Reklama

40-godzinna modlitwa przed Wielkim Postem

Zbliża się czas Wielkiego Postu, czyli 40-dniowej pokuty przygotowującej do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy. Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa, która przypada w tym roku 17 lutego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Post

adoracja

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Przygotowaniem do zbliżającego się czasu Wielkiego Postu jest na Jasnej Górze doroczne 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Najświętszy Sakrament w monstrancji wystawiony jest w tym roku w Kaplicy Sakramentu Pokuty. Pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przez cały dzień mogą uczestniczyć w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. W czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze.

„Czas pandemii odsłonił wielkie pokłady dobra w nas, ale i pokazał też nasze słabości - zauważa o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry w rozmowie z Radiem Jasna Góra - Pojawiło się wiele nienawiści, gniewu, zła. Widzimy to nie tylko w naszych sercach, ale i na naszych ulicach, więc chcemy prosić Boga o ducha pojednania, wzajemnego szacunku, miłości”.

Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku jest to modlitwa przebłagalna za grzechy popełnione szczególnie wobec drugiego człowieka, za brak wrażliwości, gniew, kłótnie w naszych domach i na ulicach, zwłaszcza w czasie pandemii, a także wołanie o szacunek dla życia każdego człowieka, ducha pojednania i szacunku oraz o ustanie pandemii koronawirusa, modlitwa za lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, służby mundurowe i wolontariuszy niosących pomoc zmagającym się z Covid-19, a także modlitwa o wrażliwość i zgodę narodową.

„To piękna tradycja nie tylko na Jasnej Górze, ale w wielu kościołach, w wielu parafiach. W niedzielę, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową, trzy kolejne dni przygotowują nas do tego niezwykłego czasu, jakim jest Wielki Post” - podkreślił kustosz Jasnej Góry.

W niedzielę, 11 lutego o godz. 17.00 w bazylice jasnogórskiej odprawione zostały Nieszpory, którym przewodniczył o. Tomasz Leśniewski.

„Najświętszy Sakrament, Przenajświętsza Hostia, Ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa, w tym czasie 40-godzinnego nabożeństwa jesteśmy zaproszeni, żeby wchodzić w postawę adoracji względem tego Ciała - mówił o. Tomasz Leśniewski - Warto sobie uzmysłowić, jakie piękne owoce w naszym życiu może zrodzić postawa adoracji, postawa takiej modlitwy względem Ciała Jezusa. Adoracja rodzi w naszym sercu wiarę, umacnia tą wiarę, adoracja rodzi w naszym sercu nawrócenie, uzdalnia nas do czynienia dobra, uzdrawia, uwalnia, rodzi w nas miłość, upodabnia nas do Jezusa; adoracja przygotowuje nas do życia wiecznego, zanurza nas w życiu Trójcy Przenajświętszej. Ale kochani, bardzo rzadko sobie uzmysławiamy jeszcze jeden z darów, który w naszym sercu może się zrodzić z doświadczenia adoracji Najświętszego Sakramentu - tym darem jest radość. I Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu może w naszym sercu, w naszym życiu zrodzić radość. Myślę, że rzadko kojarzymy adorację z radością. Bardzo uderzyły mnie słowa psalmu 34, werset 6: ‘Spójrzcie na Niego, promieniejcie radością, a oblicza wasze nie zaznają wstydu’. Psalmista nas zaprasza, aby spojrzeć na Niego, aby spojrzeć na Jezusa, aby spojrzeć na Jego Przenajświętsze Ciało, a wasze serca rozpromienią się radością. Dlaczego adoracja Najświętszego Sakramentu może zrodzić w nas radość i kiedy w naszym sercu rodzi się radość, kiedy w tym naszym ziemskim życiu jesteśmy tak naprawdę szczęśliwi? Jesteśmy szczęśliwi wtedy, kiedy Bóg stawia na naszej drodze stawia nam dobrych ludzi, stawi ludzi, którzy nas kochają, a Bóg Ojciec stawia nam na naszej drodze Jezusa, stawia na naszej drodze Najświętszy Sakrament. Spójrz na osobę Jezusa, spójrz na Jego Ciało, spójrz na osobę, która cię kocha, która przebacza ci grzechy, która dla ciebie staje się cielesna, staje się pokarmem, ta osoba Jezus Chrystus może dać ci życie wieczne w Królestwie Niebios”.

Reklama

Program:

Reklama

14 lutego, niedziela

11.00 - Msza św. z kazaniem - rozpoczęcie 40-godzinnego nabożeństwa /bazylika jasnogórska/

- Wystawienie Najśw. Sakramentu po Mszy św. w Kaplicy Sakramentu Pokuty. Adoracja do godz. 21.00

17.00 - Nieszpory z kazaniem /bazylika jasnogórska/

15 lutego, poniedziałek

5.00-21.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty

17.00 - Nieszpory z kazaniem /bazylika jasnogórska/

16 lutego, wtorek

od 5.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty

17.00 - Nieszpory z kazaniem na zakończenie 40-godzinnego Nabożeństwa - bp Antoni Długosz /bazylika jasnogórska/

o. Stanisław Tomoń

BPJG/ mś

2021-02-15 17:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pielgrzymka parlamentarzystów polskich

[ TEMATY ]

Jasna Góra

parlament

Krzysztof Świertok/BPJG

Pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę

Pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę

Z modlitwą za Ojczyznę, o dobre wybory dla Polaków, zgodę narodową i pokój na Jasną Górę już po raz 30. przybyli polscy parlamentarzyści. Posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych prosili także za polityków, aby dobrze wypełniali swoją misję służby dla dobra wspólnego.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski mówił w kazaniu o prymacie wiary w życiu każdego człowieka. Podkreślał, że „kto ma Boga ten przyszłość” i wzywał, by mimo trudności nie lękać się „stawiać na Chrystusa”, choć, jak zauważył, budowanie z Chrystusem i dla Chrystusa nigdy nie było łatwe”.

CZYTAJ DALEJ

Właściciel sklepu w Betlejem: dzięki zamówieniom z Polski od Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomogliśmy wielu rodzinom Ziemi Świętej

2022-11-30 09:25

[ TEMATY ]

Betlejem

PKWP

W pandemii przez dwa lata nie mieliśmy żadnej pracy i nagle otrzymaliśmy duże zamówienie z Polski od Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie; dzięki niemu mogliśmy pomóc blisko trzydziestu palestyńskim rodzinom z Betlejem – mówi PAP Roni Tabash właściciel sklepu w Betlejem.

Każdy Polak przechadzający się uliczkami Betlejem zwróci uwagę na sklep Roniego Tabasha. Nie tylko dzięki zdjęciu pary prezydenckiej – Andrzeja i Agaty Dudy - kupujących tutaj pamiątki z Ziemi Świętej, ale także dzięki plakatom zachęcającym do wejścia do środka. „Taniej niż w Biedronce tylko w Betlejem” lub „Roni kocha Polskę i Polaków” - głoszą hasła z witryny sklepowej.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję