Reklama

Kulturalne Dni Oleszyc

Władze samorządowe Oleszyc dokładają starań, by ożywić życie kulturalne w gminie. Doznają w tych poczynaniach wsparcia ze strony proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ks. kan. Józefa Dudka. Kapłan ten, będąc jeszcze proboszczem parafii św. Stanisława BM w Lubaczowie, założył teatr „Arka Lwowska” i prowadzi go ponad 22 lata. W październiku 2008 r., z woli biskupa diecezjalnego Wacława Depo, ks. J. Dudek został proboszczem oleszyckiej parafii. I tu z gimnazjalistami utworzył kolejny teatr „Pociecha”. Teatr ten ostatnio wystąpił 29 czerwca br. na dziedzińcu zabytkowego Ratusza w Oleszycach, w części artystycznej pierwszego „Dnia Oleszyc”. W programie tym wystąpiły zespoły taneczne działające w szkołach, poczynając od „Dzieci Oleszyc” - (dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-II), które zatańczyły krakowiaka. Ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wystąpiły działające od dwóch lat „Iskiereczki” i „Iskierki” - zespół dziewczęcy z klas IV-VI, który ma już liczne osiągnięcia na przeglądach twórczości szkół na Podkarpaciu. Największy jednak dorobek artystyczny ma zespół taneczny „Czerwone Korale”, który powstał we wrześniu 2006 r. przy Publicznym Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach. Uczestnikom pierwszego „Dnia Oleszyc” pokazał się w tańcach folkowych: „Pragnienie”, „Heniek”, „Matulu”. Zespoły te prowadzi katechetka Monika Jezuit, która przed podjęciem pracy w szkole, tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Publiczności podobały się także popisy zespołu „Impuls” z SP w Zalesiu, w tańcu z szarfami, a zwłaszcza w tanecznej inscenizacji „Czerwonego Kapturka”, przygotowanego pod opieką nauczycielki Anny Gryniewicz. W tańcu współczesnym podziwiano także „Wesołą Trzynastkę” z SP w Starych Oleszycach. Można było też posłuchać koncertu dwóch zespołów wokalno-muzycznych: „Rangers” i „Remedium”. Części artystycznej towarzyszyła degustacja ciast przygotowanych przez panie zrzeszone w Związku Kół Gospodyń Gmina Oleszyc oraz wystawa rękodzieła. W drugim „Dniu Oleszyc” odbyła się druga edycja „Rap Festiwalu 2012”, największego festiwalu hip hipowego w Polsce południowo-wschodniej.
„Dni Oleszyc” zostały poprzedzone I Międzynarodowym Przeglądem Twórczości Artystycznej pt. „Kultura bez granic”. W przeglądzie wzięły udział kapele i zespoły pieśni i tańca z województwa podkarpackiego i Ukrainy. Ich występy oceniane były przez jurorów - ks. kan. Józefa Dudka, Marię Żaczek oraz Renatę Sikora. I miejsce w konkursie folklorystycznym zajął zespół „Wyspa Dzieciństwa”, działający przy MDK we Lwowie. II miejsce przypadło zespołowi pieśni i tańca „Familia” z Rudołowic, a III - zespołowi pieśni i tańca „Wrzos” z gminy Orły. Jury przyznało wyróżnienie dla kapeli ludowej „Sokoły” z Cieszanowa. Konkurs młodzieżowych zespołów tanecznych oceniało jury w składzie: Anna Wojtyszyn, Elżbieta Szczebiwilk i Monika Buczek, i zdecydowało przyznać w grupie starszej I miejsce dla zespołu „Wyspa Dzieciństwa” z Ukrainy, II - dla zespołu „Czerwone Korale” z Oleszyc i III - dla zespołu „Wrzos” z Orłów oraz wyróżnienie dla „Familii”. Wśród tancerzy młodszych kolejność była następująca: „Iskierki” z Oleszyc, „Impuls” z Zalesia i Kinga Kisała. Dzieci przedstawiły również swoje zdolności artystyczne w konkursie plastycznym pod tytułem „Mój piękny świat”. Jury, pod przewodnictwem Renaty Kisały, nagrodziło prace plastyczne zespołów: „Wrzos”, „Iskiereczki” i „Familia”. Organizatorzy tego przeglądu zwycięzcom i wyróżnionym przyznali nagrody. Podsumowując tę imprezę burmistrz Oleszyc stwierdził, że potrzeba nam w gminie takich kulturalnych spotkań. Będziemy przygotowywać kolejne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ: od piątku 18 powiatów objętych obostrzeniami

2020-08-13 14:32

[ TEMATY ]

koronawirus

PAP/Paweł Supernak

Od piątku 18 powiatów będzie objętych obostrzeniami - strefami żółtymi i czerwonymi - czyli o jeden mniej niż dotychczas - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cieszyński zauważył podczas konferencji prasowej, że spośród wszystkich powiatów w Polsce 95 proc. jest w strefie "zielonej". Wyjaśnił również, że podział na strefy, oprócz "zielonych", na "żółte" i "czerwone" ma na celu dostosowanie środków bezpieczeństwa do sytuacji w danym powiecie.

Podkreślił, że przy początkowym ogłoszeniu tego podziału powiatów wyróżnionych jako te, z obostrzeniami było 19. Od jutra - podał Cieszyński - będzie ich 18.

Od piątku strefa czerwona obejmie powiaty i miasta na prawach powiatu: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Rudę Śląską, ostrzeszowski, wieluński, Rybnik oraz Jastrzębie Zdrój, które - zauważył Cieszyński - dotychczas było w strefie żółtej.

Z kolei w strefie żółtej znajdą się powiaty: pszczyński, który był w strefie czerwonej, cieszyński, wieruszowski i Żory. Ponadto, do tej strefy dołączają powiaty, które dotychczas były "zielone", czyli: raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz Biała Podlaska, gdzie na poziom zakażeń koronawirusem, jak wskazał wiceminister, miały wpływ przede wszystkim wesela.

Tym samym z listy powiatów z obostrzeniami skreślone zostały powiaty: nowosądecki, jarosławski, przemyski i Przemyśl, kępiński, oświęcimski i pińczowski.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Dotychczas strefa czerwona obejmowała w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmowała w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Izrael i ZEA nawiążą stosunki dyplomatyczne dzięki mediacji USA (opis)

2020-08-13 19:48

[ TEMATY ]

Izrael

porozumienie

Zjednoczone Emiraty Arabskie

PAP

Premier Izraela Benjamin Netanyahu

Prezydent USA Donald Trump jako pierwszy poinformował w czwartek, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) nawiążą stosunki dyplomatyczne w ramach umowy, którą negocjowały również USA, i na mocy której Izrael zrezygnuje z aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich.

Przywódcy USA, ZEA i Izraela potwierdzili informację o planach ustanowienia stosunków dyplomatycznych we wspólnym komunikacie, wydanym wkrótce po wystąpieniu Trumpa.

Amerykański prezydent powiedział dziennikarzom zebranym w Gabinecie Owalnym, że liczy na to, iż dzięki "przełamaniu lodów" inne arabskie i muzułmańskie kraje pójdą za przykładem ZEA.

Następca tronu Abu Zabi szejk Mohammad Ibn Zajed potwierdził ponadto na Twitterze, że osiągnięto porozumienie, na mocy którego Izrael wstrzyma się od aneksji terytoriów palestyńskich.

Pakt ten, który został nazwany "Porozumieniem Abrahama", jest znaczącym sukcesem Trumpa w polityce zagranicznej i został ogłoszony tuż przed listopadowymi wyborami, w których ubiega się on o reelekcję - pisze Reuters.

"WIELKI przełom dzisiaj! Historyczne Pokojowe Porozumienie pomiędzy naszymi dwoma WIELKIMI przyjaciółmi, Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi" - napisał Trump na Twitterze.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił, że nawiązanie stosunków dyplomatycznych przez jego kraj z ZEA to "dzień historyczny". Ambasador Izraela w Waszyngtonie uznał, że to " wielki dzień dla pokoju" i wyraził wdzięczność Trumpowi za doprowadzenie do "tego przełomu".

Wysokiej rangi przedstawicielka władz palestyńskich Hanan Aszrawi oskarżyła ZEA o "normalizację" stosunków z Izraelem, czemu Palestyńczycy byli zawsze przeciwni. "Izrael został nagrodzony za to, co nielegalnie i ustawicznie robił Palestynie od początku okupacji" - napisała Aszrawi na Twitterze. "Proszę nie róbcie nam tej przysługi. Nie chcemy być waszym listkiem figowym" - dodała, zwracając się do władz ZEA.

Radykalny palestyński Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, oskarżył ZEA o to, że wbiły Palestyńczykom nóż w plecy.

Wysokiej rangi przedstawiciel władz ZEA powiedział agencji Reutera, że zawsze będą one wspierały Palestyńczyków i nie zgodzą się na ulokowanie swej ambasady w Jerozolimie, dopóki nie dojdzie do pełnego porozumienia między Izraelem i Palestyńczykami. Dodał, że zrealizowanie planu rządu Netanjahu, dotyczącego aneksji okupowanych terytoriów, położyłoby kres wszelkim nadziejom na pokój.

Jak pisze Associated Press, ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Dziennik "The Hill" przypomina, że uznawanie Izraela, czy izraelskich instytucji było w świecie arabskim, popierającym Palestyńczyków, uznawane za świętokradztwo.

"The Hill" zwraca też uwagę, że nawiązanie stosunków między Izraelem a ZEA to skuteczne posunięcie administracji USA w ramach jej szerzej rozumianej polityki bliskowschodniej, obliczonej na budowanie sojuszy przeciw Iranowi.

Trump zrobił z Izraela "filar swej polityki zagranicznej", a czwartkowe porozumienie "to raczej dyplomatyczny przełom niż jednostronne posunięcie (USA), co sprawia, że prezydent będzie się miał czym pochwalić na mniej niż trzy miesiące przed terminem wyborów" - komentuje "The Hill".

Z komunikatu Trumpa, Netanjahu i Ibn Zajeda wynika, że przedstawiciele ich rządów spotkają się w najbliższych tygodniach, by wypracować szczegóły porozumienia i plany współpracy ZEA i Izraela w bardzo wielu obszarach, poczynając od wspólnej walki z pandemią koronawirusa.

Associated Press ocenia, że Netanjahu, idąc na ustępstwa, dostarczył "swemu dobremu przyjacielowi" Trumpowi pożądany sukces dyplomatyczny.

Dla Palestyńczyków rezygnacja z formalnej aneksji terytoriów okupowanych "niewiele zmienia w praktyce" - komentuje agencja AP. Izrael w pełni kontroluje Zachodni Brzeg Jordanu i nadal rozbudowuje tam swoje osiedla.

ZEA poinformowały, że mają zamiar wybudować w Abu Zabi "Dom Rodziny Abrahama", w którym znajdą się meczet, synagoga i kościół. (PAP)

fit/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję