Reklama

Kulturalne Dni Oleszyc

Adam Łazar
Edycja zamojsko-lubaczowska 30/2012

Władze samorządowe Oleszyc dokładają starań, by ożywić życie kulturalne w gminie. Doznają w tych poczynaniach wsparcia ze strony proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ks. kan. Józefa Dudka. Kapłan ten, będąc jeszcze proboszczem parafii św. Stanisława BM w Lubaczowie, założył teatr „Arka Lwowska” i prowadzi go ponad 22 lata. W październiku 2008 r., z woli biskupa diecezjalnego Wacława Depo, ks. J. Dudek został proboszczem oleszyckiej parafii. I tu z gimnazjalistami utworzył kolejny teatr „Pociecha”. Teatr ten ostatnio wystąpił 29 czerwca br. na dziedzińcu zabytkowego Ratusza w Oleszycach, w części artystycznej pierwszego „Dnia Oleszyc”. W programie tym wystąpiły zespoły taneczne działające w szkołach, poczynając od „Dzieci Oleszyc” - (dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-II), które zatańczyły krakowiaka. Ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wystąpiły działające od dwóch lat „Iskiereczki” i „Iskierki” - zespół dziewczęcy z klas IV-VI, który ma już liczne osiągnięcia na przeglądach twórczości szkół na Podkarpaciu. Największy jednak dorobek artystyczny ma zespół taneczny „Czerwone Korale”, który powstał we wrześniu 2006 r. przy Publicznym Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach. Uczestnikom pierwszego „Dnia Oleszyc” pokazał się w tańcach folkowych: „Pragnienie”, „Heniek”, „Matulu”. Zespoły te prowadzi katechetka Monika Jezuit, która przed podjęciem pracy w szkole, tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Publiczności podobały się także popisy zespołu „Impuls” z SP w Zalesiu, w tańcu z szarfami, a zwłaszcza w tanecznej inscenizacji „Czerwonego Kapturka”, przygotowanego pod opieką nauczycielki Anny Gryniewicz. W tańcu współczesnym podziwiano także „Wesołą Trzynastkę” z SP w Starych Oleszycach. Można było też posłuchać koncertu dwóch zespołów wokalno-muzycznych: „Rangers” i „Remedium”. Części artystycznej towarzyszyła degustacja ciast przygotowanych przez panie zrzeszone w Związku Kół Gospodyń Gmina Oleszyc oraz wystawa rękodzieła. W drugim „Dniu Oleszyc” odbyła się druga edycja „Rap Festiwalu 2012”, największego festiwalu hip hipowego w Polsce południowo-wschodniej.
„Dni Oleszyc” zostały poprzedzone I Międzynarodowym Przeglądem Twórczości Artystycznej pt. „Kultura bez granic”. W przeglądzie wzięły udział kapele i zespoły pieśni i tańca z województwa podkarpackiego i Ukrainy. Ich występy oceniane były przez jurorów - ks. kan. Józefa Dudka, Marię Żaczek oraz Renatę Sikora. I miejsce w konkursie folklorystycznym zajął zespół „Wyspa Dzieciństwa”, działający przy MDK we Lwowie. II miejsce przypadło zespołowi pieśni i tańca „Familia” z Rudołowic, a III - zespołowi pieśni i tańca „Wrzos” z gminy Orły. Jury przyznało wyróżnienie dla kapeli ludowej „Sokoły” z Cieszanowa. Konkurs młodzieżowych zespołów tanecznych oceniało jury w składzie: Anna Wojtyszyn, Elżbieta Szczebiwilk i Monika Buczek, i zdecydowało przyznać w grupie starszej I miejsce dla zespołu „Wyspa Dzieciństwa” z Ukrainy, II - dla zespołu „Czerwone Korale” z Oleszyc i III - dla zespołu „Wrzos” z Orłów oraz wyróżnienie dla „Familii”. Wśród tancerzy młodszych kolejność była następująca: „Iskierki” z Oleszyc, „Impuls” z Zalesia i Kinga Kisała. Dzieci przedstawiły również swoje zdolności artystyczne w konkursie plastycznym pod tytułem „Mój piękny świat”. Jury, pod przewodnictwem Renaty Kisały, nagrodziło prace plastyczne zespołów: „Wrzos”, „Iskiereczki” i „Familia”. Organizatorzy tego przeglądu zwycięzcom i wyróżnionym przyznali nagrody. Podsumowując tę imprezę burmistrz Oleszyc stwierdził, że potrzeba nam w gminie takich kulturalnych spotkań. Będziemy przygotowywać kolejne.

Według Słowa

2019-12-04 07:07

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 25

wikipedia.org

Teksty czytań mszalnych dzisiejszej niedzieli mówią o mnie i o tobie. To ja jestem Adamem, to ja jestem Ewą, to jest nasza historia. Kościół, nasza matka, podaje nam te teksty „dla naszego pouczenia”, jak mówi drugie czytanie.

Nie jest tak, że nasi pierworodni rodzice zgrzeszyli, a my tylko nosimy tego konsekwencje; owszem, jeżeli dziadek przepił młyn, to wnuki go nie odziedziczą. Grzech pierworodny jest „matrycą” każdego grzechu. Każdy z nas przez swój grzech uczestniczy czynnie w grzechu Ewy i Adama. Słuchamy upadłego anioła, który prowokuje: Czy to prawda, że Bóg wam wszystkiego zabrania? Nie możecie jeść ze wszystkich drzew tego ogrodu? Jakby was Bóg kochał, pozwoliłby wam na wszystko. Bóg ciebie nie kocha, ponieważ ci czegoś zabrania. Drugi element tej pokusy jest taki: Ty zadecydujesz, co dla ciebie będzie dobre. Dlaczego masz słuchać Boga, który będzie decydował o tym, co dobre jest dla ciebie? Ty stań w miejscu Boga, ty decyduj, jak będzie wyglądało twoje życie, co przyniesie ci szczęście, co będzie dla ciebie dobre. Przecież liczysz się tylko ty i twoje szczęście.

Efekt grzechu, który polega na odłączeniu się od Boga, powoduje lęk i samotność. Człowiek ucieka i kryje się. Bóg nie przestał go kochać i szuka go. Odłączenie się od Boga powoduje też rozdział między ludźmi. Zaczynają się nawzajem oskarżać, obwiniać, zostaje zburzona jedność i miłość.

Maryja – Nowa Ewa w scenie Zwiastowania daje nam inne pouczenie. To Boga trzeba słuchać bardziej niż wszystkich innych, bardziej niż siebie samego. Bóg kocha mnie najmocniej i On wie, co dla mnie będzie dobre. Ja chcę dobrze, a wychodzi źle. Czynię to, czego nie chcę. Pragnę dobra, a czynię zło, którego nie chcę (por. Rz 7, 19). Maryja uwierzyła Bogu, Jemu zaufała, Jemu była posłuszna. Na słowo posłańca Boga odpowiedziała: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Dzięki wierze Maryi Bóg sprawił cud poczęcia naszego Zbawiciela. W Jezusie Chrystusie spełniła się obietnica: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Chrystus zwyciężył szatana, zmartwychwstał. Maryja i jej potomstwo zmiażdży łeb węża, którym jest diabeł.

Potomstwem Maryi jest lud Boży, Kościół, a więc my wszyscy ochrzczeni i trwający z Jezusem przez modlitwę i życie w łasce uświęcającej mocą przyjmowanych sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Szczyrk: modlitwa za ofiary wybuchu gazu

2019-12-08 21:27

rk / Szczyrk (KAI)

W intencji ofiar niedawnej katastrofy, ich bliskich, a także wszystkich, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc modlono się 8 grudnia św. w kościele parafialnym w Szczyrku. Wielu uczestników Mszy św. wspominało zmarłych tragicznie sąsiadów i przyjaciół.

Foto-Rabe/pixabay.com

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła ks. Andrzej Loranc, który przewodniczył liturgii, wyjaśnił, że jest to modlitwa, w której wierni proszą, „by tych, którzy ucierpieli w katastrofie, objąć modlitwą”, a także „prosić o Boże błogosławieństwo dla tych, którzy żyją, a dla tych, którzy odeszli, o życie wieczne”.

„Przychodzimy pełni bólu, smutku, przygnębienia. Przechodzimy też pełni nadziei, jako ludzie wierzący” – dodał i wskazał na Maryję , która stała pod krzyżem swojego Syna. „Ona umiała zawierzyć Bogu. Prośmy o to, abyśmy i my potrafili” – dodał kapłan.

W kazaniu ks. Andrzej Sander wspomniał o jednej z ofiar tragedii, która miała przystąpić w przyszłym roku do I komunii świętej. „Otrzymujecie dziś medaliki z Matką Bożą, a nasza koleżanka Michalina już ją widzi. Jest razem z nią” – tłumaczył obecnym na modlitwie koleżankom i kolegom nieżyjącej dziewczynki.

W wyniku wybuchu gazu, do którego doszło 4 grudnia, pod gruzami domu, należącego do jednej rodziny, zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci.

Caritas bielsko-żywiecka poinformowała, że środki finansowe przeznaczone na pomoc dla najbliższych ofiar katastrofy w Szczyrku należy wpłacać na rachunek bankowy diecezjalnej Caritas: 47 1240 1170 1111 0010 6323 0610 z dopiskiem: Pomoc Szczyrk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem