Reklama

„Pyszniczanie” wizytówką

Zespół Ludowy „Pyszniczanie”, to artystyczna wizytówka gminy Pysznica. Od piętnastu lat uświetnia wiele uroczystości w regionie dolnosańskim, podtrzymując pieśnią tradycje ludowe, religijne i patriotyczne. - Naszymi występami niesiemy ludziom radość, niekiedy wyciskamy łezkę wzruszenia - mówi Eugeniusz Surowaniec, kierownik zespołu.- Nasz zespół powstał w 1997r. Wszystko zaczęło się od pomysłu, który poddała Krystyna Błażejowicz. Dołączył do nas gawędziarz Wojciech Łopaciuch i zaczęliśmy działalność w trzyosobowym składzie. Później stopniowo dochodziły kolejne osoby i dzisiaj mamy czternastu członków.
- Nasza praca wypływa z potrzeby serca - akcentuje kierownik „Pyszniczan”. Członkowie zespołu lubią to, co robią, dostrzegając wielką wartość w podejmowanych przedsięwzięciach. Wnoszą bowiem swoją cząstkę w pielęgnowanie lokalnej kultury i tradycji, mając przy okazji odskocznię od codzienności. Spotykają się na próbach w każdy wtorek, korzystając z gościnności Domu Kultury w Pysznicy i wielkiej życzliwości Barbary Żywczak - dyrektora placówki. Opieką otaczają ich także władze gminy Pysznica, a środowisko docenia ponoszony trud.
„Pyszniczanie” otrzymują wiele zaproszeń na różnorodne uroczystości. Są bardzo aktywni, koncertując w Pysznicy i okolicach. Co roku uświetniają gminną uroczystość wręczenia medali jubilatom obchodzącym 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego, są częstymi gośćmi w Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, śpiewają na imprezach organizowanych przez parafie, placówki kultury, instytucje. Ponadto wykonują wieniec dożynkowy na dożynki organizowane przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli, a w 1998 r. zaprezentowali się ze swoim wieńcem na przeglądzie wojewódzkim w Radomyślu Wielkim. Z ogromnym sentymentem wspominają wyjazd do sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim w 2010 r., gdzie śpiewali na Mszy św. i koncertowali dla dwóch tysięcy pielgrzymów.
Osiągnięcia zespołu zostały docenione na forum powiatu stalowowolskiego. W 2004 r. „Pyszniczanie” otrzymali Nagrodę Starosty Stalowowolskiego za twórczość artystyczną i podtrzymywanie tradycji. Natomiast w 2010 r. zdobyli trzecią nagrodę na Ogólnopolskich Konfrontacjach Zespołów Ludowych w Dębicy.
Cieszy rozwój zespołu i nawiązanie współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Lasowiacy” Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. To właśnie muzycy lasowiackiej kapeli zasilają „Pyszniczan” podczas ważniejszych występów.
Występy Zespołu Ludowego „Pyszniczanie” są zawsze znaczącymi i ciekawymi wydarzeniami. Artyści nagradzani są brawami, płyną słowa podziękowań wypowiadanych przez słuchaczy i organizatorów. Zespół odwzajemnia wszystkim okazywaną życzliwość, śpiewając: „Żegnajcie drodzy, żegnajcie mili, zespół z Pysznicy w pas się wam chyli. Nasza piosenka głośno rozbrzmiewa, radość i miłość wokół rozsiewaZ”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Bieg do Pękniętego Serca

2022-12-03 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Życie

Kilkunastu biegaczy łódzkich uczciło pamięć Dzieci z Przemysłowej. Bieg odbył się w 80. rocznicę utworzenia obozu nazywanego „Małym Oświęcimiem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję