Reklama

Temat tygodnia

Sierpień - miesiąc walki ze zniewoleniem

Ziemio, która nie przestajesz być cząstką naszego czasu. Ucząc się nowej nadziei, idziemy poprzez ten czas ku ziemi nowej. I wznosimy ciebie, ziemio dawna, jak owoc miłości pokoleń, która przerosła nienawiść” (Karol Wojtyła, „Myśląc Ojczyzna...” (1974).
Sierpień, rozbudowany pamięcią o Polsce i Polakach, prowadzi nas w prostej linii do słynnej Bitwy Warszawskiej - Cudu nad Wisłą i jest miesiącem bardzo pouczającym. Polska poczuła się wtedy zapewne najbardziej sobą, bo broniła nie tylko siebie, ale i Europy. O krwi polskich żołnierzy należy dzisiaj szczególnie pamiętać. Będą zawsze różne opinie, ale co do sprawy wolności Ojczyzny opinia jest jednoznaczna: obroniliśmy ją w 1920 r. Lecz to nie był koniec. Przyszedł burzliwy czas przygotowujący wybuchu II wojny światowej i czas września pełnego lęków, niepokoju i łez. Przyszedł również inny tragiczny sierpień - czas Powstania Warszawskiego. Patrzymy na zdjęcia młodych chłopców i dziewcząt, w oczach których malowała się wielka miłość Ojczyzny i waleczność w jej obronie, w obronie normalnego życia Polaków. Niektórzy kwestionują dziś potrzebę tej walki zbrojnej, mówią wręcz, że nie było to rozsądne i roztropne. Ale tam, gdzie chodzi o wolność, to najzwyczajniej trzeba się o nią troszczyć, a często trzeba ją sobie wywalczyć.
My zawsze stawaliśmy gotowi do tej walki, kiedy tylko zaistniała taka potrzeba, i walczyliśmy za wolność naszą i waszą - za wolność narodów i ludów. Taka była polska filozofia. Dlatego sierpień jest dla nas szczególnym znakiem czasu wyzwalającego do wolności, do tego, co lepsze, piękniejsze, co sprzyja człowiekowi.
Obok wielu innych wydarzeń jest w naszej polskiej historii także Sierpień 80, a w nim zryw wolnościowy robotników sprzeciwiających się komunizmowi. Jakże wielu poszło wtedy do więzień, a później często zostało zmuszonych do wyjazdu za granicę, ale nie chcieli zgodzić się na Polskę nieprawdziwą, nie naszą, na Polskę zakneblowaną w swym rozwoju.
Dzisiaj biskupi polscy wzywają naród w sierpniu do podjęcia jeszcze jednego ważnego zadania. To walka z wielkim zniewoleniem narodu przez alkohol, co skutkuje tak wieloma wypadkami drogowymi i nieszczęściami wielu polskich rodzin. Bo jest dla nas sierpień miesiącem zrywu wolnościowego i trzeba też nierzadko pokonać wroga, który jest w nas, pokonać zło, które niszczy naród, powoduje, że ludzie pracują na pomniejszenie swojego człowieczeństwa.
Zechciejmy więc w sierpniu 2012 r. z jednej strony uczcić tych, którzy zginęli w 1920 r. w Bitwie Warszawskiej, tych, którzy polegli w Powstaniu Warszawskim, którzy walczyli w obronie Polski i polskości w ciągu powojennych lat naszych zmagań o wolność. Pamiętajmy też, że o wolność musimy się bić każdego dnia, także z samym sobą, wybierając prawdziwe dobro, a nie to, co stanowi zniewolenie dla ludzkości. Niech patronem będzie nam tu sługa Boży - kard. Stefan Wyszyński - wielki obrońca „wszystkiego, co Polskę stanowi”. Bo tak jak ojciec i matka, jak rodzinny dom, jak pamiątki rodzinne, zdjęcia, które nas łączą, jednoczą, „umieszczają” w jednym miejscu, sprawiają, że czujemy się ważni - tak ważny jest nasz zdrowy polski dom, nasza Ojczyzna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję