Reklama

CHINY

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaostrzenie kontroli Kościoła

Władze chińskie zapowiedziały zaostrzenie kontroli działalności Kościołów i wspólnot religijnych w tym kraju w celu "zapewnienia stabilizacji politycznej". Głównym powodem tych decyzji jest m.in. nieposłuszeństwo części katolików, którzy odmówili udziału w sakrze 5 biskupów - "patriotów". "Wszystkie osoby odpowiedzialne, zwłaszcza dyrektorzy, muszą poznawać aktywnie marksowską koncepcję religii i działając zgodnie z prawem, muszą umacniać zarządzanie sprawami religijnymi" - powiedział jeden z chińskich ministrów. Inny minister stwierdził, iż "wrogie siły zachodnie i miejscowe wykorzystują religię do przenikania do Chin".

Muzułmanie atakują chrześcijan

Chrześcijanie w Kosowie czują się coraz bardziej zagrożeni przez agresywną większość muzułmańską w tej krainie - powiedział watykańskiej agencji Fides ks. Mato Jaković, jezuita. Koordynuje on pomoc udzielaną uchodźcom w Macedonii i Kosowie przez Służbę Pomocy Towarzystwa Jezusowego.
Fala przemocy rozpoczęła się - zdaniem jezuity - 6 grudnia ub.r. od ataków islamistów na cmentarze katolickie w Prizrenie i Peciu. Najpierw sprofanowano tam groby bp. Nikoli Preli i ks. Nikoli Miniego, po czym napastnicy spalili domy rodziców dwóch miejscowych franciszkanów. O. Jaković powiedział, że tamtejsi księża katoliccy i ich krewni są coraz bardziej szykanowani.
Nadal trwa agresja przeciw prawosławnym Serbom, na których muzułmanie "napadają zbrojnie i często podpalają ich domy" - podał chorwacki jezuita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymicje biskupie

15 stycznia br. w katolickiej katedrze pw. Opatrzności Bożej w Kiszyniowie administrator apostolski Mołdawii - bp Anton CosWa odprawił swą pierwszą Mszę św. po otrzymaniu sakry z rąk Jana Pawła II. W uroczystej Liturgii uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Mołdawii - abp Karl Josef Rauber i abp Tadeusz Kondrusiewicz. Tego dnia pierwszemu w dziejach katolickiemu biskupowi mołdawskiemu złożył życzenia prezydent Republiki Mołdawii - Petru Lucinschi.
28 listopada 1993 r. Jan Paweł II ustanowił administraturę apostolską Mołdawii, mianując ks. CosWę jej pierwszym administratorem apostolskim. 30 października ub.r. podniósł go do godności biskupa tytularnego i udzielił mu sakry biskupiej 6 stycznia br. w Watykanie, wraz z 11 innymi biskupami.
Na terenie administratury apostolskiej Mołdawii mieszka ok. 20 tys. katolików należących do różnych narodowości.

Reklama

Spotkanie opłatkowe w Ambasadzie RP w Wiedniu

W Ambasadzie RP w Wiedniu odbyło się 17 stycznia br. tradycyjne spotkanie opłatkowe. Zaproszeni goście podzielili się opłatkiem, obejrzeli jasełka oraz wspólnie śpiewali polskie kolędy przy tradycyjnych potrawach wigilijnych. Do udziału w spotkaniu zaproszony został dziecięcy zespół "Małe Podhale" z Jabłonki Orawskiej (który kilkakrotnie koncertował też w Watykanie na zaproszenie Jana Pawła II) oraz grupa katolików indyjskich z jednej z wiedeńskich parafii, wykonująca tańce liturgiczne. W salach reprezentacyjnych ambasady przygotowana została wystawa szopek ludowych oraz wystawa ikon krakowskiej artystki.
"Naszym gościom pragnęliśmy ukazać przy tej okazji polską tradycję, ale także uniwersalny charakter tradycji chrześcijańskiej" - powiedział chargeM d´affaires Marek Rzeszotarski.

Wykupujemy dzieci-żołnierzy w Sierra Leone

300 tys. dzieci w 25 państwach świata zamiast zabawek nosi broń. Jak wcześniej informowaliśmy, w Sierra Leone kampanię na rzecz wykupienia dzieci-żołnierzy prowadzi biskup Makeni George Biguzzi. Hierarcha przywiózł 2 stycznia br. na Jubileusz Dzieci do Wiecznego Miasta 10 uratowanych dzieci. Najmłodsze miało 7 lat. Zaapelował wtedy do świata o pomoc w wyzwoleniu najmłodszych z Sierra Leone. Na wykup jednego dziecka potrzeba 100 dolarów. Z powodu dużego zainteresowania naszych Czytelników tą inicjatywą, podajemy numer konta bankowego Komisji Episkopatu ds. Misji. Tą drogą pieniądze zostaną przekazane misjonarzom w Sierra Leone prowadzącym akcję wykupu.
Konto: PKO SA I/O Warszawa,
nr 12401037-20006598-2700-401112-001-0000, Komisja Episkopatu ds. Misji, ul. Byszewska 1, skr. poczt. 112, 03-729 Warszawa 4, z dopiskiem: "Na wykupienie dzieci-żołnierzy w Sierra Leone".

Reklama

Konferencja Biskupów USA zaproponowała uznanie zamordowanego przed ponad 30 laty przywódcy murzyńskiego Martina Luthera Kinga za jednego z męczenników XX w.
Zgłoszona przez Watykan w ramach obchodów 2000-lecia chrześcijaństwa lista męczenników za wiarę i wolność sumienia ma obejmować imiona i nazwiska zarówno katolików, jak i członków innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich. Opracowany przez specjalną komisję watykańską wstępny wykaz zgłoszonych postaci został przedstawiony na specjalnej uroczystości pod koniec ub.r. Janowi Pawłowi II i zyskał jego aprobatę.

Biskup pomocniczy archidiecezji madryckiej Eugenio Romero Pose zamknął proces diecezjalny 23 męczenników wojny domowej w Hiszpanii z 1936 r. W liczbie tej jest 22 zakonników ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej i jeden świecki katolik Candido Casthn San Jose.
Jan Paweł II wyniósł dotychczas na ołtarze 226 męczenników wojny domowej, która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936-39 między siłami lewicowego, w znacznym stopniu skomunizowanego Frontu Ludowego a prawicą, skupioną wokół gen. Franco. Ocenia się, że z rąk lewicy zginęło w tym kraju 5-7 tys. księży, zakonników i sióstr zakonnych. Spośród wspomnianych ponad 200 błogosławionych Ojciec Święty ogłosił świętymi 29 listopada ub.r. 10 męczenników, beatyfikowanych w 1990 r.

Na znak zmiany sposobu myślenia w stosunkach chrześcijańsko-żydowskich 17 stycznia br. w Austrii obchodzono po raz pierwszy Dzień Judaizmu. Austria, obok Włoch i Polski, jest trzecim krajem, w którym Kościoły chrześcijańskie obchodzą taką uroczystość. Decyzję o corocznych obchodach Dnia Judaizmu podjęła Ekumeniczna Rada Kościołów w Austrii, odpowiadając na zalecenie Drugiego Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego w Grazu w 1997 r.
Centralne nabożeństwo w wiedeńskim kościele św. Ruprechta prowadzone było wspólnie przez katolickiego biskupa pomocniczego Wiednia Helmuta Kraatzla, starokatolickiego biskupa Bernharda Heitza, ewangelickiego superintendenta Wernera Horna i metodystycznego superintendenta Helmuta Nausnera.

16 stycznia br. odbyły się wykłady w Polskiej Misji Katolickiej w Bielefeld-Paderborn. Ich temat, sformułowany prowokacyjnie: Wejście Polski do Unii Europejskiej - za lub przeciw, wywołał wiele emocji i dyskusji wśród słuchaczy. Do licznie zgromadzonego audytorium przemawiał prof. Arkadiusz Robaczewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prelegent zwrócił uwagę na znaczenie polskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego, które - jak powiedział - "za wszelką cenę powinno być zachowane". Poddano także ostrej krytyce sformułowanie unijne: " obywatelstwo świata". W zakończeniu dyskusji stwierdzono, że problem Unii Europejskiej jest przedstawiany jako pewnego rodzaju ideologia-koncepcja na życie ludzi w świecie po upadku ideologii marksistowskiej.

JEDNYM ZDANIEM

18-25 stycznia br. w całym świecie chrześcijańskim obchodzono Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem: Niech będzie błogosławiony Bóg, który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem w Chrystusie.

W Indonezji, na Molukach, Lombok i Aceh islamscy bojówkarze przypuścili atak na chrześcijan - jest wiele ofiar śmiertelnych. Muzułmanie są zdecydowani zniszczyć katolicyzm i wprowadzić prawo islamskie.

W Nigerii wzrosło napięcie między chrześcijanami a muzułmanami po tym, jak w kolejnych stanach w tym kraju wprowadzono surowe przepisy islamskiego prawa szariatu. Spośród 110 mln mieszkańców Nigerii ok. 45% stanowią chrześcijanie.

W Hongkongu (Chiny) wprowadzono prawo do dokonywania tzw. biernej eutanazji (zaniechania leczenia beznadziejnych przypadków), za zgodą rodziny chorego, lekarza i administracji szpitala.

Eksperci ONZ zaalarmowali, że jeśli w ciągu najbliższych 25 lat Europa nie przyjmie ok. 150 mln emigrantów - grozi jej zahamowanie wzrostu gospodarczego oraz systemu świadczeń emerytalnych.

Trybunał ONZ ds. Zbrodni Wojennych w b. Jugosławii skazał pięciu bośniackich Chorwatów za dokonanie masakry w muzułmańskiej wiosce Ahmici w Bośni w 1993 r. Wezwał też NATO do większego zaangażowania w łapanie zbrodniarzy.

Plan zreformowania Komisji Europejskiej w celu ukrócenia korupcji przedstawił w Brukseli wiceprzewodniczący KE, Neil Kinnock.

Komisja Europejska sporządziła listę krajów, których obywatele będą musieli starać się o nową wizę europejską, by przekroczyć granice krajów UE (na liście tej nie ma Polski).

Helmut Kohl odmówił ujawnienia szczegółów związanych z tajnymi kontami CDU i zrezygnował z funkcji honorowego przewodniczącego partii. Tymczasem premier krajowego rządu Hesji przyznał, że finansując kampanie wyborcze w tym landzie, CDU korzystała z tajnego konta w Szwajcarii.

Żeljko Rażnatović "Arkan" - najokrutniejszy zbrodniarz serbski, symbol okropności wojny na Bałkanach - został zastrzelony przez nieznanych sprawców.

Przywódcy serbskiej opozycji zawarli z przedstawicielami Unii Europejskiej porozumienie o rozszerzeniu pomocy humanitarnej dla objętej sankcjami Serbii.

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma podpisał dekret w sprawie przeprowadzenia w kwietniu br. referendum ustrojowego. Ma ono umożliwić prezydentowi rozwiązanie nieprzychylnego mu parlamentu.

Rosja i Chiny zadeklarowały chęć zacieśnienia wzajemnej współpracy w obliczu "amerykańskiej dominacji w świecie".

Moskwa ogłosiła nową koncepcję bezpieczeństwa narodowego, w której zastrzegła sobie prawo użycia broni atomowej w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa Rosji.

Przebywająca w Czeczenii delegacja Rady Europy nie zebrała wystarczających dowodów, które świadczyłyby jednoznacznie o złamaniu przez Rosję międzynarodowych konwencji.

Komitet Matek Żołnierzy obliczył, że w Czeczenii zginęło już 3 tys. rosyjskich wojskowych - 6-krotnie więcej niż twierdzi Kreml. Tymczasem Moskwa - mimo dużych strat własnych - kontynuuje rzeź Czeczeńców. l Afganistan zakomunikował o oficjalnym uznaniu dyplomatycznym Czeczenii i rządu prezydenta Asłana Maschadowa. Talibowie wezwali też wszystkie kraje muzułmańskie do uznania niepodległości Czeczenii.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

[ TEMATY ]

Matka Boża

3 Maja

zawierzenie

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski - ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski - abp Stanisław Gądecki.

W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby, w których zobowiązywał się m.in. szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję