Reklama

Książka o męczenniku - ks. Romanie Kotlarzu

24 lata temu - 25 czerwca 1976 r. - tysiące robotników Radomia zaprotestowało przeciw ogłoszonym dzień wcześniej podwyżkom cen żywności oraz "rekompensacie finansowej", opartej na jaskrawie niesprawiedliwych zasadach. Zgromadzeni przed gmachem Komitetu Wojewódzkiego Partii wołali: "My chcemy chleba!".
W niezwykle brutalny sposób ZOMO rozpędziło manifestantów. Wśród nich znajdował się proboszcz podradomskiej parafii Pelagów - ks. Roman Kotlarz, który wcześniej ze schodów kościoła Świętej Trójcy pobłogosławił rzesze protestujących, a następnie podczas niedzielnych kazań jako pierwszy występował publicznie w obronie represjonowanych, przypominał o godności człowieka, jego prawie do wolności i sprawiedliwości. Nachodzony wielokrotnie przez "nieznanych sprawców" i bity przez nich, zmarł 18 sierpnia 1976 r. Oficjalne śledztwa - prowadzone przez Wojewódzką Prokuraturę w Radomiu w 1982 i 1991 r. - nie doprowadziły do wyjaśnienia okoliczności jego śmierci.
Próba ich zbadania stała się m.in. tematem pracy pt. Ksiądz Roman Kotlarz - obrońca wolności i sprawiedliwości 1954-1976, przygotowywanej na konkurs historyczny: Obywatel - władza 1956-80 przez uczniów II klasy VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (Szczepana Kowalika, Piotra Krakowskiego, Tomasza Pyzary i Jarosława Sakowicza). Otrzymali za nią w 1998 r. I nagrodę zespołową. Owoc swych badań przekazali 30 września 1998 r. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
Dwaj z nich - Szczepan Kowalik i Jarosław Sakowicz - współpracowali przy poświęconym ks. Kotlarzowi filmie telewizyjnym pt. I cicho ciało spocznie w grobie (pisałam o tym w ubiegłym roku w 50. numerze Niedzieli). Zachęceni sukcesami, postanowili wyniki swych poszukiwań uzupełnić i opublikować. Mimo nawału szkolnych obowiązków, związanych z przygotowaniami do matury, zrealizowali swe zamierzenia. Dwa miesiące temu Radomskie Towarzystwo Naukowe i Radomskie Wydawnictwo AVE wydało ich książkę pt. "Ksiądz Roman Kotlarz. Życie i działalność 1928-1976".
W przedmowie bp Edward Materski, biskup senior diecezji radomskiej, podkreślił pasję, "z jaką autorzy docierali do prawdy o tamtych czasach i ludziach".
Zasadnicza treść książki zawiera się w trzech rozdziałach. Pierwszy omawia życie i działalność ks. Kotlarza do 25 czerwca 1976 r. W drugim rozdziale Ksiądz przedstawiony jest na tle wydarzeń Radomskiego Czerwca ´76. Trzeci - poświęcony jest badaniom okoliczności jego śmierci i upamiętnieniu go.
Książka posiada bogatą bibliografię oraz zasługujące na uwagę aneksy: wspomnienie Leokadii Okrój, pracownicy Szpitala Psychiatrycznego w Krychnowicach, w którym ks. Kotlarz od 1963 r. był kapelanem i gdzie zmarł, oraz wstrząsający wywiad z byłym pracownikiem MO - Jackiem Nowakowskim, który stwierdził: "To było zabójstwo z premedytacją".
Na podstawie zebranego materiału młodzi autorzy tej "krótkiej, zwartej i logicznie skonstruowanej biografii" dowiedli, że ks. Kotlarz od początku swej pracy duszpasterskiej był systematycznie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, która - zarzucając mu "nadużywanie ambony dla celów sprzecznych z polityką państwa" i oskarżając go wręcz o " działalność szkodliwą" - sprzeciwiała się kierowaniu go do parafii miejskich i podmiejskich, gdyż jego działalność mogła tam doprowadzić do niepokojów społecznych. Ksiądz zaś w swych płomiennych, przepełnionych patriotyzmem kazaniach nieustannie upominał się o prawdę, sprawiedliwość, wolność i poszanowanie godności ludzkiej.
Promocja książki miała miejsce 5 maja 2000 r. w VI LO w Radomiu. Wśród dostojnych gości wymienić trzeba bp. Edwarda Materskiego, który zabierając głos, podkreślał, że państwo i Kościół wspólnie muszą wychowywać ludzi ofiarnych, gotowych za przekonania oddać życie, takich jak ks. Kotlarz. Nawiązując do słów ogłaszającej Wielki Jubileusz Roku Świętego bulli Incarnationis mysterium Jana Pawła II o gromadzeniu materiałów o męczennikach naszego trudnego XX wieku, podziękował Szczepanowi i Jarkowi za uratowanie od zapomnienia postaci ks. Kotlarza, poza środowiskiem radomskim mało znanej ofiary komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.
Odczytano również telegramy nadesłane przez recenzentów książki, znawców historii najnowszej: ks. prof. dr. hab. Józefa Krasińskiego (z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), kolegę kursowego ks. Kotlarza z Seminarium Duchownego w Sandomierzu, i prof. dr. hab. Henryka Paczkowskiego (z Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie). Recenzenci gratulowali zarówno autorom, jak i ich nauczycielce historii, dr Elżbiecie Orzechowskiej, która zainspirowała ich do podjęcia tego tematu, czuwała nad opracowaniem i uporządkowaniem zebranego materiału (ok. 1000 dokumentów) oraz ostateczną redakcją tekstu.
Dr Orzechowska również gratulowała swoim wychowankom, a swoje wystąpienie zakończyła słowami: "Marzeniem każdego nauczyciela jest, by jego uczniowie go przerośli. Jestem szczęśliwa, bo moi chłopcy tego dokonali. W swoim dorobku mam sporo artykułów naukowych, ale żadnej książki, oni - już mają. Tym wszystkim, którzy nam w tym pomogli, składam serdeczne ´Bóg zapłać´".
Szczepan Kowalik w imieniu obu autorów podziękował dyrekcji szkoły, nauczycielom, wychowawcy - Zbigniewowi Wieczorkowi i katechecie - ks. Wojciechowi Celuchowi, sponsorom i wszystkim, którzy pomogli w wydaniu 5000 egzemplarzy książki.
Pamiątkowe egzemplarze wręczono bp. Edwardowi Materskiemu, Dyrektorowi i przedstawicielce Radomskiego Towarzystwa Naukowego. W dalszej części uroczystości głos zabrał Bronisław Kawęcki, asystent reżysera we wspomnianym filmie i zarazem legendarna postać radomskiej " Solidarności". Powiedział m.in.: "Dawniej za głoszenie prawdy groził wyrok pięciu lat więzienia. Szczęśliwie dożyliśmy czasów, że Wam za to nic nie grozi i macie przed sobą pięć lat studiów. Wasza książka kompensuje to, czego my po Czerwcu´76, a później także z ramienia NSZZ ´Solidarność´ nie mogliśmy zrobić".
Ostatnim mówcą był Tomasz Świtka, dawny ministrant i uczeń ks. Kotlarza. Wszyscy ze wzruszeniem wysłuchali jego wspomnień o wspaniałym kapłanie i opiekunie młodzieży.
Z pewnością monografia radomskich maturzystów będzie bardzo pomocna w rozpoczynającym się właśnie procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza. Gorąco zachęcam do jej lektury, by w ten sposób również zadośćuczynić "za moment pogrzebu, kiedy ze względu na sytuację i zastraszenie społeczeństwa i Kościoła w przemówieniach przy trumnie nie podniesiono ani jednego akcentu odnoszącego się do jego martyrologii, tak jakby to był zwykły pogrzeb po naturalnym zgonie".
Tekst swój chcę zakończyć pewną propozycją. Ks. Roman Kotlarz ma w Radomiu swoją ulicę i oratorium w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie. Uważam, że byłby również wspaniałym patronem szkoły, ponieważ bardzo kochał dzieci i młodzież.

Szczepan Kowalik, Jarosław Sakowicz, "Ksiądz Roman Kotlarz. Życie i działalność 1928-1976". Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radomskie Wydawnictwo Diecezjalne AVE, Radom 2000.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister spraw zagranicznych uczcił w Madrycie 100-lecie urodzin Jana Pawła II

2020-07-10 15:21

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/EPA/Luca Piergiovanni

Przebywający w Hiszpanii minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz, złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, a następnie odbył rozmowę z arcybiskupem Madrytu kard. Carlosem Osoro.

„To wyjątkowa okazja, ponieważ w tym roku obchodzimy rocznicę bliską sercu wszystkich Polaków - 100-lecie urodzin polskiego papieża” - powiedział. „Jesteśmy dumni, że największa świątynia w Madrycie jest jedyną hiszpańską katedrą konsekrowaną przez Jana Pawła II i miejscem przechowywania Jego relikwii” - dodał.

W rozmowie z arcybiskupem Madrytu minister podziękował za duchową opiekę nad hiszpańską Polonią, a także za bardzo dobrą współpracę z polskimi księżmi pracującymi w madryckich parafiach oraz studiującymi na Uniwersytecie św. Damazego.

Podczas zwiedzania katedry rozmówcy wspominali postać Jana Pawła II i jego ogromną sympatię do Hiszpanii, którą podczas swojego pontyfikatu odwiedzał aż pięciokrotnie. W Madrycie był m.in. podczas ostatniej pielgrzymki w 2003 r., kiedy to w bazie lotniczej Cuatro Vientos witał go prawie milion młodych ludzi. W stulecie urodzin Papieża Polaka, który odegrał kluczową rolę w przemianach demokratycznych i zmienił losy nie tylko Polski, ale i Europy, przypominali również jego słynne słowa z 1982 r., tak zwany Akt Europejski, wypowiedziane w Santiago de Compostela, na Szlaku Jakubowym łączącym Wschód i Zachód: „Ja, Jan Paweł, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski, syn narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie”.

Minister Czaputowicz przebywa w Madrycie z jednodniową wizytą na zaproszenie hiszpańskiej minister spraw zagranicznych, europejskich i kooperacji Aranchy González Laya. Po zakończeniu spotkań polski szef dyplomacji podkreślił, że oba kraje są zainteresowane dalszym pogłębianiem dialogu zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i europejskim. „Polska i Hiszpania to dwa duże europejskie państwa, które pomimo oddalenia geograficznego wiele łączy - zauważył. - Dostrzegamy możliwość wzmocnienia współpracy zarówno w dziedzinie politycznej jak gospodarczej, turystycznej i kulturalno-naukowej”.

CZYTAJ DALEJ

LOT: Barcelona najpopularniejszym kierunkiem w ramach akcji #LOTnaWakacje

2020-07-11 10:20

[ TEMATY ]

LOT

wakacje

niepodlegla.gov.pl

W ciągu pierwszych dwóch tygodni akcji #LOTnaWakacje najchętniej wybieranymi kierunkami podróży były m.in. Barcelona, Burgas, Majorka i greckie wyspy - Korfu, Zakynthos, Rodos, a także chorwackie kurorty – Split i Dubrownik - poinformował PAP w komunikacie PLL LOT.

LOT od 1 lipca ruszył z letnią siatką połączeń pod hasłem #LOTnaWakacje. W sumie przewoźnik uruchomi 130 połączeń do ponad 30 najbardziej popularnych europejskich kurortów z dziesięciu krajowych portów lotniczych.

Pasażerowie w lipcu i sierpniu będą mogli polecieć m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, na Maltę, do Bułgarii, Czarnogóry, na Cypr, do Albanii czy na wyspy Santorini, Kos, Korfu i Kretę.

"W ciągu pierwszych dwóch tygodni akcji #LOTnaWakacje najchętniej wybieranymi kierunkami podróży za granicę były m.in. Barcelona, położone nad Morzem Czarnym Burgas, Majorka, greckie wyspy - Korfu, Zakynthos, Rodos, a także znane i cieszące się dużą popularnością wśród Polaków chorwackie kurorty – Split i Dubrownik" - poinformowała spółka.

Jak podał przewoźnik, w ramach oferty #LOTnaWakacje samoloty wykonują bezpośrednie połączenia z dziesięciu lotnisk krajowych do Europy – z Warszawy, Bydgoszczy, Lublina, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Poznania, Katowic, Rzeszowa.

"Po długim okresie zawieszenia ruchu międzynarodowego i wprowadzonych w wyniku pandemii obostrzeniach, Polacy chcą wypoczywać w zagranicznych kurortach przy gwarantowanej pięknej pogodzie. LOT oferuje pasażerom szeroki wachlarz możliwości tego lata – od pięknych greckich wysp, po zyskujące na popularności i warte odkrycia Bałkany. Rosnące zapotrzebowanie na podróże lotnicze potwierdzają pierwsze wyniki sprzedażowe. Od ogłoszenia programu sprzedaliśmy już blisko 200 tys. biletów i każdego dnia wzrasta poziom wypełnienia naszych samolotów. Ze względu na duże zainteresowanie pasażerów, planujemy rozwijać wakacyjną ofertę również w kolejnych miesiącach" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Jednocześnie przewoźnik stopniowo przywraca regularne rejsy międzynarodowe. Od początku lipca ruszyły loty m.in. do Amsterdamu, Paryża, Duesseldorfu, Bukaresztu, Kijowa, a dreamlinery LOT-u ponownie startują do Tokio, Toronto i Seulu. Od 15 lipca pasażerowie będą mogli podróżować też m.in. do Londynu, Berlina, Pragi, Kijowa, Frankfurtu, Hamburga, Mediolanu, Genewy, Istambułu, Belgradu czy Tallina.

"LOT wraca też do swojej drugiej bazy w Budapeszcie, wykonując zapowiadane na początku roku rejsy do Dubrownika i Warny. Od 20 lipca polski przewoźnik poleci również ze stolicy Węgier do Seulu. W sumie w bieżącym sezonie letnim w ofercie LOT-u znajduje się już ponad 130 połączeń i ponad 70 kierunków podróży" - czytamy.

W związku z sytuacją epidemiczną LOT zachęca pasażerów do sprawdzania obostrzeń obowiązujących w kraju, do którego zamierzają się udać. Regulacje te ulegają zmianom, a LOT nie będzie mógł zabrać na pokład osób, które nie dopełniły wymaganych formalności. Wszystkie aktualne informacje dotyczące zasad podróżowania dostępne są m.in. na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, placówek dyplomatycznych i Ministerstw Zdrowia poszczególnych krajów.

Rząd od 1 lipca zniósł zakaz połączeń lotniczych z szeregiem nowych krajów. Wśród nich są Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Albania, Korea Płd. i Ukraina.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 czerwca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, zezwolono na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), EOG, Szwajcarii i UE, za wyjątkiem Szwecji i Portugalii. W stosunku do poprzedniego rozporządzenia sprzed dwóch tygodni, z listy zakazu lotów usunięto Wielką Brytanię.

Rozporządzenie traci moc z dniem 14 lipca 2020 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję