Reklama

31 marca

Św. Balbina, męczennica II wieku

Balbina prawdopodobnie była córką św. Kwiryna – trybuna wojskowego na dworze cesarza Hadriana. Kwiryn wraz z całą swoją rodziną przyjąć miał chrzest z rąk świętego papieża Aleksandra I. Jak doszło do tak spektakularnego nawrócenia się całej tej zamożnej, rzymskiej familii?

Cud za sprawą papieża

To cudowne nawrócenie było wynikiem cudu, jakiego dokonał Bóg za sprawą papieża Aleksandra. Gdy przyniesiono do niego ciężko chorą, umierającą już Balbinę, papież miał wyprosić dla niej powrót zdrowia, co też wkrótce nastąpiło. O rękę ozdrowiałej i z roku na rok coraz piękniejszej Balbiny zabiegało wielu młodzieńców ze znakomitych rzymskich rodów.

Zemsta kawalerów

Późniejsza święta nie chciała jednak wychodzić za mąż za poganina, poza tym coraz bliższe stawały się jej ideały zachowania dozgonnego dziewictwa, dlatego też konsekwentnie odrzucała propozycje zalotników. Odtrąceni kawalerowie postanowili się zemścić na Balbinie i złożyli na nią donos do cesarza, że jest chrześcijanką. Rzymscy legioniści pojmali Balbinę i jej ojca, i wtrącili do lochu. Tam w okrutny sposób torturowali Kwiryna, który wcześniej – podczas sądu – nie wyrzekł się wiary w Chrystusa. Męki, jakie wycierpieć musiał Kwiryn, nie załamały Balbiny, która wierzyła przecież w nieśmiertelność duszy ludzkiej i zmartwychwstanie ciała. Rozwścieczeni tym faktem kaci zabili Balbinę przez ścięcie głowy.

Ocena: +10 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy/ Chirurg, który operował papieża: Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny

2023-06-07 20:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

Papież Franciszek czuje się dobrze, jest przytomny i już żartował - poinformował profesor Sergio Alfieri, który operował go w środę w rzymskiej klinice Gemelli. Dodał, że papież dobrze zniósł zarówno operację jamy brzusznej, jak i narkozę.

Prof. Alfieri wyjaśnił, że papież przeszedł zabieg laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha z powodu pooperacyjnej "przepukliny rozetnej, która powodowała nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne".

CZYTAJ DALEJ

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę objawiła się w Fatimie, Lourdes i innych miejscach?

2023-06-05 21:27

[ TEMATY ]

Matka Boża

objawienia

Karol Porwich/Niedziela

Nie do końca. Katolicy są zobligowani do tego, aby wierzyć i uznawać wszystkie ogólne i publiczne objawienia, nie są jednak winni grzechu, jeśli nie do końca wierzą w poszczególne prywatne objawienia, nawet wówczas, kiedy rzeczywiście miały one miejsce. Jeśli uznacie, że dowody na poszczególne objawienia są nieprzekonujące oraz nie są potwierdzone przez Kościół, nie musicie w nie wierzyć. Właściwie nawet nie powinniście wówczas wierzyć, bo wyrządzalibyście sobie krzywdę, gdybyście wierzyli w coś, co według was nie miało miejsca.

Objawienia Maryjne czy też objawienia świętych są przykładami na to, co nazywamy objawieniami prywatnymi. Są one prywatnie dane poszczególnym osobom. Ogólne, czy też publiczne, objawienia zostały dane całemu Kościołowi – są one opisane w Piśmie Świętym i uświęcone Tradycją – zakończyły się wraz ze śmiercią ostatniego apostoła. Ogólne objawienia dotyczą wszystkich chrześcijan, natomiast prywatne dotyczą tylko tych osób, którym zostały dane. Jeśli kiedykolwiek otrzymacie prywatne objawienie, co do którego będzie pewność, że pochodziło ono od Boga lub od jednego ze świętych działających w Jego imieniu, będziecie mieli obowiązek w swoim sumieniu uznać jego autentyczność i działać zgodnie z jego przesłaniem. Jednak jeśli ktoś inny twierdzi, że doświadczył objawienia, nie musicie w nie wierzyć – nawet jeśli wygląda na autentyczne.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papieskie audiencje odwołane do 18 czerwca, Franciszek jest operowany

2023-06-07 17:20

Adobe Stock

Audiencje papieża Franciszka są odwołane do 18 czerwca - wynika z informacji przekazanych przez Prefekturę Domu Papieskiego. W środę po południu w rzymskiej klinice Gemelli papież został poddany zabiegowi laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha z powodu przepukliny rozetnej.

Wiadomość o odwołaniu wszystkich audiencji, specjalnych i generalnej, podała włoska diecezja Teramo-Atri, która otrzymała komunikat od Prefektury Domu Papieskiego. Na 17 czerwca zapowiadano wcześniej spotkanie papieża z delegacją tej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję