Reklama

Niedziela Świdnicka

Kapłani pożegnali swoje mamy

W ostatnich miesiącach przyszło nam żegnać z tego świata zacnych kapłanów, a także ich ojców. Pod koniec grudnia Bóg również powołał do siebie i matki naszych duchownych.

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Marek Korgul

pogrzeb mamy

Tłumaczów

ks. Jarosław Genibor

archiwum prywatne

Cecylia Korgul przez wiele lat bardzo aktywnie angażowała się w Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Duchownego

Cecylia Korgul przez wiele lat bardzo aktywnie angażowała się w Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Duchownego

19 grudnia zmarła Romana Genibor, mama ks. Jarosława Genibora proboszcza z par. św. Piotra Kanizjusza z Włodowic, a dwa dni później 21 grudnia odeszła Cecyla Korgul mama ks. prał. Marka Korgula wikariusza biskupiego ds. katechezy.

Cierpienia ofiarowała za księży

Pochodząca z Kresów Romana Genibor z domu Białobrzeska, jak i cała jej rodzina doświadczyła gehenny Sybiru. Z dziesięcioosobowej rodziny pozostały tylko cztery osoby - w tym śp. Romana. Ojciec i pięcioro rodzeństwa zmarło na zesłaniu, na nieludzkiej ziemi. Po powrocie do Polski rodzina osiedliła się we Wrocławiu. Romana mimo poważnego uszczerbku na zdrowiu ukończyła szkołę średnią, a w latach 50 ubiegłego wieku związała się w sakramencie małżeństwa z Romanem Geniborem. W ich małżeństwie troje dzieci umiera zaraz po urodzeniu. Kolejne dziecko, którego oczekują, śp. Romana w czasie peregrynacji ikony Jasnogórskiej oddaje na własność Matce Bożej, aby urodziło się zdrowe. Tak na świat przychodzi syn Jarosław. W 1981 rok umiera jej mąż, a w 1992 cieszy się z prymicji swojego syna Jarosława. - Choroby, pobyt na Syberii powoli dają znać o sobie. Postępująca cukrzyca doprowadza śp. Romanę do utraty wzroku. Nie poddaje się jednak. Siły do życia czerpie od wiary w Boga. Wielką pomocą było dla niej Radio Maryja, z którym trwała na modlitwie – mówił podczas Mszy św. żałobnej w Tłumaczowie bp Adam Bałabuch, dodając, że życie śp. Romany było przygotowywaniem się na spotkanie z Panem.

Stanisław Bałabuch

Bp Adam Bałabuch wraz ks. Jarosławem Geniborem i dk. Wojciechem Pawliną podczas Mszy żałobnej w filialnym kościele w Tłumaczowie

Bp Adam Bałabuch wraz ks. Jarosławem Geniborem i dk. Wojciechem Pawliną podczas Mszy żałobnej w filialnym kościele w Tłumaczowie

Kiedy podupadła na zdrowiu w sierpniu 2019 r. zamieszkała u swego syna ks. Jarosława. - Swoją chorobę i cierpienia ofiarowała Bogu za wszystkich księży z diecezji Świdnickiej, jak to sama wyznała – swojemu synowi. Miała 86 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się we Wrocławiu, przewodniczył im bp Ignacy Dec.

Podtrzymywała na duchu

Reklama

Dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia w strzegomskiej bazylice św. Piotra i Pawła pod przewodnictwem bp Marka Mendyka odbył się pogrzeb Cecylii Korgul. Urodzona w 1938 roku w Tursku w powiecie Tarnowskim była szóstym dzieckiem spośród siedmiorga rodzeństwa. Lata jej dzieciństwa przypadły na trudne czasy wojny, po której rozpoczęła naukę, wieńcząc ją w 1955 roku egzaminem maturalnym. Następnie podążając za bratem Stanisławem przejechała do Świdnicy, a następnie zamieszkała w Strzegomiu, gdzie poznała swojego męża, z którym w 1960 roku zawarła sakramentalny związek małżeński. Owocem ich miłości było dwóch synów: Marek i Zenon. - Zapamiętaliśmy ją jako kobietę radosną, zawsze uśmiechniętą, z poczuciem humoru, ale i bardzo skromną. Choć życie jej nie rozpieszczało, odważnie przyjechała z rodzinnych stron w poszukiwaniu pracy właściwie nie znając nikogo. I dała sobie radę. Właściwie całe życie musiała liczyć tylko na siebie, ale nigdy się nie skarżyła na los czy różne dolegliwości. Było życiowo zaradna i często nawet nas kapłanów, ale i siostry zakonne, podtrzymywała na duchu – mówił w homilii bp Mendyk.

Swój czas na emeryturze poświeciła Kościołowi modląc się i troszcząc o kapłańskie powołania, a także wspierając edukację katolicką w diecezji świdnickiej, a wcześniej w legnickiej.

2020-12-23 18:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję