Reklama

Bohaterowie wiary

Niedziela świdnicka 34/2012

W czwartek 9 sierpnia we wczesnych godzinach porannych do Tronu Pani Jasnogórskiej pod hasłem „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” dotarła 9. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Pątników powitał główny przewodnik pielgrzymki ks. prał. Romuald Brudnowski, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Ap. w Kudowie-Czermnej. Na wałach jasnogórskich obecni byli: biskup ordynariusz diecezji świdnickiej Ignacy Dec, który błogosławił poszczególne grupy, oraz kapłani, którzy przyjechali do Częstochowy, by uczestniczyć z pątnikami w „najważniejszym wydarzeniu duszpasterskim w roku”. W siedmiu grupach pielgrzymowało ponad 920 pątników. Drugie tyle uczestniczyło w „rekolekcjach w drodze” duchowo. Była to tzw. grupa siódma, która pielgrzymów wspierała, ofiarując za nich swoje modlitwy, cierpienia i pracę. Z różnych względów musieli pozostać w domu, ale pozostawali w łączności z pielgrzymami. Wielu diecezjan dojechało ze swoimi duszpasterzami w pielgrzymkach autokarowych na zakończenie pielgrzymki. W służbach pielgrzymkowych zaangażowanych było 60 osób, w tym 30 z Kudowy-Zdroju. Pielgrzymowało aż 32 kapłanów - najwięcej z grupy wałbrzyskiej. Szli również klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Wśród pątniczek były także cztery siostry zakonne. W tym roku z pielgrzymami diecezji świdnickiej wędrowała grupa ukraińska z s. Immaculatą, jedna osoba z USA i jedna z Kanady. Podobnie jak w latach poprzednich odbywały się zmagania sportowe o puchar głównego przewodnika. Turniej piłki nożnej wygrała reprezentacja gr. 3 (ziemia kłodzka), natomiast w turnieju piłki siatkowej dziewcząt najlepsze okazały się siatkarki reprezentujące gr. 8 (dekanat głuszycki).
Tradycyjnie Mszę św. w katedrze na rozpoczęcie pielgrzymki odprawił bp Ignacy Dec, a następnie odprowadził pielgrzymów do granic miasta. Ordynariusz aż siedmiokrotnie przebywał wśród pielgrzymów, dojeżdżał na wieczorne Apele, wygłosił również cztery homilie i rozważania. Bp Adam Bałabuch sprawował Mszę św. w Pieszycach i pielgrzymował w kilku etapach.
Pielgrzymka trwała 11 dni i zakończyła się Eucharystią sprawowaną w Kaplicy Cudownego Obrazu. Pątników powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił Ordynariusz Świdnicki. - Jesteśmy u celu naszego trudu pielgrzymiego - mówił bp Dec. - Stoimy przed obliczem Jasnogórskiej Matki i Królowej z wielkim wzruszeniem. Oto Matka Boża patrzy z miłością na każdą i każdego z nas. Cieszy się bardzo, że przybyliśmy do Niej, patrzy na nas indywidualnie i na wszystkich nas razem. W Jej Sercu jest miejsce dla nas wszystkich. Ona ma wgląd w głębinę naszych serc, wie dobrze, z czym przyszliśmy i jakie mamy potrzeby, jakie niedomagania, zna nasze prośby. Na zakończenie słowo do pielgrzymów skierował obecny na wałach i Mszy św. ks. Marian Janus - Krajowy Koordynator ds. Pieszych Pielgrzymek. W dziewiątej pielgrzymce - trwającej od 30/31 lipca do 9 sierpnia - szło siedem grup, które prezentujemy poniżej.

Reklama

Grupa pierwsza

„Jesteśmy bardzo zgraną grupą, rozśpiewaną i rozmodloną, która pielgrzymowanie traktuje jako okazję do pogłębienia swojej wiary i przybliżenia się do Boga” - tak o sobie napisała grupa pierwsza, która wyszła ze Świdnicy. Przewodnikiem grupy był ks. Krzysztof Krzak z parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. - Ks. Krzysztof rewelacyjnie prowadził grupę - mówił ks. Romuald podczas prezentacji pielgrzymki na wałach jasnogórskich. - Rewelacyjnie wprowadzał pielgrzymów w każdą Mszę św. specjalnymi komentarzami. W grupie było czterech księży: ks. Adam Woźniak, ojciec duchowny pielgrzymki, ks. Maciej Martynek, ks. Paweł Laska oraz wyżej wymieniony przewodnik grupy. W grupie niebieskiej wędrowało dwóch kleryków: Dawid Fiołek, Kamil Pawlik i dwie elżbietanki: s. Gabriela i s. Michalina. W grupie szło 120 pielgrzymów. Najstarszy pielgrzym - pan Czesław - liczył 76 lat, najmłodszy - lat 8. Grupa składała się z pielgrzymów ze Świdnicy oraz z okolicznych miejscowości. W grupie wędrowała także 10-letnia Nel z Kanady. Centrum pielgrzymkowe grupy świdnickiej prowadzi s. Anna Iwancz. Grupa pierwsza pokonała 255 km.

Reklama

Grupa druga

Napisali o sobie: „Grupę nr 2 charakteryzuje odwaga i dzielność matek, które na rekolekcje w drodze zabrały swoje małe dzieci w wózkach, nie patrząc na trudy pielgrzymowania. Mamy dające przykład dzieciom ze wszystkimi sprawami swojego życia przychodzą do naszej Matki na Jasną Górę. Większość grupy to wspaniała, pełna radości, wiary młodzież, która jest bardzo pomocna. Grupa zorganizowana, zdyscyplinowana, rozśpiewana, rozmodlona, świadoma celu pielgrzymowania”. Grupę drugą wprowadził ks. Rafał Masztalerz. Oprócz niego wędrował w tej grupie ks. Grzegorz Mędrala oraz czterech kleryków: Arkadiusz Harbar, Kamil Nowacki, Krzysztof Frącek i Mirosław Benedyk. W grupie dzierżoniowskiej szło do Matki Bożej 92 pątników - najstarszy - pan Marek - miał 69 lat, najmłodsza - Ewa - 2,5 roku. Centrum pielgrzymkowe w Dzierżoniowie prowadzone jest przez: s. Danutę Minkinę i s. Teresę Kwiatkowską.

Grupa trzecia

„Pielgrzymi grupy trzeciej to głównie mieszkańcy najbardziej urokliwego zakątka diecezji świdnickiej z Kotliny Kłodzkiej. 80% pątników to młodzież do lat 18. W grupie pulsują: siła życia, radość, młodość oraz dojrzałość. Wszyscy nawzajem napełniamy się miłością Pana. Tworzymy rodzinę, w której panują serdeczne i bliskie relacje. Nasi kapłani z o. Jonaszem na czele są wspaniali - «do tańca i do różańca»” - tak siebie podsumowali. Opiekunem „trójeczki” był o. Jonasz Pyka, franciszkanin. „Trójeczka” była najliczniejszą grupą - 195 osób. W grupie wędrowało aż siedmiu kapłanów: ks. Arkadiusz Raczyński, ks. Robert Krupa, ks. Paweł Głąb, ks. Łukasz Czaniecki, ks. Tomasz Krupnik, ks. Marcin Januszkiewicz, dk. Michał Kropidłowski i trzech kleryków: Jerzy Kozłowski, Sebastian Makuch, Mariusz Maluszczak oraz s. Beata ze Zgromadzenia Misjonarek Krwi Chrystusa. Najstarszy pielgrzym - pan Zbigniew - liczył 80 lat, najmłodsze uczestniczki - Aniela i Alicja - 5 lat. Centrum pielgrzymkowe ziemi kłodzkiej prowadzi s. Jadwiga Machnicka. Grupa pokonała 245 km.

Reklama

Grupa czwarta

Pielgrzymowali w składzie: dekanat Ząbkowice Śląskie, dekanat Kamieniec Ząbkowicki, dekanat Ziębice (archidiecezja wrocławska), pielgrzymi z Łagiewnik oraz z Sobótki Zachodniej. O sobie powiedzieli: „Pielgrzymujemy pod opieką trzech ratowników kapłanów. Tańczymy, śpiewamy, modlimy się. Ksiądz prałat rozbawia grupę, śpiewając przyśpiewki. Ks. Daniel cichutko kroczy z konfesjonałem na plecach, a ks. Grzegorz nie może nigdy dokończyć konferencji”. Grupa czwarta wyruszyła z ziemi ząbkowickiej, przewodniczył jej ks. Grzegorz Ławniczak. Oprócz tego szło jeszcze dwóch kapłanów: ks. Daniel Kapłon i ks. Bogusław Konopka z Ziębic, z archidiecezji wrocławskiej. W grupie pielgrzymowało 78 osób, najmłodszy - Szymon miał 9 lat (na pielgrzymce był po raz ósmy). Centrum pielgrzymkowe ziemi ząbkowickiej prowadzi p. Elżbieta Umińska.

Grupa piąta

„«Piątka» jest szczególną grupą. Tworzy ją wiele barwnych osobistości. W naszej grupie wędrują pielgrzymi z miast: Strzegom, Żarów, Świebodzice, Srebrna Góra, Kudowa-Czermna, Jaworzyna, Bolków, Kwietniki, Rogoźnica i okolice. «Piątka» wędruje nie sama, lecz z duchem św. o. Pio, do którego przez całą drogę odmawia nowennę. Szczególnym dniem dla «piąteczki» jest piątek, który przeżywamy w duchu pokuty, odmawiając wszystkie tajemnice Różańca św. «Piątka» szczególnie umiłowała ducha modlitwy, w tym roku kierując wyjątkowe modlitwy o poprawę zdrowia ks. Stanisława, który musiał opuścić nas na szlaku, pozostając jednak z nami swoim duchem. Pomimo trudności odnalezienia nowego przewodnika dla naszej grupy byli z nami ks. Marcin i nasz ojciec duchowy Łukasz, kto wie, może przyszły nowy przewodnik…, który skrywa w sobie niesamowity talent”. Grupa piąta pielgrzymowała do Pani Jasnogórskiej z przewodnikiem ks. Marcinem Czchowskim, ks. Łukaszem Kopczyńskim i ks. Stanisławem Kasztelanem. W grupie liczącej 95 osób szło trzech kleryków: dk. Daniel Mosór, Dominik Łukaszewicz i Radosław Mielczarek. Najstarszy pielgrzym miał 72 lat, a najmłodszy - 7.

Reklama

Grupa szósta

„Grupa szósta jest grupą pątników z Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju i okolic. Przez 11 dni na czele grupy kroczyła część chwalebna, przy końcu część radosna, a na samym końcu część bolesna. Część światła naszej pielgrzymkowej grupy 6 stanowi niepowtarzalna młodzież, która z zaangażowaniem włączała się śpiewem i pomocą w funkcjonowanie tej grupy. Wyróżniającą cechą «szósteczki» jest niewątpliwie największa liczba księży spośród wszystkich grup” - podkreślali. Bohaterska „szósteczka” pokonała prawie 280 km. Ziemia wałbrzyska wyszła już 30 lipca. Grupę prowadził ks. Marek Brożyna, pallotyn. Oprócz niego szli: ks. Piotr Kopera, pallotyn, ks. Franciszek Skwarek, ks. Witold Baczyński, ks. Mateusz Hajder, ks. Mariusz Kubik, ks. Dariusz Balcerek, ks. Paweł Kilimnik, ks. Tomasz Spyrka i ks. Jakub Klimontowski. Klerycy: dk. Bartek Łuczak, Eugeniusz Jursza, pallotyn, Sebastian Tomaszewski, Rafał Szuba, Krzysztof Augustyn, Tomasz Kula i br. Piotr Arnold, pallotyn. Była to druga co do wielkości grupa - 150 pielgrzymów. Najstarszym pielgrzymem była pani Zofia - 73 lata, najmłodsza - Martynka - miała 2 lata.

Grupa ósma

„Ósemka to połączenie młodości, radości i energii” - mówił ks. Brudnowski. Większość grupy tworzyli ludzie młodzi, którym przewodził najmłodszy przewodnik. W tym roku „ósemka” pielgrzymowała po raz piąty. W 72-osobowej grupie z dekanatu Głuszyca maszerowali pielgrzymi m.in. z Głuszycy, Jedliny-Zdroju, Mieroszowa, Walimia oraz 19-osobowa grupa z Ukrainy z s. Immaculatą ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Przewodnikiem grupy był ks. Damian Fleszer. W grupie szli ks. Mateusz Graboń oraz ks. Grzegorz Umiński, przewodnik-senior; klerycy: dk. Krzysztof Faron, kl. Dawid Jaworski, kl. Piotr Knapik. W tym roku grupa siatkarek wywalczyła puchar, grupa ósma zdobyła też II miejsce w rozgrywkach piłkarskich. W sumie grupa pokonała 280 km.

* * *

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa - 10. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę, a póki co przed pielgrzymami jeszcze epilog pielgrzymki w Bardzie - 13 października. Wszystkich zainteresowanych dodatkowymi informacjami o pielgrzymce zapraszamy na stronę www.pielgrzymka-swidnicka.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję