - stwierdziła.
Marsz poprzedziła uroczysta Msza św. koncelebrowana w katedrze pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. Wśród koncelebransów byli m.in.: rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prał. dr Tadeusz Chlipała, proboszcz katedry świdnickiej ks. prał. Jan Bagiński, sekretarz Biskupa Świdnickiego ks. dr Marcin Gęsikowski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie o. Mirosław Grakowicz CSsR oraz kilkunastu innych kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
W homilii Ksiądz Biskup akcentował, że ludzie Kościoła mają prawo do głosu katolickiego w swoich domach. Jest to podstawowe prawo przysługujące człowiekowi po to, aby miał dostęp do prawdy. Ordynariusz Świdnicki podkreślił, że brak prawdy w mediach zatruwa życie osobiste, rodzinne, społeczne, a walka o wolne media jest walką o wolność narodu. Wskazał, że TV Trwam odmówiono miejsca na multipleksie nie z powodów merytorycznych, obiektywnych, ale wyraźnie politycznych. Jego zdaniem, jest to cios wymierzony nie tylko w TV Trwam, ale do pewnego stopnia w cały naród, a w szczególności w tych, którzy tę telewizję oglądają.
Bierność w tej sprawie byłaby szkodliwa i dlatego podjęto modlitwę i marsze w obronie TV Trwam. Ksiądz Biskup uważa bowiem, że Kościół jest posłany do tego, aby jednoczyć ludzi wokół Chrystusa, prawdy i dobra. Kościół ma prawo mówić własnym głosem. Nie nawołuje do tego, by kogoś odsuwać od władzy, ale domaga się od rządzących należnych praw i wzywa tych, którym została powierzona troska o dobro wspólne narodu, do wykonywania swojej misji w sprawiedliwości, prawdzie i w miłości. - Kościół w narodzie jest podmiotem życia publicznego i w dialogu społecznym, w prowadzeniu misji ewangelizacyjnej powinien posiadać jak najlepsze możliwości medialne potrzebne do prowadzenia swojej działalności. Katolicy mają niezbywalne prawo do posługiwania się mediami w głoszeniu Ewangelii i w promowaniu wartości religijnych, moralnych i narodowych.
Po Eucharystii Ordynariusz Świdnicki oraz kustosz Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie o. Mirosław Grakowicz CSsR poprowadzili niemalże do samego końca marsz ulicami Świdnicy. W świdnickim marszu szedł wraz z liczną grupą swoich mieszkańców burmistrz Kłodzka Bogusław Szpytma. - Nie wyobrażam sobie drogi do pracy bez słuchania porannych „Godzinek” w Radiu Maryja. Przegląd prasy zaczynam od „Naszego Dziennika” oraz naszych diecezjalnych mediów katolickich, bo w tych środkach przekazu, a także w Radiu Maryja i w TV Trwam znajduję przedstawione zgodnie z prawdą informacje, audycje, programy, które są mi bardzo przydatne nie tylko w życiu osobistym, ale i w pracy zawodowej, samorządowej - powiedział nam B. Szpytma. Dodał, że idzie w tym marszu w obronie TV Trwam, ponieważ wolność mediów to wolność życia społecznego.

Mocne słowa abp. Jędraszewskiego o LGBT

2019-10-12 11:23

wpolityce.pl

LGBT to prawdziwie pogańska ideologia, która odrywa nas od prawdy o człowieku - mówi w wywiadzie dla sobotniego „Naszego Dziennika” ks. abp Marek Jędraszewski.

LGBT to prawdziwie pogańska ideologia, która odrywa nas od prawdy o człowieku i wprowadza na tory, w których jako ludzie tracimy swoją tożsa-mość wyrastającą z samej naszej struktury biologicznej, określającej nas czy to jako kobiety, czy jako mężczyzn —mówi gazecie hierarcha.

Jego zdaniem, LGBT „podważa wszystko, co na temat człowieka głosi chrześci-jańska wiara”. Na sugestię, że LGBT „ukrywa się pod takimi hasłami jak „toleran-cja”, „mowa nienawiści”, „równość”, „takie same prawa dla wszystkich”, „stop przemocy”, uznając za swego największego wroga moralne nauczanie kościoła”, odpowiedział: „jak się patrzy na ideologię nazistowską i bolszewicką, to można zrozumieć, dlaczego dla nich pierwszym przeciwnikiem był zawsze Kościół i głoszona przez niego Ewangelia i moralność”.

Ich walka z chrześcijaństwem zawsze odbywała się w połączeniu z określonym językiem. Używanym pojęciom nadawano zupełnie nową treść, wprowadzając zamęt i poprzez kłamliwe słowa zabijając w ludziach ducha prawdy —wskazał arcybiskup.

Według niego, również dzisiaj robi się to, „manipulując słowami i hasłami”.

Różnica jest taka, że obecnie ideolodzy mają do dyspozycji bardziej perfidne środki, dzięki którym mogą mieć ogromny wpływ na ludzi. (…) Niestety, jeste-śmy dziś zdominowani przez media, które próbują nam wtłoczyć pewne sche-maty myślenia. Na skutek tego nie pozwalają nam nie tylko samodzielnie my-śleć, ale w swoim kłamliwym przekazie bardzo często odciągają nad od prawdy. Dlatego tak skutecznie pod różnymi hasłami ukrywana jest ideologia LGBT

Jak dodał, taki środkiem jest internet, w którym obok „dobrych treści” jest rów-nież „dużo nienawiści”. Trzeba pewne zagrożenia i działania, które niszczą nasz Naród i odrywają go od chrześcijańskich korzeni poprzez odrywanie go od jego historii i jego tradycji nazwać wprost i bardzo radykalnie po imieniu - to są ideologie zła —podkreślił.

Duchowny zwrócił uwagę, że w Polsce robi się wiele, aby „człowiek ukrywał przed innymi to, że wierzy w Boga”. Zresztą pracowano nad tym w Polsce przez wiele lat w czasie komuny, a także w następnych latach w lewicowych i liberalnych mediach: masz się wstydzić tego, że wierzysz, bo to jest wsteczne, niepostępo-we, nieracjonalne. A jeżeli już chcesz i musisz wierzyć, to rób to prywatnie i się tym nie chwal, nie demonstruj tego, a przede wszystkim nie naruszaj dobrego samopoczucia ludzi, którzy są obok i mają inne niż ty poglądy. Tak wyglądają założenia tego typu polityki —tłumaczył abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski zwrócił również uwagę na zgubne skutki ideologii LGBT, która „zniszczyła tradycyjną obyczajowość obywateli” Europy Zachodniej. Pytany czy organizowane coraz częściej w polskich miastach Marsze Równości są elementem pewnej socjotechniki, odpowiedział:

Chodzi o uzyskanie wrażenia, że on są wszędzie i że jest ich bardzo wielu. Marsze zwolenników ideologii LGBT mają antychrześcijań-ski charakter. Zresztą sam rodowód tej ideologii jest pogański.

Przez tzw. marsze równości urządzane w coraz to innym miejscu chce się prze-konać Polaków, że jest to czymś normalnym. A przy tym nie ma dla nich żad-nych świętości. Depczą najbardziej święte wartości, kpią sobie i szydzą z Eucharystii, profanują wizerunek Matki Bożej Królowej Polski. Mówią: pa-trzcie, robimy, co chcemy, i żyjemy dalej, grom z nieba nie spadł na nas, nic nam się nie stało, a zatem Boga nie ma. Analogicznie myśleli i sowieccy bolszewicy i niemieccy naziści, którzy mordowa-li ludzi Kościoła lub wysłali ich do obozów koncentracyj-nych i do łagrów —mówił.

Nasze dzisiejsze „non possumus” polega na tym, że musimy powiedzieć zdecy-dowane i jednoznaczne „nie” ideologiom niszczącym człowieka i Naród, takim jak gender czy LGBT —zakończył abp Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: dochód z bożonarodzeniowego koncertu przeznaczony dla Amazonii

2019-10-14 12:01

ts (KAI) / Watykan

Cały dochód z tegorocznego koncertu bożonarodzeniowego w Watykanie zostanie przeznaczony dla regionu Amazonii. Organizatorzy zadecydowali, że w ten sposób pragną kontynuować intencje Synodu Biskupów dla Amazonii, poinformowano 13 października w Watykanie. W koncercie 14 grudnia w Auli audiencyjnej Pawła VI wystąpią światowej sławy artyści, jak Lionel Richie, Bonnie Tyler i Susan Boyle.

BOŻENA SZTAJNER

Wśród wykonawców będą też Włosi, m.in. Elisa, Noemi oraz tenor Fabio Armilliato. Wystąpi też chór gospel z USA i zespół muzyczny Żandarmerii Watykańskiej.

Dochód przeznaczony jest na działalność "Scholas occurrentes". Ta światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, została utworzona z inicjatywy papieża Franciszka przed sześciu laty. Propozycja edukacyjna ma na celu integrację dzieci i młodzieży świata poprzez sport, sztukę i technologię, pragnie wspierać więzi między wszystkimi szkołami na świecie. „Scholas occurrentes” mają uczyć swoich uczniów o znaczeniu Amazonii, a także rozwijać projekty zalesiania w regionach, w których działają.

Drugim beneficjentem bożonarodzeniowego koncertu jest inicjatywa zakonu salezjanów, która pragnie „chronić obecność, tradycję i kulturę ludności tubylczej”. W sposób szczególny dotyczy to dystryktu Lauarete w odległej północno-zachodniej części Amazonii pomiędzy Brazylią i Kolumbią.

Poza biletami na koncert osoby wspierające oba projekty mogą to uczynić za pośrednictwem włoskiego numeru telefonicznego przeznaczonego na ten cel, czynnego w okresie od 2 listopada do 31 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem