Reklama

Białorusini pokochali Kaczyn

Niedziela kielecka 34/2012

Język białoruski w te wakacje można było często usłyszeć w ośrodku wypoczynkowym w Kaczynie, odbyły się tam bowiem trzy udane turnusy dla dzieci i młodzieży z Białorusi - dwa (lipcowe) zorganizowane przez kielecką Caritas oraz sierpniowy, przygotowany przez Fundację „Pomost”.
- Uczestnicy białoruskich turnusów zasługują na pochwałę: grzeczni, zdyscyplinowani, chętni do udziału w naszych programach i propozycjach spędzania czasu w Polsce i na Kielecczyźnie - mówi szef ośrodka ks. Bogusław Bochenek. - Poza tym pogoda dopisała, komary wyjątkowo nie dokuczały, więc 150 osób z Białorusi dobrze się czuło w podkieleckim Kaczynie.
Uczestnicy lipcowego wypoczynku, czyli dwóch turnusów, liczących łącznie sto osób, pochodzili z parafii Miłosierdzia Bożego w Grodnie. To największa - ok. 40-tysięczna katolicka parafia na Białorusi. Opiekunami grup były siostry zakonne, alumni grodzieńskiego Wyższego Seminarium Duchownego i studenci pedagogiki. Celem pobytu dzieci polonijnych był wypoczynek oraz poznawanie historii i tradycji kraju przodków. - Dzieci uczestniczyły w pielgrzymce do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, poznawały zabytki Krakowa i Kielc, wędrowały po szlakach Gór Świętokrzyskich, odwiedziły najstarsze polskie sanktuarium na Świętym Krzyżu oraz Park Jurajski w Bałtowie - informuje ks. Krzysztof Banasik, wicedyrekor kieleckiej Caritas. - Zorganizowano dla nich także zajęcia sportowe, rekreacyjne, wyjazdy na basen, były codzienna Msza św., nabożeństwa i modlitwy.
Kolonie polonijne są częścią Wakacyjnej Akcji Caritas (w Karpaczu, Pogorzelicy i Kaczynie Caritas Diecezji Kieleckiej zorganizowała 10 turnusów dla ok. 900 dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych z terenu diecezji kieleckiej. Ok. 400 dzieci uczestniczy w półkoloniach).
Z kolei 50-osobowa grupa katolików z północnej Białorusi przebywała w Kaczynie od 28 lipca do 11 sierpnia, a koloniom patronowała kielecka Fundacja „Pomost” (Fundację „Pomost” powołała Caritas Diecezji Kieleckiej w 2009 r.). Fundacja pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na kolonie dla Białorusinów, a ks. Bochenek zadbał o atrakcje i sprawną organizację wypoczynku.
Białorusini z sierpniowego turnusu w Kaczynie, w wieku 10-15 lat, wszyscy bez wyjątku byli katolikami, wielu z nich miało polskie korzenie. Związani z katolickimi parafiami w Naroczy i w miejscowości Miadzioł, mieszkają w urokliwych okolicach jeziora Narocz. - U nas jest pięknie, ale Polska też jest bardzo piękna, szczególnie góry - mówi Masza Baradonowa z Madzioła, która w Polsce bawi po raz piąty. Jest zauroczona językiem polskim i śpiewem w kościele, sama chętnie także śpiewa w Kaczynie. Wika Ławrynajtin gości w Kaczynie po raz trzeci. Lubi przyrodę - podobają się jej okolice Kaczyna i Góry Świętokrzyskie, dobrze wspomina udział w warszawskiej „Parafiadzie”, już nie może się doczekać wycieczki do Wieliczki...
W 14-dniowym programie pobytu znalazło się m.in.: zwiedzanie starówki krakowskiej z Wawelem, Wieliczki, sanktuarium na Świętym Krzyżu, Kielc, wyprawa do Parku Jurajskiego w Bałtowie, wyjazdy na basen „Perła” w Morawicy, zalew w Borkowie.
Była też możliwość skorzystania z codziennej Mszy św. - na zasadzie dobrowolności - i zdecydowana większość meldowała się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej i bł. Jana Pawła II. - To dzieciaki z katolickich parafii, w Naroczy są karmelici, a katolicka parafia ze Świru od dawna z nami współpracuje - mówi ks. Bochenek. Nazywa pobyt kolonią z elementami katolickimi i zaznacza, że Kaczyn jest dostępny nie tylko dla polonusów - zaledwie nieliczni z sierpniowego turnusu mieli polskich przodków, większość nie mówi po polsku.
Teresa Kalczinskaja, nauczycielka z Naroczy, po raz piąty jest w Kaczynie jako wychowawca białoruskiej grupy. Zauważa piękne położenie ośrodka - w lesie, blisko zalewu w Borkowie, ale i w bliskości Kielc oraz bardzo dobrą organizację pobytu, zapewnioną przez polskiego księdza.
Białorusini goszczą w Kaczynie od 10 lat. Ośrodek, niegdyś caritasowski, od 2009 r. prowadzi kielecka Fundacja „Pomost”, powołana przez Caritas. Planowana jest rozbudowa bazy wypoczynkowej ośrodka, który wzbogaci się o pięć nowych domków. Prace w Kaczynie ruszają prawdopodobnie jesienią 2012 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję