Reklama

Wakacje z Caritas

Anna Bensz-Idziak
Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty) 30/2012

Wolontariusze dzieciom, wyjazd podopiecznych Programu „Skrzydła”, Sommer Camps Annahütte dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas oraz półkolonie w placówkach świetlicowych - to akcje Caritas diecezjalnej realizowane w ramach Wakacji Caritas 2012

Przez kilkanaście lat Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej organizowała kolonie i obozy wakacyjne dla dzieci i młodzieży, korzystających w roku szkolnym ze wsparcia Parafialnych Zespołów Caritas. W tym roku, po raz pierwszy, organizacja zrezygnowała z tego typu inicjatyw. - Jest wiele powodów, dla których Caritas zrezygnowała z bezpośredniej organizacji turnusów kolonijnych. Stworzyliśmy w ten sposób możliwość organizowania wyjazdów kolonijnych Parafialnym Zespołom Caritas, które z powodzeniem robiły to w poprzednich latach. Ponadto organizatorzy takich wyjazdów mogą na własną rękę planować miejsca, rekrutować uczestników i angażować w te dzieła rodziców, opiekunów, wolontariuszy czy księży - mówi Anna Maria Fedurek. Caritas diecezjalna nadal dofinansowuje wyjazdy wakacyjne PZC i parafii dla dzieci z ofiar zebranych w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Wśród wakacyjnych propozycji Caritas pozostała akcja ciesząca się popularnością od kilku lat - Wolontariusze dzieciom. - Jej celem jest zorganizowanie wolnego czasu dzieciom - podopiecznym placówek wsparcia dziennego z terenu diecezji. Akcja polega na przeprowadzaniu zajęć tematycznych-plastycznych, sportowych, muzycznych, tanecznych, edukacyjnych w okresie wakacji - mówi Agata Obszańska, koordynująca projekt.
Pierwsze warsztaty dla dzieci odbyły się już w Gorzowie i Rajewie, a kolejne są zaplanowane 24 lipca na stadionie Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz 25 lipca i 1 sierpnia - wówczas wolontariusze zapraszają do Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bunkier” w Świdnicy.
Stypendyści Programu „Skrzydła” wyjadą w sierpniu na dwa turnusy wypoczynkowe do gospodarstwa agroturystycznego w Ługach. W ramach tegorocznej edycji „Skrzydeł” ze wsparcia dobroczyńców skorzystało 77 uczniów z terenu diecezji.
Caritas diecezjalna organizuje również wyjazd polsko-niemiecki dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej - Sommer Camps Annahütte. Uczestników wyłonił wcześniejszy konkurs plastyczny.
Tradycyjnie już organizowany jest wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez Caritas i parafie - w formie półkolonii. W Zielonej Górze tego typu inicjatywy realizuje dziesięć placówek, obejmując opieką ok. 150 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Reklama

Wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku

2019-12-05 06:23

wpolityce.pl

Dotychczas odnaleziono ciała 8 osób. Przed godz. 2 w nocy ratownicy spod gruzów domu w Szczyrku wyciągnęli dwa ciała, kobiety i dziecka. O godz. 4.30 znaleziono kolejne dwa ciała. Nawet osiem osób, w tym dzieci, mogło przebywać w budynku, który zawalił się w Szczyrku w wyniku wybuchu gazu - poinformowała rzecznik bielskiej straży pożarnej Patrycja Pokrzywa.

TVP Info

"Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku, oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie" - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.Informacje o liczbie mieszkańców mamy od osoby, która mieszkała w zawalonym budynku. W chwili wybuchu była w pracy — powiedziała Pokrzywa.

Na miejscu pracuje prawie 100 strażaków; szukamy ośmiu osób, oczywiście żywych — mówił śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski

Rzecznik dodała, że budynek jest całkiem zawalony. Gdzieniegdzie są zarzewia ognia. Trwa dogaszanie i odgruzowywanie. Dojechała już grupa poszukiwawcza z Jastrzębia-Zdroju z psami ratowniczymi — poinformowała.

Do wybuchu doszło przed godziną 19. Na miejscu w akcji ratunkowej uczestniczy 12 zastępów strażaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Duka: to Jan Paweł II położył kres fałszywej tolerancji

2019-12-05 18:22

Krzysztof Bronk /vaticannews / Praga (KAI)

Jedną z przyczyn skandali seksualnych w Kościele jest osłabienie prawa kanonicznego, które w przeszłości funkcjonowało bardziej precyzyjnie i bezwzględnie – uważa kard. Dominik Duka, prymas Czech. Podkreśla on, że w przeszłości biskup nie miał trudności z rozwiązywaniem takich problemów. Kiedy na przykład okazywało się, że ktoś jest homoseksualistą – mówi kard. Duka - to natychmiast trzeba go było wydalić. Potem jednak w czasach rewolucji seksualnej i soboru wszystko to stało się bardziej dyskusyjne. Twierdzono, że nie można karać człowieka za to, na co nie ma wpływu. Było większe otwarcie, pozostawała tylko spowiedź i nikt sobie z tym nie radził – wspomina 77-letni kard. Duka. Podkreśla on, że przełom wprowadził dopiero Jan Paweł II, który w pewnym momencie jasno powiedział „dość”, położył kres tej fałszywej tolerancji i wskazał na potrzebę współpracy z policją i sądownictwem.

Vatican News / ANSA
kard. Dominik Duka, prymas Czech

Skandale seksualne to jeden z tematów obszernej rozmowy pomiędzy kard. Duką i czołowym czeskim reżyserem filmowym Jiřím Strachem, opublikowanej w miesięczniu Xantypa. Arcybiskup Pragi przypomina, że jeśli chodzi o wykorzystywanie nieletnich, to w czeskim Kościele wciąż są to przypadki marginalne. Od 1990 r. tylko w dziesięciu sprawach zapadły wyroki. Jiří Strach pyta się również o uwidaczniające się coraz bardziej rozbicie czeskiego Kościoła. Kluczową rolę odgrywa tu postać praskiego kapłana Tomáša Halíka, który publicznie krytykuje kard. Dukę i skupia wokół własnej osoby jego przeciwników. „Gdyby ktoś na planie filmowym przez cały czas mówił mi, że wszystko, co robię jest złe i nieustannie rzucał mi kłody pod nogi, to moim świętym prawem reżysera byłoby go wyrzucić. Czy arcybiskup Pragi nie może tego zrobić?” – pyta czeski reżyser. „Nie mogę sobie na to pozwolić i nawet nie chcę – odpowiada kard. Duka. Jeśli łączy cię z kimś kawał wspólnego życia, dużo z nim przeżyjesz, współpracujesz, to potem nie jest tak łatwo powiedzieć: zejdź mi z oczu!”.

Zdaniem arcybiskupa Pragi dzielenie Kościoła na dwa obozy świadczy o nieumiejętności prowadzenia dialogu, o brakach w postawie demokratycznej. Problemem dzisiejszego społeczeństwa jest straszna nienawiść. Jeśli ktoś mi nie pasuje, to wszystko będę robił przeciwko niemu. Jeśli nie wybraliście mojego kandydata, to nie będę z wami współpracował. Pod tym względem, zauważa kard. Duka, doszło do strasznego upolitycznienia życia społecznego, kulturalnego i religijnego.

Arcybiskup Pragi odniósł się również do stawianego mu często zarzutu, że za bardzo przyjaźni się czeskimi prezydentami. Przyznał, że z Milošem Zemanem zna się od dawna, wie dużo o jego życiu osobistym i problemach. „Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie utrzymujemy przyjacielskich relacji, choć niekiedy się nie zgadzamy” – powiedział Prymas Czech. Z Václavem Klausem odbył wiele dyskusji, również na tematy religijne. „Wzajemnie się szanujemy i w wielu sprawach się rozumiemy” – potwierdza kard. Duka. Sięgając natomiast do przyjaźni z Václavem Havlem, przypomina, że zawiązała się ona w komunistycznym więzieniu. Przywołuje też swe ostatnie spotkanie z byłym prezydentem, kiedy to w słowach na pożegnanie, Havel, który przez całe życie deklarował się jako agnostyk, przyznał się jednak do wiary w Boga. „Jaroslavie – mówił Vaclav Havel, zwracając się do kard. Duki, jego cywilnym, więziennym, a nie zakonnym imieniem – przecież to wiemy, On istnieje!”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem