Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z pokorą i dumą towarzyszyć będziemy Sakramentowi eucharystycznemu ulicami miasta, obok domów, w których ludzie mieszkają i cierpią; obok sklepów i warsztatów, gdzie toczy się praca. Poniesiemy Go w nasze życie zagrożone tysiącem niebezpieczeństw, pełne trosk i bolączek, ulegające powolnemu, lecz nieubłaganemu upływowi czasu.

Jan Paweł II
(Uroczystość Bożego Ciała - 22 czerwca 2000 r.)

Jan Paweł II do Polaków

W ubiegłą niedzielę - 18 czerwca rozpoczął się w Rzymie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w ramach Wielkiego Jubileuszu. Trwa on do następnej niedzieli i obejmuje w środku Uroczystość Bożego Ciała, którą obchodzimy jutro, zgodnie z tradycją, która się tu już przyjęła, w procesji z Bazyliki na Lateranie do Bazyliki Matki Bożej Większej w godzinach wieczornych. Łączymy się też w myśli z wszystkimi procesjami Bożego Ciała, które w dniu jutrzejszym pójdą na ziemi polskiej w miastach, miasteczkach i wsiach. W Krakowie, jak dawniej bywało, z Wawelu na Rynek - wielka procesja Bożego Ciała zgodnie z tradycją wiekową. Wszystkich tutaj obecnych pozdrawiam i przekazuję równocześnie do Ojczyzny serdeczne pozdrowienia na ten eucharystyczny tydzień.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"

Audiencja generalna
21 czerwca 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

18 czerwca br. w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II mówił o Eucharystii i oddawaniu czci Trójcy Przenajświętszej, które stanowią serce Wielkiego Jubileuszu. Oto pełny tekst przemówienia Ojca Świetego:
"Dotarliśmy do serca Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W tych dniach będziemy przeżywać w Liturgii jego najważniejsze momenty. Odsłania się w nich głęboki sens jubileuszowego wydarzenia. Rzeczywiście, w ciągu jednego tygodnia obchodzimy dwa święta - Przenajświętszej Trójcy i Bożego Ciała - w których objawia się w pełni trynitarny i zarazem eucharystyczny charakter Roku Świętego.
Przygotowany przez trzy lata refleksji poświęconej Chrystusowi, Duchowi Świętemu i Bogu Ojcu Jubileusz ma na celu oddawanie dziękczynienia i chwały Boskiej Trójcy, od której wszystko pochodzi i do której wszystko zmierza - w świecie i w historii.
Lecz ´droga´ i ´brama´ prowadząca do misterium miłości Boga jest jedna: jest nią Jezus, narodzony, umarły i zmartwychwstały, aby dać życie każdemu człowiekowi. Przed śmiercią na krzyżu, którą poniósł jako ofiara przebłagalna za nasze grzechy, pozostawił On Kościołowi pamiątkę swej odkupieńczej ofiary: sakrament Eucharystii. Dlatego właśnie rok 2000 powinien być rokiem ´przemożnie eucharystycznym´. Stąd też Rzym gości Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który rozpocznie się dziś wieczorem.
W sakramencie Eucharystii Zbawiciel, wcielony w łonie Maryi przed dwudziestoma wiekami, nadal ofiarowuje się ludzkości jako źródło Boskiego życia. Taki jest sens tematu wybranego przez Kongres Eucharystyczny roku 2000: Jezus Chrystus, jedyny Zbawiciel Świata, Chleb nowego życia.
Tego wieczora otworzę uroczyście Kongres modlitwą Nieszporów na Placu św. Piotra. Rozpoczynający się tydzień będzie bogaty w modlitwę, w wydarzenia artystyczne i w radosne świętowanie. Wśród wielu wydarzeń, pragnę przypomnieć szczególnie konferencję na temat Eucharystia i oblicze Chrystusa oraz Jubileusz włoskich katechetów.
W przyszły czwartek będziemy obchodzić święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej: tradycyjna procesja eucharystyczna przejdzie od Bazyliki św. Jana na Lateranie aż do Bazyliki Matki Bożej Większej. W przyszłą niedzielę na Placu św. Piotra odbędzie się wielka uroczystość zamykająca Kongres, zwana ´Statio Orbis´, mająca oznaczać, że ludzkość przystaje wobec największego z cudów: Boga, który pod postacią chleba i wina staje się pokarmem, aby nasycić cały świat.
Tam, gdzie nie docierają zmysły i rozum, tam wiara podtrzymuje człowieka w jego próbie zmierzenia się z tajemnicą. Osobą, która bardziej niż ktokolwiek inny jest nauczycielką wiary, jest Najświętsza Maryja. Wobec otchłani Bożej Miłości, Ona uczy nas ufnego zawierzenia; wobec ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Syna, Maryja zaprasza nas do komunii z Nim.
Prowadź więc nas, Maryjo, abyśmy umieli przeżyć w pełni i owocnie te dni łaski".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Watykan o uniewinieniu bp. Misago

Watykan z ulgą i zadowoleniem przyjął wiadomość o uniewinnieniu rwandyjskiego biskupa Augustina Misago od zarzutu ludobójstwa. "To dzień sprawiedliwości i prawdy" - powiedział prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - kard. Jozef Tomko. Proces Ordynariusza diecezji Gikongoro w Rwandzie trwał od sierpnia ub.r.
"Nic nie wskazywało na taki obrót sprawy i byliśmy poważnie zaniepokojeni jego wynikiem" - powiedział redaktor naczelny agencji " Fides" tejże kongregacji - o. Bernardo Cervellera. Zauważył, że zajadła kampania przeciwko Kościołowi w Rwandzie nie wróżyła nic dobrego. " Wszystko wskazywało, że władze szukały kozła ofiarnego, toteż obawialiśmy się, że może nim zostać bp Misago. Na szczęście, sędziowie okazali się niezależni" - podkreślił o. Cervellera.
Przypomniał, że w więzieniach rwandyjskich przebywa jeszcze 120-130 tys. osób oskarżonych o udział w ludobójstwie. W czasie wojny domowej w 1994 r. zginęło, jak się szacuje, 500-800 tys. osób.
"Niechęć władz do Kościoła bierze się stąd, że prowadzona przezeń kampania alfabetyzacji i emancypacji ludności plemienia Hutu (80% mieszkańców Rwandy) przyczyniła się do demokratyzacji kraju. Kościół zawsze służył pojednaniu i wpajał swym wiernym szacunek dla bliźniego" - powiedział red. naczelny "Fides".

Ojciec Święty zaproszony do obu Korei

Reklama

Jan Paweł II został oficjalnie zaproszony do odwiedzenia Korei Północnej i Południowej. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej potwierdziło, że zgodnie z zapowiedzią, ambasador Korei Południowej przy Watykanie Yang-il Bae przekazał 17 czerwca br. szefowi dyplomacji watykańskiej - abp. Jean-Louis Tauranowi zaproszenie dla Papieża do odwiedzenia obu Korei.
Decyzję w tej sprawie podjęli prezydenci Korei na zakończenie szczytu, jaki odbył się na początku tygodnia w stolicy Korei Północnej.
O odwiedzenie swego kraju prosił Jana Pawła II w marcu bieżącego roku prezydent Korei Południowej - Kim De Dzung. Zapewnił on, że organizacją wizyty zajmie się Kościół katolicki w Seulu.
Oba państwa koreańskie są formalnie w stanie wojny. Po zakończeniu konfliktu w 1953 r. zdołano podpisać tylko zawieszenie broni, a agresywna polityka Phenianu sprawia, że półwysep jest jednym z najbardziej zapalnych punktów świata.
W Korei Południowej żyje 4 mln katolików. W rządzonej przez komunistów Korei Północnej jest tylko 4 tys. katolików. Nie przeżył tam ani jeden ksiądz. Przed 1945 r. główna część Kościoła katolickiego znajdowała się w północnym regionie kraju.
W ostatnich latach Kościół za pośrednictwem "Caritas Internationalis" dostarczał dla głodującej ludności Korei Północnej znaczną pomoc żywnościową. Na początku czerwca watykańska agencja " Fides" poinformowała, że Jan Paweł II przekaże 50 tys. dolarów na walkę z nędzą i głodem w Korei Północnej.
Ojciec Święty chciałby w przyszłym roku odwiedzić Turcję - poinformował o tym szef tureckiego urzędu do spraw wyznań Mehmet Nuri Yilmaz, który 16 czerwca br. był na audiencji u Jana Pawła II. " Nie mówiliśmy o ułaskawieniu Ali Agcy ani o jego ekstradycji do Turcji" - ujawnił turecki minister. Dodał natomiast, że ponowił zaproszenie Papieża do złożenia wizyty w Turcji. Według relacji ministra Yilmaza, Papież podziękował za zaproszenie i odpowiedział, że z radością przyjechałby znowu, ale z powodu zajęć, jakie go czekają w związku z Wielkim Jubileuszem, nie będzie mógł przyjechać wcześniej, jak w 2001 r.
Jan Paweł II był w Turcji w listopadzie 1979 r. Przed jego wizytą zbiegły właśnie z więzienia Ali Agca publicznie groził Ojcu Świętemu śmiercią, jeśli nie odwoła swego przyjazdu.

Uroczystość Bożego Ciała w Rzymie

Jak co roku, Jan Paweł II przewodniczył w uroczystość Bożego Ciała wieczorem rzymskiej procesji. Od 1977 r. uroczystość ta obchodzona jest we Włoszech w najbliższą po czwartku niedzielę, Papież dotrzymuje jednak tradycji sięgającej XIV wieku i właśnie w czwartek odprawia Mszę św. na placu przed Bazyliką św. Jana na Lateranie, a następnie ulicą Merulana, zbudowaną specjalnie w tym celu w 1575 r. (za pontyfikatu Grzegorza XIII), prowadzi procesję eucharystyczną do Bazyliki Matki Bożej Większej.
W homilii wygłoszonej podczas Liturgii Ojciec Święty podkreślił wyjątkowy charakter tegorocznego Bożego Ciała, przypadającego w czasie trwania 47. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Roku Świętym. Przypominając słowa św. Piotra: "Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego" (J 6, 68), Papież powiedział: "Z takim samym przekonaniem zginamy dziś kolana przed Sakramentem ołtarza i odnawiamy nasze wyznanie wiary w realną obecność Chrystusa. Taki jest sens dzisiejszej uroczystości, którą Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w roku Wielkiego Jubileuszu podkreśla ze szczególną mocą. Taki też jest sens uroczystej procesji, która jak co roku wyruszy za chwilę z tego placu do Bazyliki Santa Maria Maggiore".

Władze Rzymu zachęcają pielgrzymów do powrotu w przyszłym roku

Władze Rzymu rozpoczęły akcję promocyjną pod hasłem Arrivederci Roma (Do zobaczenia, Rzymie), która ma zachęcić pielgrzymów przebywających w Wiecznym Mieście z okazji Wielkiego Jubileuszu do powrotu do stolicy Włoch w przyszłym roku. Uczestnicy środowej audiencji generalnej w Watykanie otrzymali jako pierwsi karnety w czterech językach, zawierające 16 bonów uprawniających do zniżek przy zakupie biletów do muzeów, zabytków i wykopalisk archeologicznych w 2001 r.
Wykorzystane bony mają potem brać udział w losowaniu cennych nagród. Karnety będą rozdawane podczas dziesięciu najbliższych spotkań jubileuszowych, zwłaszcza w sierpniu z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Można je otrzymać nie tylko na Placu św.Piotra, ale także na stacji kolejowej Termini, przy Koloseum, na placu przed Bazyliką św. Jana na Lateranie. Karnety zostaną też rozesłane do parafii rzymskich i podrzymskich oraz do szkół, które udzielą gościny uczestnikom Jubileuszu Młodzieży.
"Chcemy, aby dzisiejsi pielgrzymi stali się w przyszłym roku turystami i by wrócili do Rzymu" - podkreślają władze miejskie, dodając, że pobyt w stolicy Włoch w przyszłym roku na pewno będzie tańszy.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: chłopczyk w Oknie Życia u loretanek

2025-07-13 15:51

[ TEMATY ]

Okno Życia

Caritas

W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka. Chłopiec jest szóstym dzieckiem, które tam trafiło. „Na początku byłyśmy trochę w stresie, ale bardzo szybko przyszła wdzięczność za życie, które zostało uratowane” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News s. Wioletta Ostrowska CSL, asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Okno Życia znajduje się w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Warszawie. Po raz ostatni dziecko trafiło do tego miejsca w 2020 roku. „Mamy dość dużo alarmów, bo jest sporo fałszywych” – mówi nasza rozmówczyni. Tym razem jednak sygnał okazał się prawdziwy. „W godzinie Apelu Jasnogórskiego okazało się, że było zawiniątko w oknie życia, nie wiedziałyśmy co to jest, ale kiedy wyjęłyśmy, to był chłopczyk, w naszej ocenie wyglądający zdrowo, bardzo ładnie. Chłopczyk świeżo po urodzeniu” – opowiada s. Wioletta Ostrowska.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Marii Magdaleny

[ TEMATY ]

nowenna

św. Maria Magdalena

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina będzie miała nowego premiera? Zełenski złożył propozycję

2025-07-14 15:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Wołodymyr Zełenski

nowy premier

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy, kieruje też resortem gospodarki.

Zełenski poinformował o tej propozycji na Telegramie po spotkaniu z polityk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję