Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Na drodze do jedności

- Papież Franciszek uświadamia także nam, katolikom, jak bardzo powinien nam leżeć na sercu ruch ku jedności, której pragnie Chrystus Pan - powiedział Niedzieli ks. prof. Łukasz Kamykowski, konsultor Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, referent Duszpasterstwa Ekumenicznego w archidiecezji krakowskiej.

plakat/ organizatorzy

W poniedziałek 18 stycznia rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Zapytany o plany związane z realizacją cyklicznego wydarzenia w Krakowie, ks. Kamykowski informuje: - W większości nabożeństw związanych z Tygodniem będzie można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu. Informacje o nich znajdą się na stronie internetowej Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej (https://radadialogu.diecezja.pl). W Krakowie jedynym nabożeństwem zaplanowanym w przestrzeni „realnej” będzie nabożeństwo słowa w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w niedzielę 24 stycznia, o godz. 15. 30. Odnosząc się do modlitw o jedność chrześcijan, ks. profesor wyjaśnia: - Kościół chce być rzeczywiście Chrystusowym; coraz ściślej zjednoczonym ze swą Głową w wierze, nadziei i miłości – a więc i w modlitwie, którą On zanosił do Ojca, idąc do Niego przez śmierć krzyżową i przekazując wszystko w Jego ręce: „ Ojcze, spraw aby się zespolili w jedno, tak jak my jedno stanowimy... aby świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś...( por. J 17).

Warto dodać, że papież Franciszek wyszedł z nową inicjatywą - watykańską służbą CHARIS. Jej celem jest wypracowanie sposobów współdziałania na drodze do jedności, służba na rzecz komunii i jedności wierzących w Chrystusa, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy są częścią ruchu charyzmatycznego - strumienia łaski pięćdziesiątnicy. - Trzeba próbować każdej drogi i cieszę się młodością Ducha naszego papieża, który podejmuje inicjatywy przekraczające utarte schematy i dające szansę na włączenie w ekumenizm szerszego kręgu chrześcijan niezwiązanych z dotąd istniejącymi strukturami dialogu, nieufnymi wobec nich – komentuje powstanie CHARIS ks. Kamykowski i podkreśla: - Franciszek uświadamia także nam, katolikom, jak bardzo powinien nam leżeć na sercu ruch ku jedności, której pragnie Chrystus Pan.

Reklama

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach itp. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach tego Tygodnia jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Organizatorzy Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan informują, że:

W dniach 18-25.01.21 o godz. 8:00 na profilu Fb @RadaDialogu lub na kanale YouTube Rada Dialogu Archidiecezji Krakowskiej będzie dostępna kilkuminutową medytację Słowa Bożego prowadzoną przez przedstawicieli kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Reklama

Ponadto planowane są następujące wydarzenia:

• 18 stycznia (poniedziałek) 18:00

„Ja jestem krzewem winnym”. Winorośl i wino w Biblii – wykład dr inż. Anny Wajdy | online

link zostanie podany wkrótce

• 19 stycznia (wtorek) 18:00

Przyjaźń z Jezusem (J 15,1-17) – wykład ks. prof. Marka Uglorza | online

link zostanie podany wkrótce

• 20 stycznia (środa)

18:00 – Akatyst ku czci Bogurodzicy – cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy | online

Transmisja na Fb Parafii Prawosławnej w Krakowie: https://www.facebook.com/krakowcerkiew

20:00 – Wspólnota ekumeniczna z Grandchamp – spotkanie z Małą Siostrą Jezusa Violą we współpracy z Kołem Naukowym Teologów UPJPII | online

link zostanie podany wkrótce

• 21 stycznia (czwartek)

18:00 – Nabożeństwo ekumeniczne – kościół ewangelicko-augsburski św. Marcina | online

link zostanie podany wkrótce

20:00 – Modlitwa o jedność – prowadzi Taizé Kraków WAJ | online

link zostanie podany wkrótce

• 22 stycznia (piątek) 18:00

Nabożeństwo Słowa – kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Warszawie | online

link zostanie podany wkrótce

• 23 stycznia (sobota) 18:00

Ogólnopolskie centralne nabożeństwo ekumeniczne – bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi | online

link zostanie podany wkrótce

• 24 stycznia (niedziela) 15:30

KRAKOWSKIE CENTRALNE NABOŻEŃSTWO EKUMENICZNE – Sanktuarium św. Jana Pawła II | ul. Totus Tuus 32 / online

Transmisja na kanale Pallotti TV | www.pallotti.tv: https://youtu.be/FCnw9IotBXw

• 25 stycznia (poniedziałek) 19:00

Nieszpory o jedność – prowadzi Wspólnota Chemin Neuf | online

link zostanie podany wkrótce

2021-01-15 23:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Laudato Si" w praktyce

2021-03-05 15:00

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny oraz prezes Maciej Chorowski podpisują stosowne dokumenty

Abp Józef Kupny oraz prezes Maciej Chorowski podpisują stosowne dokumenty

Budynki przy ul. Katedralnej 3,4 i 7 oraz przy pl. Katedralnym 6 i 14, we Wrocławiu poddane zostaną termomodernizacji. To pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i osiągnięcie lepszego efektu energetycznego.

W tej sprawie odpowiednie dokumenty podpisali ks. abp Józef Kupny oraz Maciej Chorowski - prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski odebrał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Złoty Feniks"

2021-03-05 23:06

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Feniks

archidiecezja krakowska

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Złoty Feniks".- Jest kapłanem, który nie boi się medialnych ataków, co więcej w wielu sytuacjach odważnie i nieugięcie idzie pod prąd".

W ślad za papieżem pokazuje, że trzeba myśleć, to znaczy opisywać rzeczywistość, walczyć o prawdę, nie szukać wrogów, ale pokazywać nowe lub stare, lecz ubrane w nowe szaty ideologie: gender, LGBT, skrajny feminizm, aborcjonizm, antyludzki ekologizm, które są groźne dla człowieka i ludzkiej cywilizacji – napisali w uzasadnieniu członkowie Kapituły.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na spotkaniu międzyreligijnym w Ur - miejscu narodzin Abrahama

2021-03-06 11:03

"Człowiek wierzący „nie może być przeciwko komuś, lecz dla wszystkich. Nie może usprawiedliwiać żadnej formy dyktatu, ucisku czy przewrotności, nie może przyjmować postawy agresywnej” – powiedział Franciszek podczas dzisiejszego spotkania międzyreligijnego w miejscu narodzin Abrahama – w Ur. Papież wezwał Żydów, chrześcijan i muzułmanów, do budowania braterstwa a także przekształcana narzędzi nienawiści w narzędzia pokoju.

Spotkanie w Ur, dziś Tell el-Muqajjar, gdzie na pustyni w południowym Iraku znajdują się pochodzące sprzed ponad 4000 lat ruiny zgromadziło kilkudziesięciu przedstawicieli religii Iraku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję