Reklama

Parafia nad Wartą

W samym sercu Załęczańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się niewielka miejscowość - Krzeczów z parafią pw. św. Zofii Wdowy. Proboszczem wspólnoty jest ks. kan. Andrzej Chałupka

Parafia w Krzeczowie należąca do dekanatu działoszyńskiego znajduje się na terenie trzech gmin - Działoszyn, Siemkowice i Wierzchlas. Krzeczów słynie ze wspaniałego położenia, bowiem kościół został wybudowany w miejscu starego koryta warciańskiego. Badania archeologiczne wskazują, że przed narodzeniem Pana Jezusa istniała w tym miejscu osada. Mówią o tym wydobyte tutaj przedmioty codziennego użytku. Do stanowisk archeologicznych nie ma w tej chwili dojścia, ale badania prowadzone są nadal. - W ubiegłym roku podczas prac kanalizacyjnych odsłonięto kolejny kurhan z wazami i ludzkimi szczątkami - opowiada Ksiądz Proboszcz - taki był ówczesny system grzebania zmarłych - spalano ciała i umieszczano w garncach. W czasie II wojny światowej były tutaj niemieckie okopy, w tych miejscach odnaleziono broń, naboje, taśmy nabojowe, udokumentowane rzeczy trafiły do muzeum, prawdopodobnie w Poznaniu. Być może kiedyś doczekają się publikacji naukowej.

O parafii

Parafia pw. św. Zofii Wdowy powstała na początku lat 50. Kiedyś był tutaj mały kościółek przy głównym trakcie. Rozebrano go i po tamtym kościele nie ma już śladu. - W obecnym kościele znajduje się obraz przedstawiający św. Zofię, przeniesiony z tamtego kościółka, a na plebanii mamy zachowane inne obrazy - mówi ks. Andrzej. Obraz znajdujący się z prawej strony prezbiterium przedstawia św. Zofię Wdowę z trzema córkami: Pistis, Elpis i Agape (Wiara, Nadzieja i Miłość). Nie wiadomo, dlaczego parafia otrzymała wezwanie rzymskiej męczennicy.
Budową obecnego kościoła zajmował się ówczesny proboszcz ks. kan. Jan Skibiński, aktualnie dziekan dekanatu działoszyńskiego i proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Działoszynie. Budowę rozpoczęto w 1999 r., a zakończono w 2000 r. Kościół poświęcił 23 lipca 2000 r. abp Stanisław Nowak. Parafia św. Zofii obejmuje cztery miejscowości: Mokre, Kochlew, Broników - to zaledwie kilkanaście rodzin oraz Niżankowice. W tej ostatniej znajduje się kaplica dojazdowa pw. św. Jana Chrzciciela, w której Msza św. odprawiana jest praktycznie codziennie (godz. 19), a w niedzielę (godz. 10.15) i święta zawsze. W kościele parafialnym Eucharystia sprawowana jest w dni powszednie o godz. 18, a w niedziele o godz. 8.30 i 12.
W parafii działają: Rada Parafialna, pięć kół różańcowych, Akcja Katolicka, niestety, nie ma KSM-u, bo nie ma młodzieży, grupa przygotowująca się do bierzmowania liczy zaledwie 36 osób i obejmuje aż cztery roczniki.

Reklama

O świątyni

Ksiądz Proboszcz i mieszkańcy upiększają kościół, który swoim „drewnianym” wnętrzem bardzo przypomina sanktuarium na Krzeptówkach. Tutaj również wykonawstwem zajęli się górale. Ołtarz główny został zrobiony z dębu, podobnie krzyż, figury św. Jana i Matki Bożej oraz chrzcielnica. Obraz na ścianie w prezbiterium namalował miejscowy malarz Krzysztof Goclik. Malowidło przedstawia scenę z godziny śmierci Pana Jezusa. Pod figurą św. Jana umieszczona została ikona Świętej Rodziny, a pod figurą Matki Bożej ikona Matki Bożej Katyńskiej, przytulającej do siebie żołnierza z przestrzeloną potylicą.
Drugą - nową patronką parafii jest św. Kinga, której poświęcono ołtarz boczny z prawej strony. Obraz i relikwie św. Kingi zostały tutaj przywiezione, gdy Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Kingę świętą. Wydarzenie to zostało upamiętnione tablicą z prawej strony przy wejściu do kościoła. W parafii rozwijane są nabożeństwo i kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zainicjowane przez ks. Skibińskiego. W lewym bocznym ołtarzu umieszczono kopię obrazu Matki Bożej z rzymskiego kościoła. 4 sierpnia br. został poświęcony i zawieszony przy konfesjonale obraz św. Jana Marii Vianneya. Niebawem przy wejściu na chór zostanie umieszczony obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Nowe inicjatywy

Ks. Andrzej Chałupka, pracujący w Krzeczowie 3 lata, próbuje w parafii rozwinąć nabożeństwo do Aniołów i kult św. Michała Archanioła, z którym zetknął się, gdy mieszkał 3 lata w San Giovanni Rotondo i rok w Bari we Włoszech, będąc we wspólnocie Apostolstwa Jezusa Ukrzyżowanego. W parafii przed uroczystością św. Michała Archanioła prowadzone będą dwudniowe rekolekcje dla członków bractwa, członkowie otrzymali także modlitwy do tego Świętego, a 29 września już oficjalnie wpiszą się do specjalnej księgi. W świątyni znajduje się rzeźba Księcia wojska niebieskiego. W planach jest także umieszczenie w ołtarzach bocznych relikwii, które ks. Andrzej przywiózł z Włoch.
Ksiądz Proboszcz w nietypowy sposób promuje Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Reklamuje ją na łódce. W tym roku - ze względu na bardzo trudny czas pogodowy - 16 dni ks. Chałupka płynął Wisłą od Warszawy w kierunku Bydgoszczy, później rzeką Brdą, a następnie Kanałem Bydgoskim i na Noteci w Kruszwicy zakończył spływ. Łódź Księdza Proboszcza nosi nazwę „Regina Poloniae” i obklejona jest naklejkami z napisem „Niedziela”. Gratulujemy pomysłu!

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję