Reklama

Głos z Torunia

Jubileusz u michalitów

Księża michalici z Torunia świętowali 30 stycznia jubileusz stulecia zgromadzenia, 50 lat posługi na toruńskich Rybakach oraz odpust założyciela zgromadzenia, bł. Bronisława Markiewicza.

[ TEMATY ]

michalici

michalici Toruń

bł. ks. Markiewicz

Renata Czerwińska

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Przypomniał on, że każdy wierny otrzymał dary i charyzmaty potrzebne do budowania Kościoła. Jeśli nie są wykorzystywane do służby innym, mogą nawet zaniknąć. Założyciel zgromadzenia, ks. Bronisław Markiewicz, z pewnością nie był tym, kto trzymał światło pod korcem. „Ww trudnych czasach niewoli, zaborów,prześladowań, problemów moralnych potrafił odważnie wychowywać młode pokolenia i starsze, nastawione na doczesne uciechy, mobilizować do powściągliwości i pracy. Nieustannie swym życiem powtarzał „Któż jak Bóg!” . Nie wszyscy to przyjmowali, ale jego systematyczne, cierpliwie wypowiadane słowa przemieniały i nawracały” - mówił toruński pasterz.

Reklama

Wikariusz generalny zgromadzenia, ks. Rafał Kamiński CSMA, przypomniał wydarzenie z życia błogosławionego: kiedy w Przemyślu wybuchła epidemia cholery, ów nie szczędził sił i zdolności, by pomagać ubogim i chorym. Co więcej, zorganizował zbiorowe dożywianie i osobiście pilnował, aby ciepły posiłek trafił do wszystkich potrzebujących.

Podczas uroczystości do wspólnoty parafialnej została włączona Klara Agnieszka. Ksiądz Biskup poświęcił też nową chrzcielnicę, a po Eucharystii wierni mogli oglądać wystawę przedstawiającą dzieje zgromadzenia i jego posługi na Rybakach.

2021-01-30 22:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo fatimskie w Toruniu

Już od 41 lat w parafii księży michalitów na toruńskich Rybakach odbywają się nabożeństwa fatimskie.

Podobnie było w tym roku. Mszy św. i nabożeństwu przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, nazywając orędzie fatimskie darem, jakiego Bóg zechciał udzielić umęczonej ludzkości. Podczas homilii zarysował relację Jana Pawła II z Panią Fatimską, jak również kontekst historyczny wydarzeń w Fatimie w 1917 roku. Zaznaczył, że z Fatimy płynie nadzieja dla świata: "To znak ostatecznego triumfu Boga". Zachęcił również do wytrwałej modlitwy, która przemienia serca. "Jesteśmy wezwani, do modlitwy, pokuty, czynienia dobrze, do zawierzenia Najświętszemu Sercu wszystkich naszych spraw. Jesteśmy wezwani, by być nowym pokoleniem, które swoją siłę czerpie z modlitwy i pokuty. Pokoleniem oddanym sercu Maryi".

CZYTAJ DALEJ

Irak: w Karakosz papież spotkał się z chrześcijanami Równiny Niniwy

2021-03-07 12:45

[ TEMATY ]

Franciszek w Iraku

Vatican News

„Ufamy Bogu i razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli mówimy «nie» terroryzmowi i instrumentalizacji religii” – powiedział Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w Al-Tahira, bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w irackim Karakosz. Tam spotkał się z chrześcijanami z Równiny Niniwy, którzy byli w roku 2014 ofiarami brutalnych prześladowań ze strony tzw. Państwa Islamskiego.

Sama świątynia w sierpniu 2014 r. została przez dżihadystów zdewastowana, zbezczeszczona i spalona. Teraz jest już niemal całkowicie odbudowana dzięki pomocy Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi W Potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post. Wiara wymaga jałmużny

2021-03-08 11:11

Junior Reis

Lubelszczyzna ciągle klasyfikowana jest jako „Polska B”, jeden z biedniejszych regionów w Polsce i całej Unii Europejskiej. Zarobki są o wiele skromniejsze niż w bogatszych częściach kraju. Patrząc jednak na hospicjum Małego Księcia, Misericordię, Agape, inicjatywy Caritas, Centrum Wolontariatu i inne dzieła miłosierdzia, cieszymy się, że nie brakuje ofiarnych serc. To wszystko dobrze koresponduje z wielkopostnym nauczaniem Franciszka. „Miłość cieszy się, widząc kiedy inny wzrasta. Oto, dlaczego cierpi, gdy bliźni jest w udręce: samotny, chory, bezdomny, pogardzany, w potrzebie... Miłość jest porywem serca, który sprawia, że przekraczamy samych siebie i który stwarza więź wzajemnego dzielenia się i komunii” - pisze papież. W Wielkim Poście mocniej doświadczamy prawdy, że „jałmużna zakrywa wiele grzechów” (1P 4,8). Żywa wiara wymaga jałmużny, czynów miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję