Reklama

"Verba Sacra"

Najwybitniejsi polscy aktorzy zostali zaproszeni do czytania poszczególnych ksiąg Pisma Świętego w najstarszych polskich świątyniach. To bezprecedensowe zamierzenie artystyczne o nazwie "Verba Sacra" zostało podjęte dla uczczenia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Prezentacje odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem w innej świątyni. Całe przedsięwzięcie jest oparte na pomyśle reżysera Przemysława Basińskiego, którego myślą przewodnią jest wprowadzenie człowieka współczesnego w przestrzeń naszego dziedzictwa. Dziedzictwem tym jest zarówno słowo zawarte w Piśmie Świętym, jak i zbudowane przed wiekami świątynie, stanowiące wspaniałą scenerię dla tego rodzaju artystycznej prezentacji.
Idea "Verba Sacra" narodziła się w Wielkopolsce. W Poznaniu działa Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem bp. prof. dr. hab. Marka Jędraszewskiego. Honorowy patronat objęli: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Prezydent Poznania i Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Podstawą repertuaru są: Księga Psalmów, Księga Mądrości, Księga Rodzaju, Ewangelia wg św. Marka, Dzieje i Listy Apostolskie, Pieśń nad Pieśniami, Księga Koheleta, Księga Hioba, Ewangelia wg św. Jana i Apokalipsa. Do tekstów biblijnych dołączono dwa scenariusze poświęcone polskiej literaturze religijnej: Bogurodzicę albo Pacierz Staropolski oraz Kazania Skargi.
Do prezentacji tekstów zostali zaproszeni najwybitniejsi artyści sceny, m.in.: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Anna Seniuk, Halina Winiarska, Krzysztof Globisz, Gustaw Holoubek, Jerzy Kiszkis, Krzysztof Kolberger, Jan Peszek, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Zelnik. Komitet Organizacyjny chciałby zaprosić również aktorów zagranicznych - m.in. Maxa von Sydow. Aktorów wspierają wybitni konsultanci teologiczni, literaturoznawcy i historycy: ks. prof. W. Chrostowski, ks. dr K. Bardski, bp prof. J. Szlaga, ks. prof. B. Poniży, ks. prof. J. Pytel, ks. prof. T. Węcławski, ks. prof. M. Wolniewicz, o. prof. T. Dąbek, o. prof. A. Sikora, prof. B. Chrząstowska, prof. S. Dworacki, prof. A. Świderkówna, prof. B. Walczak, prof. W. Wydra, prof. J. Tazbir.
Dotychczas przygotowano pięć premier. Głównym punktem każdego programu jest recytacja tekstu w wykonaniu aktora. Poprzedza ją krótki wstęp przygotowany przez biblistów i filologów. Całość wzbogaca oprawa muzyczna w wykonaniu znanych zespołów chóralnych.
16 lipca br. w poznańskiej bazylice archikatedralnej odbyła się kolejna prezentacja w ramach cyklu "Verba Sacra - modlitwy katedr polskich" z udziałem wybitnego polskiego aktora Jana Peszka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

2020-05-31 18:25

[ TEMATY ]

małżeństwo

dekret

narzeczeństwo

moerschy/pixabay.com

Od pierwszego czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych. Przewiduje to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi. Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać "tak" lub "nie" na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Biskup radomski Henryk Tomasik nie ukrywa, że dekret stawia przed księżmi większe wymagania niż to było dotychczas. - Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie – powiedział ksiądz biskup, który był gościem Radia Plus Radom.

- Wszyscy jesteśmy przerażeni dużą ilością rozwodów i małżeństw, które przeżywają kryzysy. Dlatego dzisiaj warto postawić pytanie, dlaczego w okresie narzeczeństwa zabrakło sprawdzenia dojrzałości relacji – dodał ordynariusz radomski.

Według nowych regulacji narzeczeni powinni zgłosić do parafii zamiarem zawarcia małżeństwa nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem. W czasie pierwszego spotkania z narzeczonymi duszpasterz powinien poinformować ich o wymogach przygotowania bezpośredniego do małżeństwa, jak również, jakie trzeba przygotować dokumenty. Powinni wspólnie ustalić nieodległy termin celem sporządzenia protokołu przedślubnego.

Dekret dostosowuje też prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki, bowiem coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych, dlatego duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grzegorz Ryś: Zacznijmy od nauki słuchania siebie nawzajem

2020-06-01 21:18

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

Zacznijmy od nauki słuchania siebie nawzajem - powiedział Radiu eM abp Grzegorz Ryś, nawiązując do istniejących w Polsce podziałów i napięć. Do tego potrzebne jest choćby elementarne uznanie wartości drugiego człowieka - dodał. Metropolita łódzki był gościem red. Sylwestra Strzałkowskiego w audycji "Rozmowa Poranka".

Dopóki nie zaczniemy siebie nawzajem słuchać, nie dziwmy się temu, w jaki sposób nawet nie mówimy do siebie, tylko wykrzykujemy w stronę drugiego – mówił w „Rozmowie poranka” abp Grzegorz Ryś. - Umiejętność słuchania jest warunkiem dialogu. Jak nie ma słuchania, są monologi – wskazywał.

Dzieląc się swoimi wrażeniami z pielgrzymki mężczyzn do Matki Bożej w Piekarach Śląskich (31.05), gdzie przewodniczył Eucharystii, metropolita łódzki pokreślił, że jest to pielgrzymowanie dojrzałe, co jest bardzo ważne, bo pobożność pielgrzymkowa i sanktuaryjna bywa w Polsce krytykowana, tymczasem jej znaczenie zauważa także papież Franciszek. Jednocześnie arcybiskup przestrzegł przed, z jednej strony, traktowaniem wspólnoty Kościoła jako masy, z drugiej, przed indywidualistycznym podejściem do obecności w Kościele.

- Wiara jest czymś indywidualnym, osobistym, ale nie oznacza to, że indywidualistycznym - wskazywał zachęcając do zachowania pewnego balansu w tej materii.

Arcybiskup wspomniał o tzw. "churchingu", czyli pewnej "turystyce" duchowej polegającej na uczestniczeniu w różnych wydarzeniach religijnych, masowych. - My, jako księża, zapraszamy na wydarzenia masowe i zwracamy się do ludzi, jak do masy - zauważył. Jak tłumaczył, to pokłosie lat 70’, kiedy ludzie potrzebowali takiego wsparcia Kościoła.

Odnosząc się do zmienionej formuły piekarskiej pielgrzymki abp Ryś mówił, że to też jest jakiś rodzaj wspólnoty. - Nie ma co utyskiwać, lepiej robić to, co można, niż narzekać, że nie można tego, co zawsze było możliwe - dodawał.

Gość Radia eM zauważył, że diecezje łódzką i katowicką łączy podobna historia: obie powstały ok. 100 lat temu, a więc mają za sobą podobny czas budowania tożsamości lokalnego Kościoła, ponadto oba ośrodki przeżyły szybki rozwój przemysłu i liczby ludności. Pytany o naukę, jaką Kościół na Śląsku może czerpać z doświadczenia Łodzi, abp Ryś wspomniał o upadku przemysłu na przełomie lat 80’ i 90’ ubiegłego wieku i wynikłymi z tego biedą i bezrobociem. To stawia przed Kościołem wymaganie bycia blisko ludzi w potrzebie i aktywności pomocowej, np. Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję