Reklama

300 km do tronu Maryi

300 km - tyle co roku pokonują uczestnicy Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Ta trasa otworzyła się przed nimi po raz 35. w sobotę, 4 sierpnia

Tradycyjnie Mszą św. sprawowaną na placu Farnym o 6.30 rozpoczęła się wędrówka rzeszowskich pątników do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny. Tegoroczna inauguracja pielgrzymki była wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz 35-lecia - w porannej Mszy św. uczestniczyli także pielgrzymi, którzy do Częstochowy wybrali się na rowerach. Pielgrzymka im. św. Krzysztofa wystartowała po raz 33. Jest najstarszą pielgrzymką rowerową w Polsce. W tym roku wzięło w niej udział 250 osób. W pielgrzymce pieszej natomiast do Czarnej Madonny podążało ok. 1,5 tys. pątników w 13 grupach pod patronatem świętych i błogosławionych.
Ok. 1,5 tys. pątników słuchało Słowa Bożego i otrzymało błogosławieństwo Biskupa Ordynariusza wraz z tradycyjnymi „dukatami”. „Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat - Niech was Pan Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi - szczęśliwymi, zdrowymi i ubogaconymi” - mówił na rozesłanie Pasterz diecezji rzeszowskiej. W tym roku z okazji jubileuszu pielgrzymki oraz 20-lecia powstania diecezji rzeszowskie dukaty przybrały formę materialną - okolicznościowy numizmat przygotowało Katolickie Radio „Via”.
A czego obawiają się pątnicy? „Odrobinę trudów fizycznych, ale chęci są większe niż przeszkody” - mówili rano przed wyruszeniem na szlak. Małgorzata, debiutantka, jest szczęśliwa, że wreszcie udało jej się wybrać w drogę. „Już od wielu lat planowałam i wreszcie się udało. Jestem dobrej myśli. Na pewno dojdę. Cieszę się obecnością tylu osób” - mówiła na placu Farnym.
Pielgrzymom towarzyszyli też pątnicy duchowi. To wszyscy ci, którzy zostali w domach - bliscy, rodzina, znajomi, chorzy oraz osoby, które nie mogły wyruszyć na pielgrzymkę. Tworzą one 14. grupę pielgrzymkową pod patronatem bł. ks. Jana Balickiego. Wszystkie te osoby włączają się w pielgrzymkę poprzez wspólną modlitwę prowadzoną codziennie o 20.30 w rzeszowskim kościele Świętego Krzyża. Odmawiana jest tam modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski w intencjach niesionych przez pielgrzymów, w intencji Kościoła, Ojca Świętego i Ojczyzny. Ta modlitwa pomogła pielgrzymom dotrzeć do tronu Czarnej Madonny, gdzie oddali Jej wszystkie intencje 13 sierpnia, po 10 dniach wędrówki ze śpiewem, modlitwą i świadectwem miłości bliźniego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Bieg do Pękniętego Serca

2022-12-03 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Życie

Kilkunastu biegaczy łódzkich uczciło pamięć Dzieci z Przemysłowej. Bieg odbył się w 80. rocznicę utworzenia obozu nazywanego „Małym Oświęcimiem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję