Reklama

"Verba Sacra"


Niedziela Ogólnopolska 30/2000

Najwybitniejsi polscy aktorzy zostali zaproszeni do czytania poszczególnych ksiąg Pisma Świętego w najstarszych polskich świątyniach. To bezprecedensowe zamierzenie artystyczne o nazwie "Verba Sacra" zostało podjęte dla uczczenia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Prezentacje odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem w innej świątyni. Całe przedsięwzięcie jest oparte na pomyśle reżysera Przemysława Basińskiego, którego myślą przewodnią jest wprowadzenie człowieka współczesnego w przestrzeń naszego dziedzictwa. Dziedzictwem tym jest zarówno słowo zawarte w Piśmie Świętym, jak i zbudowane przed wiekami świątynie, stanowiące wspaniałą scenerię dla tego rodzaju artystycznej prezentacji.
Idea "Verba Sacra" narodziła się w Wielkopolsce. W Poznaniu działa Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem bp. prof. dr. hab. Marka Jędraszewskiego. Honorowy patronat objęli: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Prezydent Poznania i Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Podstawą repertuaru są: Księga Psalmów, Księga Mądrości, Księga Rodzaju, Ewangelia wg św. Marka, Dzieje i Listy Apostolskie, Pieśń nad Pieśniami, Księga Koheleta, Księga Hioba, Ewangelia wg św. Jana i Apokalipsa. Do tekstów biblijnych dołączono dwa scenariusze poświęcone polskiej literaturze religijnej: Bogurodzicę albo Pacierz Staropolski oraz Kazania Skargi.
Do prezentacji tekstów zostali zaproszeni najwybitniejsi artyści sceny, m.in.: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Anna Seniuk, Halina Winiarska, Krzysztof Globisz, Gustaw Holoubek, Jerzy Kiszkis, Krzysztof Kolberger, Jan Peszek, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Zelnik. Komitet Organizacyjny chciałby zaprosić również aktorów zagranicznych - m.in. Maxa von Sydow. Aktorów wspierają wybitni konsultanci teologiczni, literaturoznawcy i historycy: ks. prof. W. Chrostowski, ks. dr K. Bardski, bp prof. J. Szlaga, ks. prof. B. Poniży, ks. prof. J. Pytel, ks. prof. T. Węcławski, ks. prof. M. Wolniewicz, o. prof. T. Dąbek, o. prof. A. Sikora, prof. B. Chrząstowska, prof. S. Dworacki, prof. A. Świderkówna, prof. B. Walczak, prof. W. Wydra, prof. J. Tazbir.
Dotychczas przygotowano pięć premier. Głównym punktem każdego programu jest recytacja tekstu w wykonaniu aktora. Poprzedza ją krótki wstęp przygotowany przez biblistów i filologów. Całość wzbogaca oprawa muzyczna w wykonaniu znanych zespołów chóralnych.
16 lipca br. w poznańskiej bazylice archikatedralnej odbyła się kolejna prezentacja w ramach cyklu "Verba Sacra - modlitwy katedr polskich" z udziałem wybitnego polskiego aktora Jana Peszka.

Benedykt XVI zasmucony tym, co się dzieje w niemieckim Kościele

2019-10-22 07:08

Krzysztof Bronk - Watykan/Vatican News

Benedykt XVI kocha Kościół w Niemczech, ale to co się w nim teraz dzieje w większości sprawia mu ból – powiedział sekretarz abp Georg Gänswein.

Mazur/episkopat.pl

Podkreślił on, że Papieża Seniora najbardziej niepokoi swoiste „zaćmienie Boga”, które dokonuje się w jego ojczystym Kościele. Benedykt XVI ostrzegał przed tym od dawna. Fakt, że teraz sprawdzają się jego prorocze słowa, bynajmniej nie daje mu satysfakcji. Jedyne pokrzepienie znajduje on w modlitwie za Kościół w Niemczech – powiedział osobisty sekretarz Papieża Seniora i prefekt Domu Papieskiego.

Pochodzący z południowych Niemiec arcybiskup krytycznie wypowiada się o sytuacji swego rodzimego Kościoła. Jego zdaniem panuje w nim zamęt, ponieważ większość wiernych nie chce kierować się Katechizmem i nie uznaje nauczania Apostołów. Nowa ewangelizacja nie może się odbywać kosztem wierności nauczaniu Kościoła – podkreślił abp Gänswein w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Tagespost.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katowice: koncert papieski w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II

2019-10-23 20:01

ks. sk / Katowice (KAI)

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II oraz 41. rocznicy inauguracji pontyfikatu miał miejsce w Akademii Muzycznej w Katowicach koncert galowy „Wstańcie, chodźmy”.

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

W imieniu metropolity katowickiego przemówił bp Marek Szkudło przekazujący pozdrowienia od abp Wiktora Skworca. Opowiedział również, że gdy studiował w seminarium w Krakowie, to ówczesnym metropolitą krakowskim był kard. Karol Wojtyła. – Dzisiaj nasuwają mi się na usta dwa słowa: „czuwajcie” oraz „otwórzcie się” (…). Mamy być przygotowani, bo Pan codziennie przychodzi. I mamy się otwierać na Jego obecność – powiedział bp Szkudło.

Do słów „Wstańcie, chodźmy” odniósł się natomiast obecny na sali wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. Zauważył, że jest to zachęta Chrystusa, który w ten sposób zwraca się do swoich przyjaciół. Przywołał również wspomnienie z końca lat 90-tych, gdy Jan Paweł II zgodził się przyjąć tytuł Honorowego Obywatela miasta Katowice. – Dzisiaj mogę o tym mówić z wielką radością i dumą, że wśród honorowych obywateli naszego miasta jest święty – powiedział.

– Jan Paweł II tak wiele uczynił również dla młodych, a przecież gromadzimy się tutaj z ich powodu. To właśnie Fundacja ich wspiera: ich rozwój, ich kształcenie, pozwalając na stanie się w pełni dojrzałymi ludźmi, korzystającymi w pełni ze swoich talentów – mówił prof. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach.

Podczas koncertu również stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podzielili się swoim świadectwem. – Wobec wszystkich tutaj obecnych chciałbym podziękować za to, że obdarzacie nas swoim wsparciem. Zarówno tym materialnym, jak i tym duchowym, które niejednokrotnie jest o wiele ważniejsze – powiedział Paweł Grzybek, który studiuje inżynierię chemiczną, a stypendystą jest od 6 lat.

– Wielkim zwycięstwem w dziejach świata jest św. Jan Paweł II, Wielki – mówił ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji. – Dzień Papieski jest po to, abyśmy nie zapomnieli o wielkich dobrodziejstwach, które dał nam Pan w osobie św. Jana Pawła II – dodał.

Zebrani w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach wysłuchali koncertu Akademickiej Orkiestry Dętej działającej przy uczelni. Zabrzmiały utwory Kilara, Moniuszki, Lutosławskiego czy Paderewskiego. Orkiestrą dętą dyrygował natomiast Grzegorz Mielimąka.

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r. i przypada w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W archidiecezji katowickiej wydarzenia Dnia Papieskiego trwają cały miesiąc. Jednym z nich jest koncert galowy w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem