Reklama

Kościół

Ośno Lubuskie: Inauguracja Roku Świętego Jakubowego

Bp Tadeusz Lityński 13 lutego otworzył jubileuszowe drzwi święte w kościele św. Jakuba w Ośnie Lubuskim. To jeden z trzech stacyjnych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w trwającym Roku Świętym Jakubowym.

[ TEMATY ]

szlaki św. Jakuba

bp Tadeusz Lityński

św. Jakub

informatorbrzeski.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Tadeusz Lityński podkreślił, że Rok Św. Jakuba to czas łaski, który ma być szansą dla wszystkich, którzy są w drodze. – Myślę tu o drodze fizycznej i ale też o drodze duchowej. Papież Franciszek zauważa, że: „Przed osobą wierzącą i przed wszystkimi ludźmi dobrej woli otwiera się projekt pełen nadziei. W tym Roku Świętym z jednej strony trzeba przejść nasz szlak wewnętrzny, ponieważ pielgrzymowanie do Santiago to coś więcej niż tylko pokonywanie kilometrów. Zawsze czeka na nas miłość Boga, towarzysza podróży, który daje sens życiu” – przypomniał bp Lityński.

Biskup podziękował lokalnemu Bractwu Jakubowem za świadectwo pielęgnowania tradycji Jakubowej drogi, która prowadzi do osobistego spotkania z Jezusem, z Jego miłością. –Tej miłości dzisiaj potrzebujemy, potrzebuje świat. Tyle jest znaków pogardy i nienawiści, wzajemnej wrogości. Camino, Droga Św. Jakuba jest tego przeciwieństwem. Każdy pielgrzym jest posłańcem miłości. Niech ta misja trwa – podkreślił bp Lityński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Tadeusz Lityński pobłogosławił tego dnia także prace remontowe wykonane w kościele św. Jakuba w Ośnie Lubuskim, a szczególnie nowy dach. Poświęcił także figurę św. Jakuba przy kościele.

Rok Święty Jakubowy (łac. Annus Sanctus Iacobeo, hiszp. Año Santo Jacobeo), rok jubileuszowy obchodzony, gdy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada w niedzielę.

W Roku Jakubowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny nie tylko za nawiedzenie grobu św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela, ale także innego wyznaczonego kościoła.

Wśród 48 kościołów stacyjnych w Polsce znajdują się 3 świątynie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a są to: sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie (Droga Dolnośląska), kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim (Droga Lubuska) oraz kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Konradowie (Droga Wielkopolska).

2021-02-14 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beskidy: Rok św. Jakuba okazją do pielgrzymek indywidualnych i rodzinnych

[ TEMATY ]

szlaki św. Jakuba

Beskidy

św. Jakub

Jakub Piróga

Symbolem Dróg św. Jakuba jest żółta muszelka i żółta strzałka

Symbolem Dróg św. Jakuba jest żółta muszelka i żółta strzałka

O tym, że rozpoczęły rok 2021 jest Rokiem św. Jakuba przypomniał w rozmowie z dziennikarzami bp Roman Pindel, który gościł na antenie „Anioła Beskidów”. Duchowny zauważył, że jest to „znakomity patron i bardzo dobry sposób pielgrzymowania w czasach pandemii”. „Ponieważ się idzie samemu” – sprecyzował.

Bp Pindel przyznał, że w dobie pandemii bardzo trudno jest zorganizować pielgrzymkę w tradycyjnym kształcie, natomiast zwrócił uwagę, że Rok Święty Jakubowy może być okazją do indywidualnego i rodzinnego pielgrzymowania do trzech sanktuariów na terenie diecezji bielsko-żywieckiej dedykowanych temu apostołowi. Znajdują się one w Szczyrku i Simoradzu w Beskidzie Śląskim oraz w Rzykach w Beskidzie Małym.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

[ TEMATY ]

konklawe

Milena Kindziuk

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Teraz naprawdę nie liczą się już prognozy dziennikarskie, strategie medialne, prezentowane frakcje. Klucz pozostaje jeden – to klucz do Królestwa. A sześć tysięcy dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej przeobraża się w grono „maluczkich”, którzy muszą zgodzić się na paradoks, że najbardziej medialnego wydarzenia na świecie nie dadzą rady przedstawić w mediach.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

W konklawe, które ma wybrać następcę papieża Franciszka udział bierze najwyższa w historii liczba kardynałów elektorów- 133. Do wyboru potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję